Başbakan'dan KKTC Değerlendirmesi! - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Nisan 16, 2024
Kıbrıs

Başbakan’dan KKTC Değerlendirmesi!

Başbakan'dan KKTC Değerlendirmesi!

TAK-2015 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin gündemlerinde olmadığını kaydeden Küçük, UBP’nin esas gündeminin 2014 Yerel ve Genel Seçimleri olduğunu belirtti. Küçük, “Amaç tek başına iktidarı sağlamaktır. Dolayısıyla bizim bugün için Cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda bir gündemimiz yoktur” dedi.

Başbakan Küçük, yapılan istihdamların tamamının yasal olduğunu ve Bütçe Yasası kapsamında olduğunu söyledi.


“KABİNEDEKİ ARKADAŞLARIMDAN MEMNUNUM”

Başbakan İrsen Küçük bugün Başbakanlık’ta düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Küçük, kabinede değişiklik olup olmayacağının sorulması üzerine “Ben kabinemden ve arkadaşlarımdan memnunum” dedi.

Genel seçime kadar aynı kabineyle görevini devam ettireceğini kaydeden Küçük, genel seçimden sonra yeni şekillenme olabileceğini ve yeni kabine ortaya çıkabileceğini ancak kendisinin bakan arkadaşlarından memnun olduğunu ve ekip olarak yerel seçime kadar yönetimi sürdürme kararlılığında olduğunu belirtti.

“İÇ KOALİSYON DİYE BİR KURALI TANIMAM”

Başbakan İrsen Küçük, kurultay ve kabine değişiklikleri senaryolarına ilişkin bir soruyu yanıtında “Ben iç koalisyon diye bir kuralı tanımam parti içinde. Hiçbir zaman da böyle iç koalisyona yatkın bir politikacı olmadım” dedi.

Bakanlarla tam kadro çalıştığını ve genel seçime kadar kabine değişikliği yapmayacağını yineleyen Küçük, böyle bir program ve planı bulunmadığını vurguladı. Küçük, “Ülkede istikrarın devam edebilmesi için kendisinin illa ki başbakan olması gerekiyor” yönündeki soruya “İstikrar benim için değil, ülke içindir. Ekonomik program için değildir. İrsen Küçük için değildir istikrar” yanıtını verdi.

“2015 CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ GÜNDEMİMİZDE DEĞİL”

Başbakan İrsen Küçük,bir soru üzerine, 2015 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin gündemlerinde olmadığını söyledi. UBP’nin esas gündeminin 2014 Yerel ve Genel Seçimleri olduğuna işaret eden Küçük, “Amaç tek başına iktidarı sağlamaktır. Dolayısıyla bizim bugün için Cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda bir gündemimiz yoktur” dedi.

Küçük, şöyle devam etti:

“Kurultay pazar günü yapılacak, bitecek. Akabinde Lefkoşa Belediyesi seçimini yapacağız. Partimizin daha sonra 2014 Genel ve Yerel Seçimi, akabinde de 2015 Cumhurbaşkanlığı seçimlerine hazır olması gerekir. Parti kademelerimizi şimdiden motive ediyoruz. Mevcut partiler içinde, seçime de, erken seçime de en hazır parti, UBP’dir çünkü bizim örgüt çalışmalarımız devamlıdır”

“İSTİHDAMLARIN TAMAMI YASALDIR”

Başbakan Küçük, başka bir soruyu yanıtında, hükümet ve şahsına yönelik “manipülatif” haberlerin boşuna olduğunu, halkın gerçekleri bildiğini söyledi. Mağduriyetlerinin söz konusu olmadığını, uzun yıllardır süren icraatlarının ortada olduğunu kaydeden Küçük, “Boşuna gayret, demode yöntemler” dedi.

Yapılan istihdamların tamamının yasal olduğunu ve Bütçe Yasası kapsamında bulunduğunu söyleyen Küçük, Cumhurbaşkanı’nın birinci kurultay öncesinde bin kişi olarak açıkladığı istihdam sayısının aslında 88 olduğunu belirtti. 2013’te ise yeni bir programın söz konusu olduğunu ve uygulanabilmesi için istihdama gitmek gerektiğini söyledi.

“CUMHURBAŞKANI İLE KİŞİSEL BİRŞEYİM YOK”

Cumhurbaşkanı Eroğlu ile kişisel bir şeyi olmadığını ve bir süre öncesine kadar da haftada bir yemekli toplantılar gerçekleştirdiklerini kaydeden Küçük, kurultay sürecinin başlamasıyla birlikte Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun delegelerle bir araya gelerek, karşısına aday çıkarmayı teşvik etmesinden duyduğu rahatsızlığı dile getirdiğini ancak bir değişiklik olmadığını söyledi.

Başbakan Küçük, cumhurbaşkanı ile başbakanın ters düşmesinin ülkeye zarar verip, vermediğinin sorulması üzerine, “Cumhurbaşkanı ile kişisel bir kavgam yoktur. Buluştuğumuz her platformda konuşmalarımızı sürdürüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı da dilediği zaman Bakanlar Kurulu’na gelmek istediğinde duyuru yapmakta, biz de kendini davet etmekteyiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun, “Başbakan önündeki pilava baksın” yönündeki sözlerinin hatırlatılması üzerine Küçük, “Önümüzde pilav yoktur, icraat vardır. UBP’nin ve hükümetin önünde gündem vardır. Biz pilavla uğraşmıyoruz, gündemle uğraşıyoruz” yanıtını verdi. Küçük, Cumhurbaşkanı Eroğlu’na ilişkin “Cumhurbaşkanı, Kıbrıs Türkü’nün tamamının temsil etmiyor” sözleriyle ilgili soruyu yanıtında ise “Sayın Cumhurbaşkanı yeterince temsil edemiyor diye bir ifade kullandım. Dış konulara daha fazla zaman ayırmadığını, iç politikada daha fazla taraf olduğunu söyledim” dedi.

“PAZAR GÜNKÜ SEÇİMİN FAVORİSİYİM VE GALİBİ OLACAĞIM”

Başbakan Küçük, kurultayda kaybetmesi durumunda ne olacağının sorulması üzerine “Kaybedeceğim diye bir olay düşünmüyorum. Pazar günkü seçimin favorisiyim ve galibi olacağım” dedi. B Planı diye bir şeyi olmadığını kaydeden Küçük, “Bizim planımız UBP’dir” şeklinde devam etti.

Küçük, başka bir soruyu yanıtında, parti içi çekişmeler ve kurultayın basına çok önceden düşmesinin partiye verdiği zararı gördüğü için tarihi öne aldıklarını ancak bilinen nedenlerden dolayı kurultayın ertelendiğini söyledi.

DELEGELERİN ANKARA’YA GÖTÜRÜLMESİ İDDİASI

Başbakan Küçük, bazı UBP delegelerinin Ankara’ya götürüldüğü yönündeki haberlerin sorulması üzerine, konuyu basından öğrendiğini belirtti. Küçük, “Zaten buna gerek olmadığını düşünüyorum. Bir telkin yapılacaksa, Ankara’ya götürmeye ne gerek var? Dolayısıyla anlam veremedim… Ankara’ya sürekli gidip gelmeler var. Bunu başka yerlere çekmeye gerek yoktur” dedi.

TÜRKİYE İLE İLİŞKİLER

Başbakan İrsen Küçük, Türkiye ile ilişkilere ilişkin bir soruyu yanıtında, hükümete geldiğinde büyük bir zaafiyet gözlemlediği “Türkiye ile ilişkilere” özen gösterdiğini söyledi.

Kendisi iktidara gelmeden önce imzalanan protokollere uyulmadığını, KKTC yönetiminin attığı imzaya uymadığı yönünde bir kanı oluştuğunu kaydeden Küçük, iki ülke arasındaki ilişkileri düzeltme girişimleri başlattıklarını belirtti.

Küçük, “İlişkileri geliştirmeye özen gösterdik. Başarılı da olduk. İki halkı barıştırdık ve iyi ilişkiler oluşturduk” dedi. Özellikle iki devlet düzeyinde ilişkiler kurulmasına özen gösterdiklerini kaydeden Küçük, iktidarda AKP olduğu için iyi ilişkilerin onunla da kurulduğunu söyledi. Başbakan Küçük, “Türkiye’nin bizden çıkarı yoktur. Onun istediği bizim refahımızdır ve KKTC’nin kendi ayakları üstünde durmasıdır” dedi.

KKTC’yi ziyaret eden Türkiyeli yetkililerin Cumhurbaşkanı Eroğlu’nu ziyaret etmemesine ilişkin soruyu yanıtında, gelen heyetlerin görüşmelerinin, talepleri doğrultusunda düzenlendiğine işaret eden Küçük, son zamanlarda ziyaret programlarında bir değişiklik olduğunu , Cumhurbaşkanı’nın yanı sıra Meclis Başkanı ile Barış Kuvvetleri Komutanı’nın da ziyaret edilmediğini söyledi.

ATALAY’IN AÇIKLAMALARI

Başbakan İrsen Küçük, Türkiye’nin Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın “genel başkanın değişmesi ekonomiyi olumsuz etkiler” açıklamalarının hatırlatılması üzerine, Atalay ve beraberindekilerin son ziyaretlerinin kamuoyunda farklı değerlendirildiğini söyledi.

Küçük, ziyaretin, Türkiye ile imzalanan ekonomik programın bir gereği olarak 6 ayda bir yapılan değerlendirme toplantıları çerçevesinde gerçekleştiğini belirtti. Toplantının ocak ayı için planlandığını ancak şubat ayına ertelendiğine işaret eden Küçük, “ Bazı yorumlar yapılıyor, ziyaret kurultay arifesinde yapıldı diye. Toplantı tarihi, kurultay tarihi ortada yokken belirlendi. Bizim kurultay tarihimiz daha yenile belirlendi” dedi.

“EVVELA HÜKÜMET ÇALIŞMALARI, SONRA PARTİ ÇALIŞMALARI”

Parti çalışmalarını hükümet çalışmalarının önünde götürmediklerini kaydeden Küçük, “Evvela hükümet çalışmaları, sonra parti çalışmaları olarak düşündük” dedi.

Küçük, ekonomik programa çok önem verdiklerini ve aksatılmadan yürütülmesinden yana olduklarını belirterek, parti meselelerinin çok üstünde değer verdikleri programın Kuzey Kıbrıs’ın geleceğinin haritasını çizecek nitelikte olduğunu söyledi.

Kurultayın pazar gününden sonra bir an evvel gündemden düşürülmesi ve esas görevlere dönmek gerektiğini kaydeden Küçük, “Meclis çalışmalarının, hükümet çalışmaları kadar başarılı götürdüğümüzü söylemek mümkün değildir. Dolayısıyla bir an önce parlamentonun çalışması, komitelerde bekleyen 60’a yakın yasanın süratle genel kurula sunulması gerekir” dedi.

“PROGRAM AKSATILMADAN SÜRDÜRÜLMELİ”

Programın karşılıklı istişareyle hazırlandığını ve aksatılmadan sürdürülmesi gerektiğini kaydeden Küçük, programla ilgili çalışmaların 1 yıla yakın sürdüğünü ve 180 temsilciden görüş alındıktan sonra hazırlandığına işaret etti. Başbakan, programın, yatırımları yüzde 55 artıracağını, reel sektöre de yüzde 84 kaynak sağlayacağını belirtti. Küçük, “Önümüzdeki 3 yıl içinde özellikle alt yapı yatırımlarının büyük oranda tamamlanmasını hedefleyen ve Gayri Safi Yurt İçi Hasılayı 17 bin dolara çıkarabilecek bir programdır” dedi.

Başbakan Küçük, devletin uzun yıllar çeşitli banka ve fonlardan borçlandığını ancak hiçbirine geri ödeme yapmadığına işaret ederek, devlet borçlarına ödeme yapılabilmesi için 300 milyonluk kaynak ayrıldığını söyledi.

VATANDAŞLIK KONUSU

Başbakan Küçük, vatandaşlıkların neye göre verildiğinin sorulması üzerine, yasal düzenlemeye göre 5 yılın üzerinde çalışmışlığı bulunan yabancıların vatandaş olma başvurusunda bulunabileceğini söyledi. Vatandaşlık konusunda bir prensip ortaya koyduklarını kaydeden Küçük, öncelikle “10 yıl-10 mühürü” bulunan ve yasal belgeleri tamam kişilerin vatandaşlığının önünü açtıklarını belirtti.

Küçük, Bakanlar Kurulu kararıyla da çok kısıtlı olmak kaydıyla yatırımcılara yönelik politikaları bulunduğunu kaydetti.

DİĞER KONULAR

Başbakan Küçük, Kıb-Tek’in sokak aydınlatma ücreti almasına ilişkin bir başka soruyu yanıtında, uygulamanın maktu ücret olduğunu ve yıllardır devam ettiğini söyledi.

Yeni olanın, geçmişte belediyeler tarafından toplanan aydınlatma ücretinin doğrudan doğruya kurum tarafından toplanması olduğunu kaydeden Küçük, konuyla ilgili yasal düzenleme yapılana kadar hem belediyenin hem de kurumun para toplayacağını ancak bu durumun kısa sürede düzeleceğini belirtti.

Küçük, bir soru üzerine, Türkiye’den getirilecek su ve elektriğin fiyatını şimdiden söylemenin mümkün olmadığını ancak elektrikte bir ucuzlama olacağını söyledi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar