Sağlık

Ayda sadece 4 kilo verin!
 
Yaz mevsimine sayılı günler kala pek çoğumuzu ince ve fit görünme telaşı sardı. Kimileri bilinçli davranarak uzmana danışırken, kimileri de arkadaş çevresinden ve internetten yaptıkları araştırmalarla şok diyetlerden medet umuyor. Ancak uzmanlar uyarıyor, zira şok diyetler ciddi rahatsızlıklara hatta ani hayat kaybına bile neden olabiliyor!Alışkanlıkları değiştirin

Acıbadem Fulya Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Hande Seven, diyette tek bir kriter olmadığını her diyetin kişinin metabolizmasına göre belirlenmesi gerektiğini belirtirken buna karşın, bazı hususlara dikkat edilmesinin herkes için fayda sağlayabileceğini söyledi.

Hedef belirleyin

Kilo problemi olanların ‘yaza çok az kaldı’ diye endişeye kapılıp hızlı kilo verdiren, sağlıksız ya da şok diyetlere yönelmemesi gerekiyor. Bu tür diyetlerden kesinlikle uzak durulmalı. Diyetisyen Seven “Nasıl ki aldığınız fazla kilo sizin vücudunuzda bir anda oluşmadıysa, azalması için sabır ve emek vermeniz gerekecek. Kilo vermek için yeterli ve dengeli beslenerek ayda 4 kilodan fazla hedef koymayınız. Bu şekilde hem ayda bir beden kadar zayıflayabilir hem de kalıcı alışkanlıklar kazanmış olursunuz” diyor. Eğer normal vücut ağırlığında bir kişiyseniz hedefiniz kas gücünüzü, akciğer kapasitenizi artırıcı düzenli aktiviteler ile sağlıklı beslenme ile formda bir görünümü kalıcı olarak
elde etmek olmalı.

Meyvelere dikkat!

Doğanın canlanışıyla kendimizi dışarı atma isteğimiz çoğaldı şüphesiz. Fırsat buldukça soluğu dışarıda almak kimi zaman sağlıksız beslenmeyi de kaçınılmaz kılıyor. Fast-food yiyecekler, iştah açıcı kızartmalar, tatlılar fazla kilo ve yağlanma sorunu olarak geri dönüyor. Tezgahlarda tüm çekiciliğiyle yerini alan çeşit çeşit yaz meyveleri de ‘sağlığa faydalı’ denilerek ölçüye dikkat etmeden tüketilebiliyor. Diyetisyen Hande Seven, tüm bu konulara dikkat etmek ve bilinçli davranarak kızartmalardan ve fast-food yiyeceklerden, şekerli tatlılardan kaçınmak gerektiğini vurguluyor. Kavun, çilek, karpuz, kiraz, erik, üzüm gibi güçlü antioksidan etkileri ile bağışıklık sistemini güçlendiren, kanser, kalp hastalıkları gibi kronik hastalıklardan koruyucu etki gösteren yaz meyveleri de tüketiminde dikkat edilmediğinde sağlığa zarar verici bir hale dönüşüyor.

AÇ YA DA TOK!

Hande Seven şunları söyledi: Meyve tüketiminde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, şeker içeriklerinin yüksekliği nedeniyle diyabet, kan şekeri düşüklüğü, insülin direnci ve fazla kilo problemi yaşayan bireylerin porsiyon kontrolünü asla kaçırmamaları gerektiğidir. Özellikle kan şekerini yükseltme hızı yüksek olan kavun, karpuz, üzüm, incir, dut gibi meyveler arasında gün içerisinde tek seçim yapmak faydalı olacaktır. Meyveyi aç veya tok yemek kan şekerinizin düzensizliğine sebep olarak daha çok acıkmanıza yol açar. Bu nedenle yemeklerden en az 2
saat sonra tüketilmelidir.

PORSİYON MİKTARLARI

– Karpuz = 3 üçgen dilim
– Kavun = 6-8 ufak dilim
– İncir =1 adet  
– Kiraz = 15 adet  
– Erik= 10 adet
– Üzüm = 1küçük salkım
– Çilek = 6-8 orta boy

Naneli ayran, doğal limonata

Suyun yanı sıra evde hazırlanan taze sebze-meyve suyu karışımları, ev yapımı meyveli sütler, naneli ayran, doğal limonata ve mineralli suların da tercih edilmesinin uygun olduğunu belirten Hande Seven, gazlı içeceklerden ve hazır meyve sularından uzak durulması gerektiğini söylüyor. Seven, işyerinde ve evde hazırlayıp içebileceğiniz 2 pratik tarif veriyor. Ancak günde bir kez tüketmeniz yeterli. Bu içecekleri tükettiğinizde o günkü meyve tüketimi hakkınız da dolmuş ya da azalmış oluyor!

Meyveli SOOMTHIE

½ orta boy şeftali  10 adet çilek (100 gr)  1 su bardağı (200 ml) light süt

Meyveli Limonata

1 dilim ananas , 12 adet kiraz , 2 adet limon , 2 litre su

Su ihmale gelmez

Terlemenin arttığı sıcak ve nemli yaz aylarında ilk tercih edeceğimiz içeceğin su olması çok önemli. Günlük tüketilmesi gereken sıvı miktarının yaz ayları için en az 2,5-3 litre olması gerektiğini belirten Seven “Günlük yeterli sıvı alıp almadığınızı belirlemenin en pratik ve basit yolu idrar renginizi takip etmenizdir. Beyaz, açık sarı renkte idrar yapmak yeterli sıvı aldığınızı gösterirken; koyu renkli, kahverengi idrar ise sıvı kaybınızın tükettiğinizden daha fazla olduğunu göstermektedir” dedi.

Her zaman hareket!

Egzersiz ve sağlıklı beslenme anahtar ile kilit uyumu gibi. İkisi birlikte olduğu zaman sizi obezite, kalp hastalıkları, diyabet, kanser, eklem hastalıkları gibi pek çok önemli sağlık probleminden koruyor. Dünya Sağlık Örgütü önerilerine göre haftada en az 150 dakika orta şiddette veya 75 dakika şiddetli düzenli fiziksel aktivite sağlığı iyileştirici. Hande Seven “Yaz aylarında deniz kenarında, ormanda kimi zaman tatilde tertemiz bir havada ister yürüyüş yapın isterseniz de yüzün ama mutlaka düzenli bir şekilde aktif olun” dedi.

Detoksa aldanıp sağlığınızı sakın riske atmayın!

Detoks amacıyla yapılan içecek tüketimleri, açlık diyetleri, tek bir besine dayalı diyetler veya kolon temizliği gibi birtakım uygulamalar tehlikeli sonuçlar doğurabiliyor. Hande Seven “Örneğin, sadece sebze ve meyve sularıyla beslenmek yetersiz protein, kalsiyum, çinko, selenyum, B grubu vitaminleri alımıyla ilişkili olup bağışıklık sisteminin düşmesine ve kas kayıplarının artmasına neden olmaktadır. Ayrıca, sindirim sistemi üzerine yapılan kolon temizliği gibi uygulamalar da bağırsaklarda yaşayan sindirim dostu probiyotik bakterilerin kaybına yol açmaktadır.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu