Başbakan Yardımcılığı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanlığı bütçesi görüşülüyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Kıbrıs

Başbakan Yardımcılığı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanlığı bütçesi görüşülüyor

Başbakan Yardımcılığı bütçesiyle ilgili konuşan UBP Güzelyurt Milletvekili Kemal Dürüst, spora daha çok önem verilmesini istedi, gençleri tehdit eden uyuşturucu sorununa dikkat çekti ve Başbakanlık bünyesinde oluşturulan Uyuşturucuyla Mücadele Komisyonu’nu olumlu bulduklarını söyledi.

Dürüst, çocukların olumsuz bir noktaya gitmesine engel olmak gerektiğini vurgulayarak, uyuşturucunun açtığı yaraların çok derin olduğunu belirtti ve Meclis’te de uyuşturucuyla ilgili bir komitenin kurulmasını önerdi.


Kültür derneklerinin desteklenmesi gerektiğini ifade eden Dürüst, Devlet Tiyatroları binası konusunda somut bir adım atılamadığını, çağdaş ülkeler seviyesine bu anlamda çıkarılamadığını kaydetti.

Kemal Dürüst, halkın kültürü yaşam tarzı olarak benimsemesi, gelecek nesillere kültürü taşımak ve gençleri kötü alışkanlıklardan uzak tutmak için derneklere önem verilmesini istedi.

Spora verilen önemi yeterli bulmadığını kaydeden Dürüst, okul sporlarının Spor Dairesi tarafından desteklenmesini önerdi. Spor Dairesi’nin üstlenmesi gereken misyonlardan birinin de spor kulüplerine yatırımlarla ilgili bölgelerin spor yaşamına şekil vermek olduğunu ifade eden Kemal Dürüst, okullarla birlikte değerlendirilecek bir spor politikasının kısıtlı ülke bütçesi için de daha iyi olacağını söyledi.

Dürüst, bet gelirlerine endeksli bir spor politikası uygulandığını savunarak bu geliri yadsımadıklarını ancak iyi planlama gerektiğini kaydetti.

“Gençlere sahip çıkmak, gençlerin ayaklarının yere sağlam basabilmesi adına onlara yatırım yapmaktan kaçınmamalıyız” diyen Dürüst, sanat, spor ve kültürün bu nedenle önem taşıdığını vurguladı ve Kıbrıs Türk toplumunun 1974’ten önce bir arada durabilme becerisini sağlamasındaki etkenin spor kulüpleri olduğunu söyledi.

Kemal Dürüst, KKTC devletinin bugünlere kolay gelmediğini, çok yol kat ettiğini, gurur duyulacak birçok yön bulunduğunu, bunları iyi kullanmak gerektiğini belirterek, kötülüklerden ancak maneviyatla uzak durulabileceğini, bunun da kültür, sanat ve sporla sağlanacağını anlattı.

Dürüst, bütçeye olumsuz oy verecek olsalar da hayırlı olmasını diledi.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar