Dünya

Avrupa’dan skandal öneri: Göçmenleri almayalım da besleyelim
İsviçre halkı, Avrupa ’da sığınma arayan göçmenlere kapılarını açmak yerine göçmen krizinin yaşandığı ülkelere para yardımı yapılması gerektiğini düşünüyor.
Bern Üniversitesi tarafından binden fazla kişiyle yapılan ankete katılanların yüzde 60.9’u İsviçre’nin insani krizlerin çözümünde öncü bir rol almasını istedi. Ancak İsviçre’nin kapılarını mülteci ve göçmenlere açması söz konusu olunca katılımcıların yüzde 83.1’i bu kişilerin ülkeye kabulü yerine İsviçre’nin “krizden etkilenen ülkelere cömertçe maddi yardım yapması” gerektiğini belirtti.
Katılımcıların üçte ikisi mültecilerin ülkenin refahına zarar vereceğini düşündüğünü söyledi. Ankete katılanların yaklaşık yarısı ise sınırların geçici olarak kapatılması görüşünü savundu.
BALKAN ÜLKELERİNE YARDIM
İsviçre hükümeti ise göçmen krizinden etkilenen Balkan ülkelerine yardım yapacağını bildirdi. İtalya, Almanya , Avusturya ve Fransa ’ya sınırı olan İsviçre’nin Avrupa’daki göçmen krizine bakışını değerlendiren İsviçre Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü George Farago, “Bu yardımlar uluslararası kuruluşlara ve yetkililere maddi destek şeklinde olabilir ancak şu an için miktar belirlenmedi” dedi. Federal Göçmen Ofisi’nin verilerine göre, 2015’in ilk yarısında İsviçre’ye 11 bin 873 sığınma başvurusu yapıldı. En çok sığınma başvurusu yapanlar arasında Eritreliler bulunuyor.


Başa dön tuşu