Kıbrıs

Başbakan Kalyoncu’dan Müşavir Açıklaması!


Kalyoncu, Kamu Hizmeti Komisyonu yasasının demokratikleştirilmesi gerektiğini, 9 ay içerisinde yeni bir yasal düzenlemenin hayata geçirileceğini vurguladı.Kalyoncu, “ Kamu Hizmeti Komisyonu’nun demokratikleşmesi gerekiyor. Her partinin de kendine özgü bir yasa tasarısı var. Partimizin de bu konuda yasal çalışması var.TDP’ninde bir yasa çalışması var. Cumhurbaşkanı Akıncı aldı bunu, değişikliğe uğrattı, getirdi ve Bakanlar Kurulu’nun önüne koydu.” Dedi.
Kalyoncu, Kamu Hizmeti Komisyonu’nun yasa çalışmasının herkesin görüşü alınarak düzenleneceğini de ekledi.Üçlü kararname konusuna ve yeni müşavir yaratılmayacağına ilişkin ifadelerine de açıklık getiren Başbakan Kalyoncu,hükümet programında üçlü kararnameyle atama yapılmamasının değil, yeni müşavir yaratılmamasının öngörüldüğünü söyledi.
Hükümet programına göre hareket ettiklerini belirten Kalyoncu, bir müdürün görevden alınması halinde yerine atanacak olanın müşavirler arasından olmasına veya yeni müşavir yaratılmamasına özen gösterildiğini anlattı.
Kalyoncu, “Yeni birine müşavir olma hakkı kazandırmayacağız” dedi.
Müşavirlerin göreve çağrılmaya başlandığını anlatan Kalyoncu, üçlü kararname uygulaması nedeniyle birikimli insanlardan yeterince yararlanılamadığını, konuyla ilgili yasanın meclisten geçirileceğini söyledi.
Koalisyon ortakları Ulusal Birlik Partisi’nin mevcut müsteşar ve müdürlerle çalışmaya zorlanmasının doğru olmayacağını da vurgulayan Kalyoncu, “UBP’yi mevcut müdür ve müsteşarlarla çalışmaya mahkum edemezdik. Ancak şart şudur: Müşavirler arasından atama yapılacak” dedi. BRTK

Başa dön tuşu