Arjantin Senatosu kürtaj yasasını reddetti - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Eylül 24, 2023
Dünya

Arjantin Senatosu kürtaj yasasını reddetti

Güney Amerika ülkesi Arjantin’de Senato, tercihe bağlı kürtajı gebeliğin 14. haftasına kadar serbest hale getiren yasa tasarısını reddetti

Senato’da 15 saat süren oturumda görüşülen tasarı, 31’e karşı 38 oyla reddedildi.
Tasarının destekçisi ve karşıtı olan gruplar yağan yağmura karşın Kongre dışında bekleyerek, dev ekranlardan oturumu izledi. Oylamanın sonucuna rağmen, birçok kadın, Arjantin’in sonunda yasal kürtaj yasasanı elde edeceğine inandığını söyledi.


Kürtaj hakkını savunan 23 yaşındaki Natalia Carol, “Hala iyimserim, yasa bugün geçmemiş olabilir ama yarın veya ertesi gün bu yasa geçecek. Bu daha bitmedi” dedi.

Kongrenin dışındaki kalabalığa katılan gazeteci Silvina Márquez, “Bugün yasayı elde etmemiş olabiliriz, ama bu olacak. Arjantin bundan geri dönmeyecek. Bu kadınlar için önemli, özellikle genç kadınlar için. Er ya da geç, kürtaj yasası çıkacak” dedi.

Reuters’e konuşan kürtaj karşıtı 32 yaşındaki Victoria Osuna ise, ‘oylamanın Arjantin’in hala aile değerlerine temsil eden bir ülke olduğunu gösterdiğini’ söyledi.

Yakınlarda bulunan bir ortaokulu öğrenci grubu, megafonla, “Dikkat, dikkat, dikkat maçolar (şovenistler), bütün Latin Amerika, feminist olacak” diye slogan attı.

Bu arada Hilda Lizarazu, Gloría Carrá ve Marilina Ross gibi Arjantin’in tanınan sanatçılarının aralarında bulunduğu bir grup kadın, Bella Ciao parçasını kürtaj hakkı mücadelesine uyarladı ve Vamos Ya ismiyle YouTube’dan yayınladı.

Ülkede yoğun tartışmalara yol açan tasarı, Katolik Kilisesi ve muhafazakar doktorlar ile feminist gruplar ve onları destekleyen tabip örgütlerini karşı karşıya getirmişti.

Parlamentonun alt kanadında kabul edilen tasarı, onay için Senato’ya sunulmuştu. Devlet Başkanı Mauricio Macri, Senato’nun onaylaması halinde tasarıyı imzalayacağını belirtmişti.

Arjantin’de kürtaja halen ancak tecavüz vakalarında ve sağlığı etkileyebilecek hallerde izin veriliyor.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar