Kıbrıs

KTİHV: Bağımsız soruşturmacı atansınKıbrıslı Türk İnsan Hakları Vakfı, Mehmetçik’teki 67 yaşındaki Zeki Yorgancıoğlu’nun darp olayı ile ilgili  Bakanlar Kurulu’nun tarafsız ve bağımsız bir soruşturmacı atamasını talep etti.
KTİHV’nin konu ile ilgili açıklamasının tam metni şöyle:“1 Ağustos 2016 tarihinde Ziyamet Karakolu’nda Zeki Yorgancıoğlu’na yapılan işkence ve insanlık dışı muamele  bir kez daha ülkemizde bu tür olayların sistematik bir şekilde olduğunu göstermiştir. Diğer taraftan işkence veya insanlık dışı muamelenin soruşturulması ile ilgili insan hakları standartlarına da uyulmadığı ilk günden ortaya çıkmıştır.

İşkence ve insanlık dışı muamele şikayeti olmasa dahi devlet kurumlarının makul şüphe üzerine soruşturma başlatması önemli bir ilkedir. Soruşturmanın derhal başlatılması ise diğer bir ilkedir. Ziyamet Karakolu’nda yaşanan olayda, işkence veya insanlık dışı muameleye maruz kalan kişinin şikayet yapmış olmasına ve poliste tutuklu kalmasının ardından Devlet Hastanesi’nden rapor temin etmiş olmasına rağmen hiç kimse tutuklanmamıştır. Bu gibi hallerde tutuklamanın amacı, suçu işlediğine şüphe edilen kişilerin delilleri karartmaması ve tanıkları etkilememesidir. Hali hazırda şüphe edilen polisin olaya tanık olan diğer mesai arkadaşlarını etkilemesi de olası bir durumdur.

En küçük bir kavga meselesinde dahi tutuklama yapan Polis Örgütü’nün böyle bir meselede tutuklama yapmaması düşündürücüdür. İşkence ve insanlık dışı muamelelerle ile ilgili soruşturmaların bağımsız ve tarafsız bir şekilde yapılması ise diğer bir ilkedir. Polis Genel Müdürlüğü’nün şüphe edilen kişinin işvereni olması ve şüphe edilen kişiye dava açıldığı zaman işveren olarak Polis Örgütü’nün de sorumlu olmasını ve hali hazırda herhangi bir tutuklama yapmadığını da düşündüğümüzde Polis Genel Müdürlüğü’nün ilk bakışta tarafsız ve bağımsız bir kurum olduğu düşünülemez.

Savcılığın hali hazırda soruşturma yapma yetkisi olmadığı sadece soruşturma ile ilgili Polis Genel Müdürlüğü’ne talimat verme yetkisi olsa da, savcılığın Polis Genel Müdürlüğü’ne talimat verme yetkisi olması da soruşturmayı tarafsız ve bağımsız bir hale getirmez çünkü Polis Genel Müdürlüğü’ne açılacak olan bir davada Polis Genel Müdürlüğü’nü savcılık savunacaktır. Bu durumda Bakanlar Kurulu Ceza Usül Yasası’nın kendisine verdiği yetkiye dayanarak bağımsız ve tarafsız bir soruşturma görevlisi atamalıdır.

KTİHV olarak işkence veya insanlık dışı muameleye maruz kaldığı iddia edilen Zeki Yorgancıoğlu’nun yanında olduğumuzu ve sürecin takipçisi olacağımızın altını çizeriz.

Kaynak : Yenidüzen

Başa dön tuşu