Avrupa Parlamentosu'nun Yunan Başkan Yardımcısı görevden alındı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazartesi, Aralık 4, 2023
Dünya

Avrupa Parlamentosu’nun Yunan Başkan Yardımcısı görevden alındı

eva kaili

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkan Yardımcısı Eva Kaili’nin Belçika Federal Savcılığının yürüttüğü ve Katarlı yetkililerin de dahil olduğu yolsuzluk soruşturması kapsamında gözaltına alındıktan sonra görevden alındı.

Belçika’nın yüksek tirajlı gazetelerinden Le Soir ve Knack’ta yer alan haberlere göre, Belçika Federal Savcılığı gün içerisinde 16 eve baskın yaptı.

Bunun sonucunda AP Başkan Yardımcısı, AP’deki Sosyalistler ve Demokratlar İlerici İttifakı (S&D) ve Yunan muhalefet partisi PASOK üyesi Eva Kaili ile 3 kişi daha gözaltına alındı.


Gözaltına alınanlar arasında S&D’nin eski İtalyan milletvekili ve İtalyan Articulo Uno Partisi üyesi Pier-Antonio Panzeri de bulunuyor.

Polis, Panzeri ile birlikte 600 bin euro kadar nakit paraya el koydu.

Ünvanı geri alındı

AB Eva Kaili’nin ünvanını geri aldığını duyurdu. Kararı Kalli’ye bizzat AP Başkanı Roberta Metsola tebliğ etti

Metsola Kaili’ye gönderdiği resmi mektupta şu ifadelere yer verdi;

‘Devam etmekte olan adli soruşturma ışığında, AP Başkan Yardımcısı sıfatıyla size tevdi edilen tüm yetki, görev ve sorumlulukları derhal askıya almaya karar verdim.’

S&D Grubu’nun açıklaması

Haberler üzerine S&D Grubu web sitesi üzerinden şu açıklamayı yaptı:

“Avrupa kurumlarındaki yolsuzluk iddiaları karşısında dehşete düştük. S&D Grubu yolsuzluğa tolerans göstermiyor. Kapsamlı bir soruşturmayı ilk önce biz destekliyoruz. Tüm soruşturma makamlarıyla tam bir işbirliği yapacağız. Bu ruhla, devam eden adli işlemler hakkında kamuya açık bir şekilde yorum yapmayacağız.”

Grubun açıklamasında ayrıca “İddiaların ciddiyeti göz önüne alındığında, yetkili makamlar ilgili bilgi ve açıklamayı sağlayana kadar, başta vize serbestisi ve planlanan ziyaretler olmak üzere Körfez ülkeleri ile ilgili tüm dosyaların ve genel kurul oylarının askıya alınmasını talep ediyoruz.” ifadeleri yer aldı.

Yetkililer, siyasi çıkarlar karşılığında parlamentodaki yetkililere nakit veya hediye teklif ettiğinden şüphelenilen Körfez ülkesinin adını açıklamadı, ancak birkaç üye soruşturmayı Katar ile ilişkilendirdi.

PASOK’tan ihraç edildi

Öte yandan Yunan medyasında yer alan haberlere göre PASOK, Kaili’nin partiden ihraç edildiğini duyurdu.

PASOK’un açıklamasında “Son gelişmeler ve Belçika makamlarının Avrupalı yetkililerin yolsuzluğuna ilişkin soruşturmasının ardından, PASOK Milletvekili Eva Kaili, Cumhurbaşkanı Nikos Androulakis’in kararıyla partiden ihraç edildi.” ifadeleri kullanıldı.

Belçika Federal Savcılığından yapılan açıklamada, ismi verilmeyen bir Körfez ülkesinin birkaç aydır AP’nin kararlarını etkilemek amacıyla AP’de stratejik konumdaki kişilere büyük miktarda nakit para verdiği, maddi değeri yüksek hediyeler teklif ettiğinden şüphelenildiği duyurulmuştu.

Açıklamada bugün içerisinde yapılan aramalarda toplam 600 bin euro değerinde nakit, bilgisayar ekipmanı ve cep telefonu ele geçirildiği ifade edilmişti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar