Dünya

Bakan hatayı kabul etti


Avrupa teyakkuzda: Belçika’da polis dün 7 kişiyi gözaltına aldı. Almanya’da da iki kişinin gözaltına alındığı ortaya çıktı. Bu kişilerden birinin telefonuna metrodaki patlamadan üç dakika önce Fransızcada “son” demek olan “fin” yazılı mesaj gelmiş.

TÜRKİYE’nin Brüksel Havalimanı’ndaki terör saldırısını gerçekleştiren intihar bombacısı olan Brahim El Bakraoui’yi (29) yakaladığını ve Hollanda’ya sınır dışı ettiğini Belçika’ya bildirmesine rağmen bu ülkenin adım atmadığının ortaya çıkması üzerine eleştirilerin odağına yerleşen Adalet Bakanı Koen Geens, süreçte hatalar olduğunu kabul etti. Şartlı tahliye edilen ve bu şartlara uymayan bir kişinin söz konusu olduğunun altını çizen Geens, “Normalde tekrar cezaevine gönderilmesi gerekirdi. Türkiye’ye gittiğinde bu şartları zaten çiğnemiş durumdaydı. Tüm bunlar etki yaratan bir zincirin parçası ve bunları detaylarıyla parlamento önünde anlatacağız” dedi. Hatanın tek bir kişiye ait olmadığının altını çizen Geens, “Görevlilerimiz daha eleştirel davranabilirdi. İlgili kişinin yakalandığı yer Suriye sınırına yakın herkesin bilmediği küçük bir şehir. Dolayısıyla bir kişi burada yakalanıyorsa orada görev yapanlar (Belçikalılar) için bunun bir terörist olabileceği gayet açık” diye konuştu. Geens, “Bununla birlikte el Bakraoui bizde terörist olarak tanınmıyordu. Onunla terör arasında bağlantı kurabileceğimiz belki de tek andı ve muhtemelen bunu atladık” ifadelerini kullandı. Dün de Belçika Federal Parlamentosu’nun içişleri ve adalet komisyonunda bakanlar eleştirilere yanıt verdi.

Hollanda’nın açıklaması

Bu arada Hollanda Adalet Bakanı Ard van der Steur, Türkiye’nin sınır dışı ederken normal prosedürleri takip etmediği için daha önce Amsterdam Havalimanı’na gelen Brüksel saldırganlarından birisinin tehlikeli bir isim olduğunun farkına varmadıklarını söyledi. Steur, “Brahim el Bakraoui’nin hiçbir yerde kaydı yoktu ve Türk yetkililer de neden sınır dışı edildiğini söylememişlerdi. Türkiye normal prosedürleri uygulamadı, ayrıca bize sınır dışı edildiğini de bildirmedi” dedi. Steur yaptığı açıklamada Brahim El Bakraoui’nin ülkeler arasındaki iletişim hatası nedeniyle geçtiğimiz temmuzda Hollanda’ya giriş yaptığını doğruladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen çarşamba yaptığı açıklamada Türkiye’nin Hollanda ve Belçikalı yetkilileri daha önce silahlı soygundan sabıkası bulunan Bakraoui’nin bir militan olduğu konusunda uyardığını söylemişti. Güven ÖZALP/Hürriyet


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı