Kıbrıs

Avukatların polis protestosuLEFKOŞA POLİS MÜDÜRLÜĞÜ ÖNÜNDE DÜZENLENEN EYLEMDE SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU
TAK-Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası’nın da desteğiyle saat 12.30’da düzenlenen eylem sırasında gözaltına alınan iki avukat Polis Genel Müdürlük binasına girerek suç duyurusunda bulundu. Avukatlar ifade verirken bina önünde açıklama yapan Barolar Birliği  Başkanı Ünver Bedevi, yaşanan olayın sadece avukatlık camiası için değil vatandaş için de önemli bir sorun olduğunu söyledi.Bedevi, vatandaşı da bu konuda duyarlı olmaya çağırdı.

Olayın bir demokrasi sorunu olduğun dile getiren Bedevi, yasalara göre herkesin en kısa sürede savunma hakkına sahip olduğunu belirtti.

“Avukatlar şahsi meseleleri için değil, mesleklerini icra etmek için ordaydılar” diyen Bedevi, konuyla ilgili sivil mahkemelerde de dava açılacağını kaydetti.

“TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Konunun takipçisi olacaklarını belirten Bedevi, avukatların zanlı görüşmelerini mesai saatleri dışında yapabilmeleri için de çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Daha önce bu konuyla ilgili çeşitli taleplerde bulunduklarını ve sözlü taahhüt aldıklarını ifade eden Bedevi, adaletin tecellisine engel olan noktalar ortadan kalkana kadar mücadeleye devam edeceklerini kaydetti.

KTAMS DESTEK BİLDİRDİ

Öte yandan KTAMS bugün yaptığı yazılı açıklamayla eyleme destek bildirdi. Sendika Genel Sekreteri Güven Bengihan tarafından yayınlanan açıklamada, “İki avukatın polis tarafından zor kullanılarak ve darp edilerek hücreye konulması ülkemizde yaşanan hukuksuzluğun ne boyutlarda olduğunu bize göstermektedir” denildi.

Başa dön tuşu