Güney Kıbrıs

AVRAMOPULOS, GÜNEY KIBRIS-YUNANİSTAN-İSRAİL İŞBİRLİĞİNDEN MEMNUN

Simerini ve diğer gazeteler, AB Dışişleri Bakanları Gayrı Resmi Toplantısı için Güney Kıbrıs’ta bulunan Avramopulos’un, bu üç ülkenin ilişkilerinin güçlendirilmesinin bölgedeki diğer sorunların çözümüne de olumlu katkı sağlayacağını söylediğini yazdılar.

Avramopulos, Güney Kıbrıs ve Yunanistan’ın İsrail ile işbirliği yapmasının, önemli kazanımlar elde etme fırsatını doğurduğunu belirtirken bu işbirliğinin kapalı olmadığını, Güney Kıbrıs ve Yunanistan’ın bölgede dostluk ilişkisi bulunan diğer ülkelere de açık olduğunu vurguladı.

Kıbrıs sorununun çözüm sürecinin ilerlememesinden Türkiye’yi sorumlu tutan Avramopulos, müzakere sürecinde ilerleme sağlanamamasından ve devam eden işgalden Türkiye’nin sorumlu olduğunu ortaya koymaya devam etmeleri gerektiğini ifade etti.

Avramopulos ayrıca, Yunanistan’ın dış politikasında başlıca hedeflerinden birinin tüm komşularıyla Münhasır Ekonomik Bölgelerin belirlenmesi olduğunu belirterek, İyon denizi ve Girit’in güneyindeki alanlarda enerji kaynaklarının aranmasına devam edildiğini de sözlerine ekledi.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı