Kıbrıs

Basın kartı takmak hem zorunluluk hem ayırt edici araçBasın Emekçileri Sendikası (Basın-Sen), gazetecilerin, haber yapma niyetiyle bulundukları herhangi bir ortamda basın kartı takmasının hem yasal zorunluluk, hem de basın çalışanının ayırt edilmesi için önemli bir araç olduğunu vurguladı.

Basın-Sen, basın emekçilerinin işlerini yaparken müdahale kimden gelirse gelsin engellenmesinin kabul edilebilir olmadığını da kaydetti.

Basın-Sen, önceki gün Başbakanlık önündeki eyleme ilişkin yankıları devam eden yayınları kaygıyla izlediğini bildirdi.

Sendika Yönetim Kurulu yaptığı yazılı açıklamada, arbede yaşanan miting sırasında KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan’ın görevini yapmaya çalışan bir basın mensubunu engellemeye çalışmasını doğru bulmadığını belirterek “Basın emekçilerinin işlerini yaparken müdahale kimden gelirse gelsin engellenmesi, bizler açısından kabul edilebilir değildir” denildi.

Açıklamada, bahsi geçen basın emekçisinin çalıştığı kurumun, Başbakanlık önünde eylem yapan eylemcileri hedef göstermesi ve “vandal” olarak nitelemesinin de yanlış olduğu vurgulandı.

Açıklamada demokratik tepkilerden hiçbir çıkarım sağlayamayan idareciler yönetiminde, eylemcilerin daha şiddetli eylem yapmasının kaçınılmaz olduğu ülke yöneticilerinin, eylemcilerin talep ve isteklerine kulak kabartması gerektiği ifade edildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bahsi geçen gazetenin resmi sosyal medya hesaplarından Başbakanlık’ın demirlerini kıran eylemcilerin yüzlerinin açıkça gösterilerek yayınlar yapması, muhatap bulamadıkları için şiddetlenerek artan eylemlerde hakkını arayan eylemcilerin hedef haline gelmesiyle sonuçlanmaktadır.

Basın emekçilerinin kendilerini tanıtıcı basın kartı, yelek gibi malzemeler kullanmasının önemi ise dün bir kez daha gün yüzüne çıkarmıştır.

Bu vesileyle, basın emekçilerine bir kez daha duyurmak isteriz ki, haber yapma niyetiyle bulunulan herhangi bir ortamda basın kartı kullanılması hem yasal zorunluluk, hem de basın çalışanının ayırt edilmesi için önemli bir araçtır.

Basın mensupları zor koşullarda halkın en doğru şekilde bilgilendirilmesi için çalışan emekçilerdir. Halkımızdan beklentimiz, basın emekçilerinin görevlerini yerine getirirken basın emekçisine daha duyarlı yaklaşmasıdır.”
Başa dön tuşu