Arasta esnafı İş Azlığından Şikayetçi... - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Çarşamba, Şubat 28, 2024
Kıbrıs

Arasta esnafı İş Azlığından Şikayetçi…

Arasta esnafı İş Azlığından Şikayetçi...

Nadire KRAŞLIOĞLU
Lefkoşa Arasta esnafı iş azlığından kan ağlıyor. Esnaf, kara sınır kapılarındaki Rum gümrük memurlarının Kuzey Kıbrıs’tan alınan ürünlere el koyduğundan ve bunun da işleri çok azalttığından şikayetçi. Güney’e gelen turistin, Lokmacı Kara Sınır Kapısı’ndan geçerek sadece turistik bölgeleri gezdiğini söyleyen esnaf, turistin gün boyu çarşıda dolaştığından ancak esnafın hiç iş yapamadığından şikayet etti.
Kalabalık var, iş yok
Esnaf, bölgeye gelen turistin alışveriş yapması için dükkanlarda müzik açıp turisti dükkanlara çağırıyor. Kalabalık gruplar halinde Arasta’yı gezen turistlerin ellerinde ise hiç poşet bulunmaması dikkatleri çekiyor. Alışveriş yapmak yerine turistik mekanları gezmeyi tercih eden turistler, sadece dükkanlardan ürünlerin fiyatlarını sormakla yetiniyor.
“Borcumuzu borçla kapatıyoruz”
Uzun bir zamandır Arasta’da işlerin kötüye gittiğini söyleyen esnaf, zor durumda olduklarını ifade etti. “Borcumuzu borçla kapatıyoruz” diyen esnaf, yerli halkın Arasta’ya Rum tarafına geçmek için uğradığından ve Rum kesiminin gümrükteki sıkı denetimi nedeniyle artık turistinde Kuzey’deki işletmelerden alışveriş yapmadığından şikayetçi.
“Suyu bile Güney’den alıyorlar”
Çok sayıda turistin Güney’den Kuzey’e geçtiğini ancak sadece turistik mekanları gezerek fotoğraf çektiğini belirten esnaf, turistin içtiği suyu bile Güney’den alıp geldiğini kaydetti. Siyasilerin bölgede kalabalığı görüp işlerin iyi gittiğini sandığını söyleyen esnaf, gerçekte çekilen sıkıntıyı ve ekonomik çöküntüyü sadece esnafın yaşadığını dile getirdi.
Esnaf ne dedi?
Meryem Getirmez: Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin ekonomik krize girmesi nedeniyle Arasta esnafı çok zor durumda. Zaten kötü olan işler, tamamen durma noktasına geldi. Güney’den geçen turistler Arasta’da kalabalık bir görüntü oluştursa da, turistler içtikleri sularını dahi Güney’den alarak Kuzey’e geçiyor ve alışveriş yapmadan sadece turistik mekanları ziyaret ediyor. Kaç gündür siftah yok. Yerli halkımız da Rum tarafından alışveriş yapmayı tercih ediyor.
Serap Karadağ: Arasta bölgesinde hemen hemen iş yok diyebiliriz. Rum tarafının ekonomik krize girmesi bizim işlerimizi oldukça etkiledi. Yerli halkımız genellikle Rum tarafından alışveriş yapmayı tercih ediyor. Hafta arası Arasta’da tek bir canlı görmezken, hafta sonu Güney’den geçiş yapan turistlerde dükkanlara hiç uğramıyor. Kalabalığa bakarak kimse aldanmasın esnaf iş yapmıyor.
Osman Sakallı: Arasta esnafının durumu son derece kötü. Siyasilerimiz bölgedeki turist kalabalığını görüp de arasta esnafının iş yaptığını sanmasın. Yerli halkımızın Arasta’dan alışveriş yapmadığı gibi Güney’den gelen turist de Arasta’dan bir şişe su dahi almıyor. Turist gelip sadece kısıtlı süre içinde tarihi mekanları gezip kaçıyor.
Emine Hançerli: Arasta’da kalabalık çok ancak iş yok. Güney Kıbrıs’ın ekonomik krize girmesi nedeniyle bölge esnafı çok kötü günler geçiriyor. Hafta sonları Güney’den çok sayıda turist bölgeyi ziyaret etse de esnafın işleri gittikçe geriliyor. Turist içtiği suyu bile Rum tarafında yanında getiriyor. Bizim günlerce siftah etmediğimiz haftalar oluyor. Dükkanımızı açtığımız gibi kapatıyoruz.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar