Yaşam

Ayluga göleti çevre temizliği yapıldı


Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ), Gazimağusa Kaymakamlığı, Gazimağusa Belediyesi, Çevre Koruma Dairesi ve Mağusa Kadın Merkezi Derneği’nin (MAKAMER) iş birliğinde, bugün sabah saat 08:00-10:00 saatleri arasında “Ayluga Göleti Temizlik” etkinliği gerçekleştirildi. “Ayluga Doğal Yaşam Parkı” projesinin hazırlanması ve hayata geçirilmesi kapsamında gerçekleştirilen “Ayluga Göleti Temizlik” etkinliği bölgenin korunması, halk tarafından kullanılabilmesi ve tanıtılmasını amaçlandı.

Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter konuşmasında, Ayluga Göleti’nin Gazimağusa’nın nefes aldığı bir bölge olduğunu ifade ederek, “Burası için yıllardır projeler yapılmaktadır ancak geçen yıl Doğu Akdeniz Üniversitesi ile Gazimağusa Belediyesi’nin birlikte yürüttüğü proje çerçevesinde bayağı yol kat ettiğimizi buradan söylemek istiyorum ama bu çevrenin atıl olması, çöplük halinde görülmesi bizi ve bu etkinliğe katılan insanları çok üzüyor.” dedi. Temizlik yapıldıktan sonra bu hassasiyeti taşımayan insanların aynı yerleri gelip kirlettiğine dikkat çeken Başkan Arter, “Sonda da belediye işini yapmıyor oluyor, bizim görevimiz temizlemektir ama bir vatandaşlık görevi olarak da insanların çevreyi kirletmeme bilincine sahip olması gerekir, umarım buraya bir dahaki gelişimizde çöpler azalır veya hiç olmaz” ifadelerini kullandı.

Gazimağusa Kaymakamı Kemal Serpal konuşmasında, “Çevre sorununun giderilmesi konusunda çalışmalar yetersiz kalıyor. 15 Eylül’de temizlik kampanya yaptık ama yeterli mi değil çevrenin genel temizliği hususunda gerek belediyeler, kaymakamlık, çevre dairesi, toplum örgütleri aslında bir araya gelip halkın bilinçlendirilmesi gerektiğine inanmaktayım” dedi.

Mağusa Çevre Koruma Dairesi Müdürü Abdullah Aktolgalı ise, “ Turizm ve Çevre Bakanlığı olarak 2 yıldan bu yana bu tür çevre etkinlikleri ile bir farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Amacımız insanları kirletmemeye alıştırmaktır” dedi.

Doğu Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Naciye Doratlı, “bugün yaptığımız etkinlikte bu kirliliğin bir kısmını gördük, bu etkinlikte sadece farkındalık yaratmak ve projemizin başladığını halka duyurmak içindir” İfadelerini kullandı.


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı