Güney KıbrısSürmanşet

Baf’ta 1000 kişiye test yapılacakRum Sağlık Bakanlığının açıklamasına göre, Baf’ta yarın kitlesel Covid 19 testleri yapılacak. Aradipou ve ve Baf’ta Kıbrıs genelinin üzerinde vaka çıkmasından dolayı Sağlık bakanlığı, “representative sampling” yani temsili örneklem yöntemiyle bin kişiye test yapmaya karar verdi.
Baf Belediyesi işbirliğiyle yürütülecek bu çalışmada ilk olarak hem yeni vaka taraması hem de antikor tesleri yapılacaktı, böylelikle hastalığı geçirmiş ve şimdi bağışıklık kazanmış kişiler de tespit edilmeye çalışılacaktı. Fakat daha sonra bundan vaz geçildi. Bakanlığın açıklamasına göre bu girişimden vaz geçilmesinin sebebi bu tür antikor testlerini yapacak test kitlerinin ne özelde ne de devlette yeterli sayıda bulunmamasından kaynaklanıyordu. Bu yüzden Belediye sadece hastalık taraması yapmak zorunda kalacak. Sağlık Bakanlığı bu testleri yaparak, önlerindeki 20-30 günü daha iyi görebileceklerini düşünüyor.
Kişilere telefonla örneklem üzerinden ulaşılacak ve onlara nerede ve ne saatte test yapılacağı bildirilecek. Yarından itibaren yapılacak testlerin sonuçları ise bir-iki gün içerisinde açıklanacak.
Öte yandan, Baf Belediye Başkanı hala daha hizmet veren süpermarket, fırın, eczane gibi işyerlerindeki personelin de bir an evvel test yapılması gerektiğini belirterek. İşverenlere bir çağırı yaparak toplumsal katkı olarak ellerini ceplerine atarak bu testlerin masraflarını olsun karşılamaları gerektiğini söyledi!!


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı