Aygın: Kaldın testinin dibinde

14 Ekim 2013 Pazartesi | 11:24
Aygın: Kaldın testinin dibinde
Kıbrıs Town Houses

Aygın’ın ifadeleri raporda şu şekilde yer aldı:
“Ömer Kalyoncu defalarca “Sümer Aygın kaybetsin de varsın belediyeyi kaybedelim” dedi. Emel Kişi, “Sümer Aygın’ın poster ve afişlerini dağıtmam” dedi. 2006 seçimlerinde ilçe yöneticileri ve teşkilatı yanımızda yer almadı. Belediye meclis üyelerine verilen 300 oy, belediye başkanına verilmedi. Yani bir kısım partili belediye başkanına oy vermedi.
2006 seçimlerinde yaşanan diğer bir olay aday adaylığı sürecinde karşıma çıkarılan Hüseyin Atık isimli şahsın (sonradan UBP rozeti taktı ve UBP’li oldu) yurtdışından yerel yönetimler ile ilgili bir toplantıya katılacağı bilgisi Yenidüzen Gazetesi’nde yayımlandı. Sonradan bu haberin Ömer Kalyoncu tarafından gazeteye verildiğini öğrendim.”

“Belediye sürecin dışında bırakıldı”
Abbas Sınay ve Salih İzbul’un, “seçim gecesi ilçeye gitmeyin” denilerek uyarıldığını söyleyen Aygın, aynı şekilde, Girne Belediyesi’nin ve kendisinin de erken genel seçimlerde dışlandığının altını çizdi ve Girne İlçe Başkanlığı’nı hedef gösterdi.
Aygın Ömer Kalyoncu’ya yönelik suçlamalarını şöyle sürdürdü:
“Ömer Kalyoncu Lefkoşa mitingi gecesi Ünal Fındık’a “senin adamın seçimden sonra kellesini alacağım” dedi. Aynı zamanda Ömer Kalyoncu PM’de yaptığı iki konuşmada “gerekirse bazı insanlar bu partiden atılacak” diyerek gözlerimin içine baktı.
Lefkoşa Belediye seçimleri sürecinde Volkan Gazetesi’nde Girne Belediyesi ile ilgili Sayıştay raporları yayınlandı. İsim verilmeden partili arkadaşlar tarafından gönderildiğini öğrendim. Bunun amacı bence seçim kaybedilirse Girne Belediyesi’ni sorumlu tutmaktı.
Ben delege seçimlerine karışmadım, ilçenin kötü yönetimi böyle bir tablonun ortaya çıkmasına zemin hazırladı. Onların delege seçimlerinde karışıklık çıkarmasındaki neden tüzük değişikliği ile başkan belirleme aşamasının üyelerden delegeye geçirilmesidir. Özellikle beni devre dışı bırakmak istiyorlar.
Sizdeki tercih listesini ben işaretlemedim. İlk defa görürüm. Belediye çalışanlarına böyle bir liste vermedim. Tüm personel değil ama sohbet sırasında Salih İzbul’a oy verin dedim. Ama kimseye oy vermeyin demedim. İlçe yöneticisi arkadaşların belediye ile ilgili derdi istihdam sorunudur.”
Partiye zarar verecek hiçbir örgütlenme işine girmedim. Bayram Karaman, Bayram Çelik, Salih Usar, Ünal Fındık, Sümer Aygın Abbas Sınay, Salih İzbul kötü insan ilan edilip ilçenin dışına itildi.
Erzak meselesine gelince, bu seçimlerde erzak dağıtılmadı. Önder Bayraktar belli ailelere (TC’Lİ) oy verdirebilmek için erzak istedi ama ben uygun değil dedim.
Seçim gecesi Bellapais’te Ayna Restoran’da yemek yedim. 8 aydır partiye çağrılmıyorum, gitmiyorum. Sıcak bir ortam yok.”