Kıbrıs

Bakanlar Kurulu kararı uygulanacak!


İKİYE BÖLÜNDÜ: Berber dükkanlarının perşembe öğleden sonra ve pazar günleri kapatılması yönündeki Bakanlar Kurulu kararı 1 Ağustos itibarı ile yürürlüğe girerken, ilgili karar berberleri ikiye böldü. Karara karşı çıkan bazı berberler ise Berberler Birliği ve Esnaf ve Zanaatkarlar Odası ile karşı karşıya geldi

BAKANLIK AÇIKLADI: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı dün yazılı açıklama yaparak, özel ihtiyaçların gelişmesi durumunda önceden bakanlığa müracaat edilmesi ve müracaatın bakanlıkça uygun bulunması koşuluyla, berberlerin pazar günleri, bakanlık tarafından verilecek izinde belirtilecek saatler arasında çalışabilmelerinin mümkün olacağına dikkat çektiBerberler Birliği’ne karşı görüşte olduklarını kaydeden Kenan Aytekin, Selim Kanlı ve Rauf Tosun, Berberler Birliği eski Başkanı Nihat Ramazanoğlu’nun “Berberler perşembe ve pazar da çalışacak” şeklindeki açıklamalarının doğru olmadığını kaydetti.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile önceki gün bir araya gelerek berber dükkanlarının çalışma saatleri ile ilgili görüştüklerini kaydeden Aytekin, Tosun ve Kanlı, pazar günü berber dükkanını açmak isteyen meslektaşlarının bakanlığa bu yönde dilekçe yapmaları gerektiğini söyledi.
Perşembe günü ise tüm berber dükkanlarının kapalı olacağı belirtildi.
Berberler Birliği Başkanı Yener Yıldız ise “özel izin” uygulamasının sadece damat tıraşları yapacak olan berber dükkanları için geçerli olacağını söyledi.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ise konuya ilişkin dün basına bir yazılı açıklama yaptı.
Açıklamada, özel ihtiyaçların gelişmesi durumunda; önceden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na müracaat edilmesi ve müracaatın Bakanlıkça uygun bulunması koşuluyla, berberlerin pazar günleri, Bakanlık tarafından verilecek izinde belirtilecek saatler arasında çalışabilmelerinin mümkün olacağına dikkat çekildi.

“Çalışma Bakanlığı’na sonsuz teşekkürler”
Kenan Aytekin, Selim Kanlı ve Rauf Tosun, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Aziz Gürpınar’a göstermiş olduğu iyi niyetinden ötürü Havadis aracılığı ile bir kez daha teşekkür etti.
Rauf Tosun, “Bakanlar Kurulu kararı gereği geçen hafta dükkanlarımızı açmadık. Ancak dün (önceki gün) Sayın Bakan Aziz Gürpınar ile bir araya gelerek berberlerin çalışma saatleri konusunda görüştük, bayan kuaförlerle eşit saatlerle çalışmamız için izin verilmesini talep ettik. Sayın bakanımız da iyi niyet göstererek Pazar günü berber dükkanını açmak isteyen kişilerden dilekçe kabul edeceğini ve bu dilekçeleri değerlendireceğini söyledi. Ancak Perşembe günü tüm berber dükkanları kapalı olacak. Ki bizim de Perşembe günü çalışalım şeklinde bir talebimiz olmadı” diye konuştu.

“Bakanlar Kurulu kararı üyelere duyurulmadı”
Rauf Tosun, berber dükkanlarının çalışma saatlerinin yeniden düzenlenmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararının ise belirtilen süre içerisinde tüm üyelere duyurulmadığını öne sürerek, karardan haberdar olmayıp da Pazar günü berber dükkanını açan bazı meslektaşlarının da kapısına polis gönderildiğini kaydetti.
Tosun, “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Berberler Birliği’ne söz konusu karar hakkında berberlerin bilgilendirilmesi hususunda 10 gün süre tanıdı. Ancak üyeler ilgili karar hakkında bilgilendirilmedi. Karardan haberdar olmayan berber dükkanları da pazar günü hizmet verdi. Bu kez Berberler Birliği, bu meslektaşlarımızın kapısına polis gönderdi. Bakanlığın ise bu uygulamadan haberi yok” şeklinde konuştu.

“KTEZO’nun izin verme yetkisi yok”
Selim Kanlı ise Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Başkanı Hürrem Tulga’nın berberlere “Pazar günü damat tıraşı yapacak olanlar, ilgili düğün davetiyesini getirsin, bir iki saatlik dükkanını açma izni verelim” şeklinde sözlü beyanda bulunduğunu öne sürdü.
Esnaf ve Zanaatkarlar Odası’nın böyle bir yetkisinin olmadığına işaret eden Kanlı, meslektaşlarını da bu yönde ikaz etti.
Selim Kanlı, ayrıca ülke genelinde berber dükkanı sayısı ile üye sayısının da birbirine karıştırıldığını belirterek,” Doğrusu şu ki, ülke genelinde binin üzerinde üye vardır. Ancak bu binin üzerinde berber dükkanı olduğu anlamına gelmiyor. Esnaf ve Zanaatkarlar Odası’nın kayıtlarına göre ülke genelinde 300 berber dükkanı var. Lefkoşa’daki berber dükkanı sayısı 130 adet” diye konuştu.

“Esnaf ve Zanaatkarlar Odası yanımızda olmalı”
Esnaf ve Zanaatkarlar Odası’nın ayrıştırıcı yasalara veya uygulamalara karşı mücadele eden üyelerine destek belirtmesi gerektiğini kaydeden Kenan Aytekin, Selim Kanlı ve Rauf Tosun, ileriki günlerde de bayan kuaförlerinin erkek saçı kesmemesi için yasal mücadele başlatacaklarını kaydetti.
Kenan Aytekin, Selim Kanlı ve Rauf Tosun, berberlerin bu yöndeki çabasının Esnaf ve Zanaatkarlar Odası tarafından destek bulmasını umut ettiklerini söyledi.

***
Yıldız: Tüm üyeler üç kanaldan bilgilendirildi

Berberler Birliği Başkanı Yener Yıldız, Kenan Aytekin, Selim Kanlı ve Rauf Tosun’un “Üyeler, ilgili Bakanlar Kurulu kararı hakkında bilgilendirilmedi” şeklindeki iddialarının gerçeği yansıtmadığını öne sürdü.
Gerek cep telefonlarına mesaj göndererek, gerek üyelerin cep telefonlarından aranarak gerekse sosyal medya üzerinden gerekli şekilde ve zaman diliminde karar hakkında bilgilendirildiğini kaydetti.

“Biz bizden bekleneni yaptık, yapacağız da”
Yener Yıldız, Bakanlar Kurulu kararına ve Berberler Birliği’nin tüm uyarılarına rağmen perşembe ve pazar günü dükkan açan berberlerin ise birlik tarafından polise bildirildiğini ve dükkanlarının kapattırıldığını kaydetti.
Yıldız, “Biz birlik olarak bizden bekleneni yaptık. Bu pazar ve perşembe de açık dükkan tespit edersek aynı şekilde yine polise bildireceğiz” dedi.

“Bilgi kirliliği yanlış anlaşılmaları getiriyor”
Yener Yıldız, Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Başkanı Hürrem Tulga’nın berberlere “Pazar günü damat tıraşı yapacak olanlar ilgili düğün davetiyesini getirsin, bir iki saatlik dükkanı açma izni verelim” şeklinde beyanda bulunduğu iddiasının ise tamamen bir yanlış anlaşılmadan ibaret olduğunu ileri sürdü.
Yıldız, “Sayın Tulga, düğün davetiyelerinizi getirin ben size iki saat dükkan açmanız için izin vereceğim demedi. Burada bilgi kirliliğinden doğan bir yanlış anlaşılma var. Sayın Tulga’nın yapmış olduğu duyuru ‘davetiyelerinizi getirin, oda olarak bakanlığa bir elden sunalım’ şeklindeydi” dedi.

“Özel izin sadece damat tıraşlarına verilecek”
Berberler Birliği Başkanı Yener Yıldız, “özel izin” uygulamasının ise sadece damat tıraşları yapacak olan berber dükkanları için geçerli olacağını söyledi.
Yıldız, “Bakanlığın dilekçe karşılığı Pazar günü dükkan açma izni vereceğine dair bir karar aldığı yönünde bize herhangi bir bilgi verilmedi. Öyle bir karar alınmış olsaydı, bakanlık yetkililerince muhakkak birliğimize iletilirdi. Ancak, Bakanlık özel izin yolunu açtı. Şöyle ki, eğer bir berber dükkanının o hafta Pazar günü damat tıraşı varsa, önceden bakanlığa işyeri açma ruhsatını ve ilgili düğünün davetiyesini ibraz edecek, izin dilekçesi yapacak. Bakanlar Kurulu kararı gereği de o dükkana sadece 2 saat dükkan açma özel izni verilecek” dedi.

***
Tulga: Sadece damat tıraşı yapacaklar özel izin alabilecek

Esnaf ve Zanaatkarlar Odası (KTEZO)Başkanı Hürrem Tulga da Havadis’e yaptığı açıklamada özel izin” uygulamasının sadece damat tıraşları yapacak olan berber dükkanları için geçerli olacağını söyledi.
Damat tıraşına mahsus özel iznin de alınan kararda yeri olduğunu belirten Tulga, Esnaf ve Zanaatkarlar Odası’nın bu noktada sadece aracı olduğunu kaydetti.
Kendisinin berber dükkanlarına pazar veya perşembe günü işyeri açma izni vermesinin mümkün olmadığını kaydeden Tulga, “Benim duyurum, damat tıraşı olanlar davetiyelerini getirsin, oda olarak bakanlığa bir elden sunalım şeklindedir” dedi.

“Yüzde 99 iş yeri Bakanlar Kurulu kararına uydu”
Hürrem Tulga, 11 Ağustos tarihinde uygulamaya giren, saç hizmetlerini yürüten sektörlerin çalışma ve tatil sürelerini düzenleyen Bakanlar Kurulu kararına destek belirtti.
Tulga yaklaşık 2 bin kadar işyeri ve 5- 6 bin kadar çalışanı kapsayan düzenlemeye, yüzde 99 iş yerinin, çalışanlarıyla birlikte uyduğunu kaydetti.
Tulga, karara uyulduğunu, uymayanların denetlenmesi için de çaba ortaya konulduğunu ifade etti.
Hürrem Tulga, “Kuaför, berber, güzellik uzmanı arkadaşlarımızla; üyelerimizle içtenlikle onur duyduk. Örgütlü duyarlılık gösterdikleri ve uzun yıllar bıkmadan, usanmadan taleplerinde ısrarlı oldukları için kendilerine teşekkür ederiz” dedi.
Hürrem Tulga, “Saç hizmetlerinde çalışan üyelerimizin çalışma koşullarının düzenlenmesi, özellikle perakende sektöründeki haksızlığı, kuralsızlığı, eşitsiz rekabeti görmemize engel olmayacağını, bütün sektörleri kapsayacak düzenlemeler için mücadelemizi üyelerimizden gelen talepler oranında yükselteceğimizi bir kez daha duyurmak isteriz” ifadelerine yer verdi.

***
Başaran: Kamuoyu bilgi kirliliğine maruz bırakıldı

Mağusa’da faaliyet gösteren Başaran Erkek Kuaförü’nün işletmecisi Erol Başaran, berber dükkanlarının çalışma saatlerinin yeniden düzenlenmesine ilişkin kararı desteklediğini belirterek, kamuoyunun Bakanlar Kurulu’nun ilgili kararı ile ilgili bilgi kirliliğine maruz bırakıldığını söyledi.
Erol Başaran, “Esas olan gerçek ile algıyı anlayabilmektir. Gerçek olanı anlamak istemezlerse körlük başlar. Burada amaçlanan birilerinin diktiğini sökmek midir? Yoksa kamuoyunu yanlış bilgilendirmek mi amaçlanmaktadır?” diye konuştu.

***
Bakanlık açıkladı

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Bakanlar Kurulu’nun berber ve kuaför salonu olarak faaliyet gösteren işyerlerinin kapanış saatlerini 1 Nisan-30 Eylül arası olan yaz döneminde saat 21.30, 1 Ekim-31 Mart arası olan kış döneminde ise saat 20.30 olarak belirlediğini duyurdu.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, bu işyerlerinde hafta içi perşembe günü için kapanış saatinin saat 13.00 olarak saptandığına dikkat çekilerek, aynı düzenlemede, berber (erkek kuaförü) salonlarının pazar günleri kapalı olması, kuaför salonlarının (kadın kuaförlerinin) ise, Pazar günleri saat 13.00’ten sonra faaliyet göstermesinin kararlaştırıldığı kaydedildi.
Bakanlar Kurulu’nun berberlik ve kuaförlük mesleğini icra eden esnafın dinlenme hakkının korunması ve sosyal yaşamlarının düzenlenmesine katkıda bulunulması amacıyla, işyeri veya işlerin açılış ve kapanış gün ve saatlerini yeniden düzenlediği ifade edilen açıklamada, söz konusu kararın 11 Ağustos tarihinden itibaren yürürlüğe girdiği anımsatıldı.
Açıklamada, işyerlerinin açılış kapanış gün ve saatleri ile ilgili Bakanlar Kurulu kararının halen yürürlükte olup, söz konusu Bakanlar Kurulu kararı ile ilgili herhangi bir değişiklik yapılmadığı kaydedildi.

“Özel ihtiyaçların gelişmesi durumunda özel izin verilecek”
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından basına yapılan yazılı açıklamada, özel ihtiyaçların gelişmesi durumunda; önceden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na müracaat edilmesi ve müracaatın Bakanlıkça uygun bulunması koşuluyla, berberlerin pazar günleri, Bakanlık tarafından verilecek izinde belirtilecek saatler arasında çalışabilmelerinin mümkün olacağına dikkat çekildi.Başa dön tuşu