Kıbrıs

Asrın Projesinde Sona Doğru


Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, "Asrın Projesi" olarak tanımlanan ve Anamur'dan KKTC'ye denizin altından su götürecek proje kapsamında yapılan Alaköprü Barajı ile deniz geçişi isale hattı inşaatında incelemede bulundu.
Güzeloğlu, yaptığı açıklamada, Türkiye ve dünyada bir ilk olacak projenin hızla ilerlediğini belirterek, 3 etap halindeki çalışmaların birbirine parelel şekilde devam ettiğini ifade etti.
Alaköprü Barajı'nın inşasının da bu projenin en önemli ve en büyük yatırımlarından biri olduğuna dikkati çeken Güzeloğlu, "Alaköprü Barajı'ndan biriken su, rezervuar alanından önce pompa istasyonuna, oradan da deniz geçişinden 80 bin 150 metre uzunluğundaki borular ile yavru vatana ulaşacak" dedi.
Güzeloğlu, barajın tamamlanma aşamasına yaklaştığını vurgulayarak, şöyle devam etti:
"Baraj fiziksel tamamlanma açısından yüzde 90'ları aştı. Adeta tamamlandı diyebiliriz. Çok az ve büyük olmayan işleri kaldı. Sözümüz olan 2014 mart ayına yetiştireceğiz. Çalışmalar kesintisiz devam ediyor. Hava şartları da son derece uygun. Bu büyük projeyi fikir bazından gerçeğe dönüştüren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a çok teşekkür ediyorum. Bu proje bittiği zaman Alaköprü Barajı'nın çevresi de bundan faydalanacak, sulama ve altyapı dahil Anamur'a büyük katkı koyacak."
Projede kullanılacak boruların da Taşucu beldesinde üretildiğini hatırlatan Güzeloğlu, boruların denizin sığ noktalarında beton muhafazlarla su altına yerleştirileceğini sözlerine ekledi.
Yüklenici firmanın proje müdürü Yaşar Çember de AA muhabirine yaptığı açıklamada, KKTC İçme Suyu Temini Projesi'nin birinci aşaması olan barajda gövde inşaatı, dolu savak inşaatı, dip savak ve derivasyon tünellerinin tamamlandığını belirterek, "Baraj su tutmaya hazır hale geldi. Şu anda son olarak çevre düzenlemesi çalışmaları yapıyoruz" diye konuştu.
Barajın toplam hacminin 130,5 milyon metreküp olduğunu ifada eden Çember, baraj bittiğinde suyun üçe ayrılacağını ve bir bölümünün KKTC'ye verileceğini, bir bölümünün enerji santraline, bir bölümünün de sulama suyu olarak verileceğini kaydetti.


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı