Kıbrıs

Avcı: Kaçak et, hayvancıyı mahvetti

Geçitköy’de yaşayan Hediye-Hasan Avcı çifti yılladır geçimini hayvancılık yaparak sağlıyor. Hasan Avcı, hayvanların bakımı ile ilgilenirken eşi Hediye Avcı ise hellim yaparak satıyor. Ancak son yıllarda hayvancılık sektöründe yaşanan sıkıntılar onların da işini etkiledi.
Havadis’e konuşan çift, kazançları ile ancak evlerinin elektrik, su gibi ihtiyaçlarını karşılayabildiklerini anlattı. Avcı çifti, sektörü en çok darbeleyen sorunun ise Kıbrıs’ın güneyinden kuzeyine kaçak olarak getirilen etler olduğunu söyledi.

 

“Zar zor geçiniyoruz”
Havadis’e konuşan Hasan Avcı, artık hayvancılık yaparak çok zor geçinebildiklerini söyledi ve şu şekilde konuştu:
“İki çocuğumuz var. İkisi de okula gidiyor. Eşim hellim yapıyor. Ben hayvanlara bakıyorum. İkimizde işimizi çok seviyoruz. Anca artık hayvancılık yaparak para kazanamıyoruz. Bunun başlıca nedeni ülkeye gelen kaçan et ve havyacılık sektöründeki girdi fiyatlarının çok pahalı olmadır. Ülkeye gelen kaçak et nedeniyle hayvan fiyatları giderek düşüyor. Kasaplar bizden hayvan almıyor.”

“Dayımın hayvanlarına da ben bakıyorum”
Kısa süre önce Geçitköy yolunda meydana gelen kazada ayağını kaybeden dayısı Mehmet Dereci’nin hayvanlarına da bakmak zorunda kaldığını anlatan Avcı şu şekilde konuştu:
“Ben hayvancılığı dayımdan öğrendim. Benim 300’e yakın dayımın ise 400’e yakın hayvanı var. Dayımın kaza da ayağını kaybetmesinin ardından onun hayvanlarına da ben bakmaya başladım. Şu anda 700 tane hayvana bakmak zorundayım. Bu hayvanların hepsini sağmak bile zor. Hepsine bakamıyorum. Dayım bu hayvanları devletin alması için dilekçe yaptı. Çünkü ayağını kaybetti ve artık bakabilecek durumda değildir.” 

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı