Ataoğlu: Çağdaş müzecilik anlayışıyla hareket ediyoruz - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Ocak 27, 2023
Kıbrıs

Ataoğlu: Çağdaş müzecilik anlayışıyla hareket ediyoruz

ataoğlu

Turizm ve Çevre Bakanlığı’na bağlı Eski Eserler ve Müzeler Dairesi tarafından restorasyon çalışmaları tamamlanan Şömineli Ev yeniden hizmete açılacak.

1949 yılından beridir amacına uygun olarak kullanılmayan binanın müze olarak hizmete açılması adına geçtiğimiz yıl başlatılan kapsamlı restorasyon çalışmaları tamamlandı. Mağusa’nın kültürel yaşamına kazandırılan Şömineli Ev 2018 yılı içerisinde hizmete açılıyor.

İki bölümden oluşan yapının birinci bölümü müze olarak kullanılarak Lüzinyan, Venedik ve Osmanlı dönemlerine ait eserler sergilenecek, ikinci bölümde ise çağdaş müzecilik anlayışı doğrultusunda çocuklara yönelik aktif öğrenmenin gerçekleştirilebileceği bir öğrenme ortamı oluşturulacak.
Dış duvarları Venedik mimarisi olmasına rağmen, iç mekanı açık bir şekilde Osmanlı mimarisinden oluşan yapıda üstü açık geniş bir bahçe içerisinde yenilenmiş bir de Osmanlı hamamı bulunuyor.
Konuya ilişkin açıklamada bulunan Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, “tarihi mirasın korunması çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Şömineli Ev yaklaşık olarak 500 yıllık geçmişi olan önemli bir eser. Tarihi eserleri restore etmenin yanında bu mekanlara fonksiyon vererek yaşanılır mekanlar haline getirmeye önem veriyoruz. Bu esere de anlamlı pek çok fonksiyonlar verildi” dedi.


“Bakanlığımız bugün itibarıyla modern müzecilik konusunda dünyayla eş seviyede müze çalışmaları yapıyor ve çalışmalarına da her geçen gün yenilerini ekliyor diye konuşan Turizm Ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, bakanlığa bağlı 29 müze ve ören yerinin bulunduğunu ve bu sayının artırılması yönünde çalışmalarının devam ettiğini ifade etti.
Ataoğlu, yeniden düzenleme çalışmaları tamamlanan Güzelyurt Arkeoloji ve Doğa Müzesi’ne ek olarak İskele’de Arkeoloji müzesi, Büyükkonuk’ta İkon müzesi, Mağusada Şömineli Ev Müze ve Eğitim Merkezi, Lefke’de Arkeoloji ve Kent Müzesi, Güzelyurt’ta Tren İstasyonu Müzelerinin de bu yıl içerisinde hizmete gireceğini söyledi.

2016 yılında 800 bin olan müze ziyaretçi sayısının 2017 yılında 1 milyonu aştığını ifade eden Ataoğlu, “dünyada müzeciliğin fonksiyonları, misyonu, vizyonu, yönetim sistemi, işleyişi, kullandığı teknolojiler, pazarlama ve tanıtım teknikleri değişti. Değişen ve gelişen bu müzecilik modelinde nesne odaklı müzecilik yaklaşımından ziyade, ziyaretçi yani tüketici, izleyici odaklı yaklaşıma geçildi. Biz de bu çerçevede çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar