Atun, Güney Kıbrısın Krizden Tek Çıkış Yolu Türkiye - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Mayıs 19, 2024
Kıbrıs

Atun, Güney Kıbrısın Krizden Tek Çıkış Yolu Türkiye

Atun

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin tek çıkar yolunun, elde edecekleri gazı Türkiye üzerinden piyasalara sürmesi olduğunu belirterek, Güney ve Kuzey arasındaki ticari sınırların da kaldırılmasını istediklerini söyledi.

Atun, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, Kıbrıs Adası'nın etrafındaki tüm doğal kaynaklarda Kıbrıs Türk'ünün en az Güney Kıbrıs halkı kadar hakkı olduğunu söyledi. Güney Kıbrıs'ın içinde bulunduğu ekonomik krizin, Avro Bölgesi'ndeki daralmayla birlikte iyice çıkmaza girdiğini ifade eden Atun, Rumların sorunu ancak Kıbrıs Türkleri ve Türkiye ile işbirliği yaparak aşabileceğini kaydetti.


"TİCARİ SINIRLAR KALKSIN"

Atun, Güney Kıbrıs ve KKTC arasındaki ticari sınırların kalkmasından yana olduklarını ifade ederek, bu şekilde Güney Kesimi, Kuzey Kıbrıs ve Türkiye'nin içinde bulanabileceği, yıllık 3 milyar avro ticaret potansiyeli olan bir ekonomik alanın geliştirilebileceğini vurguladı.

Güney Kıbrıs'ın elde edilebilecek doğalgazı ticari yönden değerlendirmesinin son derece güç olduğunu ifade eden Bakan Atun, şunları söyledi:

"Çünkü ellerindeki gazı önce sıvılaştırmaları daha sonra da başka bir tesiste dönüştürmesi ve kullanabilir hale getirmesi gerekiyor. Şu anda ki mevcut pozisyonda bunu yapmaları hemen hemen imkansız. Elde edilen gaz bu tür yatırımları mümkün kılabilecek büyüklükte değil. Kendileri için tek çıkar yol, Türkiye ile boru hattı ile bağlanarak, elde edilecek muhtemel gazı Türkiye üzerinden piyasaya vermeleri olacaktır. Güney Kıbrıs'ın bugüne kadar yürüttüğü olumsuz ve düşmanca tavırları onlara ekonomik alanda son derece önemli bir noktayı kapalı bırakmıştır."

"TÜRKİYE SEÇENEĞİ 10 MİLYAR DOLAR TASARRUF SAĞLAR"

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Lefkoşa Milletvekili Özdil Nami, Kıbrıs'ın etrafında bulunan doğal kaynakların tüm Kıbrıslılara ait olduğunu vurgulayarak, Güney Kıbrıs'ta elde edilebilcek doğalgazın gelirinden tüm adanın faydalanması gerektiğini dile getirdi.

Türkiye üzerinden doğalgazın Avrupa pazarlarına ulaştırılmasının en akılcı yol olduğunu söyleyen Nami, bu seçeneğin projede 10 milyar dolarlık  tasarruf sağlayacağını savundu. Nami, Rumların doğalgazı çıkarma ve dünya pazarına ulaştırma çalışmasına bugün başlamaları halinde projeyi 6-7 yıl sonra hayata geçirebileceklerini söyledi.

Yeni dönemi Kuzey ve Güney tarafının akılcı kullanması halinde "birleşmiş bir Kıbrıs'ın doğal kaynakları paylaşabileceği bir ortam yaratabileceğini" belirten Nami, "Böylece Kıbrıs doğal kaynaklarını hem kendi için kullanmış olur hem de istikrarlı bir enerji kaynağını kullanmış olur. Yani Kıbrıs sorunun çözümü adaya çok boyutlu getiriler sağlayacaktır" diye konuştu.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar