Barışı sağlamak adına olumlu bir adım - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Kıbrıs

Barışı sağlamak adına olumlu bir adım

[dropcap style=”circle” bgcolor=”#0065ad”]B[/dropcap]aşbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş kamuda yetkili sendikaların temsilcileriyle bir araya gelerek sohbet toplantısı gerçekleştirdi.

Dün akşam saatlerinde Maliye Bakanlığı’nda gerçekleşen toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hamza Ersan Saner’de katıldı.


Bakanlık’tan verilen bilgiye göre, toplantıda ayrıca Başbakan Yardımcısı Denktaş’ın danışmanı Çelebi Ilık’ta hazır bulundu.

DENKTAŞ

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, görüşmede, “kavga etmeden önce konuşalım. Neticede hepimiz aynı geminin içindeyiz, tatlı bir başlangıç yapalım” diyerek, Kıbrıs Türk halkının hamurunda var olan uzlaşı ve hoşgörü kültürünü yeniden yaşatmanın bu zor günlerde elzem olduğunu söyledi.

Sendikaların birikmiş ve bilgilerine gelen sorunlarının yanında muhtemelen henüz gündeme gelmemiş sıkıntıların da masaya yatırılması için böyle bir toplantıyı gerçekleştirmeyi arzuladıklarını belirten Denktaş,  Maliye Bakanlığı olarak yalnızca şimdisi için değil, sonrası için de sorun, sıkıntı ve talepleri samimiyetle tartışmaktan kaçınmadıklarının bilinmesi gerektiğini belirtti.

Denktaş, sendikalarla her konuda görüş alış verişine hazır olduğunu söyleyerek; “kavga etmeden önce konuşalım. Çare ürettiğimiz zaman olacağı gibi elbette çare üretemeyeceğimiz zamanlarda olacak. Ama önce muhakkak iletişim kurabilmeliyiz. Neticede hepimiz aynı geminin içindeyiz. Hiç olmazsa birbirimizi anlayarak yola devam edelim” dedi.

SANER

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hamza Ersan Saner de, konuşmasında, var olan sorunların tartışılıp, çözüme ulaşması bakımından birlikte çalışmanın yararlı olacağı inancında olduğunu belirterek, böyle bir toplantının toplumsal barışı sağlamak adına ciddi bir adım olduğunu söyledi.

SENDİKACILAR

Bakanların ardından sendika başkanları söz alarak, özelde sendikal sıkıntı ve üyelerinin taleplerini, genelde ise ekonomik protokol, özelleştirme, asgari ücretin tespiti ve özel sektörde sendikalaşma gibi ülke gündem ve ekonomisini ilgilendiren konularda görüşlerini ortaya koydu.

Özel sektörde sendikalaşmayı zorunlu hale getirme girişimini engellemekle suçladıkları hükümeti ve Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş’ı eleştiren sendikacılara yanıt veren Serdar Denktaş; “her konuda elbette anlaşmak durumunda değiliz. Ben kürsüden samimi düşüncelerimi açıkça ifade ettim” dedi.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar