Kıbrıs

Arıklı: Erken seçim için Ocak 2022 uygun olacaktır


Başbakan Yardımcısı Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, BRT’nin #burasıönemli programında Levent Kutay’ın sorularını yanıtladı.

El-Sen eylemi ile ilgili olarak bir eylem gerekçesi görmediğini belirten Arıklı,El-Sen Başkanı Kubilay Özkıraç’ı arayıp yağmur yapmadı diye mi grev yapacaksınız diye sordum. Grev silahı bu kadar kolay kullanılmamalı” dedi.

Akaryakıt alımında TPIC’ten alınacak yakıtı 30 dolara karşı düşürdüklerini belirten Arıklı, ihaleyi uzattıklarını, herkese de 38 dolarlık ihaleyi, 30 doların da altına düşebileceğini gösterdiklerini ifade etti.

Arıklı, “ polemikler umurumda değil. Daha ucuz ve uygun şartlarda akaryakıt almak bizim görevimiz. TPIC’ten almak da hakkımız. Şimdi sıkı pazarlıkla 30 dolara düşürdük. Teşekkür etmeyin ama susun” dedi.

Erken seçim tarihi ve Meclis’te Ad Hoc komite konusunda da Arıklı, “Erken seçim tarihi uzlaşmayla belirlenirse çok memnun olacağız… Muhalefet belli bir noktaya geldi, hükümetin de belli bir noktaya gelmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Arıklı, “ Ocak’ta dört yıl dolar. Ocak ayını muhalefet de kabul eder diye düşünüyorum. Birkaç aylık süre için ortamı bu kadar germenin, muhalefetle bu kadar sertleşmenin, konuyu mahkemeye taşımanın bir anlamı yok. Atla deve değil. Netice itibariyle bir ay önce bir ay sonra çokta problem olmaması gerek” şeklinde konuştu

Hükümet programında Ekim ayını seçim tarihi olarak verdiklerini de hatırlatan Erhan Arıklı, “Hükümet ortağımız kurultayı Ekim’de yapmak istediler, saygı duyduk. Nisan’da yapılmasına onay verebileceğimizi de söyledik… Muhalefetle uzlaşı içerisinde bir tarih belirlemek en doğrusudur. Büyük ortağımızın kaygılarına hassasiyetlerine dikkat etmek durumundayız. İnşallah onlar da bizim kaygılarımıza, hassasiyetimize aynı özeni gösterir” dedi.

Ekonomi konusunda düzenledikleri basın toplantısını değerlendiren Arıklı, üretim ve ihracatın mutlaka artırmak gerektiğini vurguladı.

Türkiye ile Kıyı Ticaret Anlaşması’nı güncellediklerini belirten Arıklı, “ artık ambargo mahiyetli bütün sıkıntıları ortadan kaldırdık. Yeterki kaliteli üretelim, yeter ki fiyatta rekabet yapabilelim. Hem Türkiye hem de Türkiye’nin serbest ticaret anlaşması yaptığı ülkelere, Türkiye menşesi alarak ihracat yapabileceğiz. Bu hakkı elde ettik. Bu kapı açıldı. Ambargo artık yok. Satabilmemiz için kaliteli üretmeliyiz. Girdi maliyetlerini düşürmeliyiz. Elektrik, işçilik gibi… Türkiye ile rekabet şartsa maliyet fiyatlarını Türkiye fiyatlarına çekmemiz lazım” diye konuştu.

Arıklı, yatırımcılara kolaylık ve teşvik gibi konuları devlet olarak çözmek adına önümüzdeki günlerde bir takım önemli adımları atacaklarını ifade etti.

 Başa dön tuşu