Başbakan Erdoğan’dan Öcalan’a mesaj - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Türkiye

Başbakan Erdoğan’dan Öcalan’a mesaj

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Hollanda temasları çerçevesinde Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile bir görüşme gerçekleştirdi. İki lider görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Öcalan'ın mesajını 'olumlu bir gelişme' olarak gördüğünü belirten Erdoğan, "Aslolan bu çağrının ötesinde uygulamadır. Burada Öcalan'ın ifadeleri ne denli karşılık bulacak en kısa zamanda görmek isteriz. Buradaki ifadelerde yatan birçok mesaj aylardır bizim söylediğimiz sözler. Silahlar bırakılmalıdır. Habur'da bazı örneklerini yaşadık. Bizim güvenlik güçlerimizin de operasyon yapma gibi bir riski yoktur. Bu operasyonlar da biter, ta ki bu tür eylemler olmasın. Uygulamaya geçildiği anda hava da değişecektir" dedi.


"Terörden beslenenlerin oyununu bozan bir süreç" diyen Erdoğan, bayrak eleştirisi yaptı.

Erdoğan şunları söyledi: "Diyarbakır'da yapılan mitingde Türk bayraklarının olması gerekirdi. Bayrağın olmaması mesaja ters düşüyor; provokatif bir yaklaşımdır. Öcalan'ın mesajında da tek millet kavramını görüyoruz. Bu uygulamalar mesaja ters düşüyor. Zaman içinde bunlar da giderilmek suretiyle 30 yıllık sıkıntıyı böylece bir an önce aşmış oluruz. Bayrağımızın olmaması önemli bir eksiklik. Bunu bir şov olsun diye söylemiyorum."

Hollanda'da temaslarda bulunan Başbakan Erdoğan, "Diyarbakır'daki mitingde Türk bayraklarının olması gerekirdi. Olmayışı hala bu süreci olumsuz etkileme gayreti içinde olanların provakatif yaklaşım gayretindendir" dedi.

Erdoğan, "Açıklamayı olumlu bir gelişme olarak görüyorum. Çağrıyı daveti olumlu bir gelişme olarak görüyorum" dedi.

"Uygulamaya geçildiği anda Türkiye'de hava tamamen değişecektir" diyen Erdoğan, "Silahlar bırakılırsa operasyonlar da durur" diye konuştu.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar