Arabacıoğlu: Bana bir yıl yeter - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Aralık 5, 2023
Kıbrıs

Arabacıoğlu: Bana bir yıl yeter

Arabacıoğlu: Bana bir yıl yeter

 

ARABACIOĞLU: LTB, KKTC’NİN KÜÇÜK MODELİDİR…  Demokrat Parti (DP) Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) başkan adayı Mustafa Arabacıoğlu,  LTB için KKTC’nin küçük modeli benzetmesini yaptı. Arabacıoğlu LTB’nin sistemin sorgulanabileceği bir yer olduğunu söyledi ve “Yaşanan sorunlar çözülmeyecek sorunlar değil” dedi


DENKTAŞ: BULUTOĞLULARI YANLIŞ BİR TERCİHTİ… Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş, Cemal Bulutoğluları’nı aday gösterirken çalışacak olan bir aday olduğunu düşündüklerini söyledi ve yaşanan olumsuzluklardan dolayı özür diledi. Denktaş, “Başaralı bir iş adamı, efsanevi bir kulüp başkanıydı. İş yapacağını düşündüm. Yanıldım. Özür dilerim” dedi

Ceren ÖZBİLDemokrat Parti (DP) Genel Başkanı Serdar Denktaş ve DP’nin Lefkoşa Türk Belediyesi başkan adayı Mustafa Arabacıoğlu önceki gün Havadis Gazetesi Genel Müdür ve Genel Yayın Yönetmeni Başaran Düzgün ve Havadis Gazetesi Yazarları Hasan Hastürer, Mete Tümerkan, Mehmet Moreket ve Selda İçer’le bir araya geldi.
Toplantıda Lefkoşa Türk Belediyesi’nin durumu ve Arabacıoğlu’nun Lefkoşa Türk Belediyesi’ni kazanması durumunda gerçekleştirmek istediği plan ve projeler hakkında konuşuldu.

Arabacıoğlu: İki isim önermiştim
Arabacıoğlu, ilk başta belediye başkanlığına aday olmayı hiç düşünmediğini ve partiye belediye başkan adaylığı için iki isim önerisinde bulduğunu söyledi. LTB başkanlık adaylığı konusunda canlı yayında bile “kimi cezalandıracağız” yönünde espri yaptığını belirten Arabacıoğlu şu ifadeleri kullandı:
“Parti başkanımız Serdar Denktaş bana aklında 4 isim olduğunu ve bunların arasında benim de yer aldığımı söylediğinde ben Lefkoşa’da ikamet etmediğimi belirttim. Başkanımızda bana ‘böyle bir kural aranmadığını’ belirtti ve ‘Yarın simini açıklarsam şaşırma’ dedi. Eşimle konuştum. Eşim aday olmamı istemedi. Ertesi gün gelip parti meclisinde ismim söylediğinde oylamaya bile sunulmadan gördüğüm tepki beni çok duygulandırdı. Kürsüye çıkıp konuşma bile yapamadım.

“LTB küçük bir KKTC modelidir”Lefkoşa Türk Belediyesi için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin küçük bir modelidir benzetmesi yapan Arabacıoğlu, KKTC’nin de LTB gibi iç ve dış borcu olduğunu belirtti. Arabacıoğlu şu ifadeleri kullandı:
“KKTC’nin de gerek iç borç olarak gerekse Türkiye’ye borcu vardır. Kendi içimde birçok değerlendirme yaptım. LTB’de yargı süreci başlasaydı belki bugün seçim bile olmazdı.”

“Sorunlara duyarsız kalma lüksüm yoktu”  
Arabacıoğlu sorunlara duyarsız kalma lüksünün olmadığını belirtti ve “Başkanım bana bu teklifi sunduktan sonra benim sorunlara duyarsız kalma lüksüm yoktu” dedi. Meclis üyesi adayları adayları belirlendikten sonra moralinin yerine geldiğini belirten Arabacıoğlu şu şekilde konuştu:
“Kararımı vermeden öncede kararımı verdikten sonra uyuyamadım. Meclis üyesi adaylarımız açıklanınca moralim düzeldi. Hepsi çok kaliteli isimler. LTB’de yaşanan sorunlar çözülemeyecek gibi değil.”

“Belediyedeki sorun şişirilmiş istihdamlar değil”Lefkoşa Türk Belediyesi’nde yaşanan mali sorunların nedeninin şişirilmiş istihdamlar olmadığını kaydeden Arabacıoğlu şu şekilde konuştu:
“140 milyon TL’lik borç personel fazlalığı nedeniyle oluştu denemez. LTB’de 100’e yakın fazladan istihdam var. Usulsüz harcamaları gizlemek için fazla personel olduğu söyleniyor. Ancak belediyede şu anda 50’ye yakın personel emekliliği geldiği halde sosyal yatırımları yapılmadığı için emekliye çıkamıyor. 17 tane sicili olmayan personel var. Ben bir yılda belediyeyi çalışır hale getireceğimize inanıyorum.”

“Vergiler toplansa LTB batmaz”
Lefkoşa Türk Belediyesi’nin vergilerini düzenli toplaması durumunda LTB’nin batmayacağına işaret eden Arabacıoğlu, belediyenin şu an da yaklaşık 18 milyon TL alacağı olduğuna işaret etti. Arabacıoğlu şu şekilde konuştu:
“Vatandaştan vergileri toplamak için güven kazanmak önemli. Güven kazanmak ve kayıt dışılığı kayır altına almak gerekiyor. Lefkoşa’da kaydı bulunmayan emlaklar var. Bunlar kayıt altına alınmalı.”

“Sistemin sorgulanacağı en iyi yer LTB”
Ülkedeki sistemin en iyi şekilde sorgulanabileceği yerin LTB olduğuna dikkat çeken Arabacıoğlu, parlamento durmasını kendisine bir şey kazandırmadığını söyledi. Arabacıoğlu şu şekilde konuştu:
“Sistemin sorgulanacağı en güzel yer LTB’dir. Parlamento da durmamın hiçbir artısı yok. Çoğu zaman boş koltuklara konuşuyoruz. Kimse dinlemiyor.”

Denktaş: Arabacıoğlu dürüst bir kişi
Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş, Mustafa Arabacıoğlu’nun dürüst ve güvenilir bir kişi olması nedeniyle Arabacıoğlu’nu belediye başkan adayı göstermek istediklerini söyledi. Denktaş şu şekilde konuştu:
“Arabacıoğlu’nu Cumhurbaşkanlığı’na aday gösterdiğimiz dönem o zamanki parti genel sekreterimiz Ertuğrul Hasipoğlu da aday olmak istemişti. Arabacıoğlu’nun yine öyle bir talebi olmamıştı. Şimdi de belediye başkanı olarak aday göstermek istememizin nedeni güvenilir bir kişi olması ve iş yapabileceğine inancımızdır. Ben Arabacıoğlu’na parti başkanlığına yeni geldiğimde İskan Bakanlığı teklif etmiştim ve bana “Ben anladığım bir alan değil. Kabul etmiyorum” demişti.

“Beklediğimiz bir seçim değil”
7 Nisan 2013’te yapılanacak olan Lefkoşa Türk Belediyesi başkan ve meclis üyeliği seçiminin DP’nin beklediği bir seçim olmadığını kaydeden Denktaş buna rağmen adaylarının ilk açıklayan partinin DP olduğuna dikkat çekti. Denktaş şu şekilde konuştu:
“bir seçime sırf girmek için girilmez. Kazanmak ve iş yapmak için girilir. Bizde bu nedenle Arabacıoğlu’nu aday olarak gösterdik. Belediye başkanı olarak yapmak istediklerini yapabilecek. Belediyeler başkanlık sistemi şeklidir ve elinde yapmak istediklerini yapabilme yetkisi olacak. Birinci sonuna gelindiğinde belediye önünü görebilecek bir duruma gelecek.”

“Düzgün çalışacak bir aday olarak düşünmüştüm”
Demokrat Parti Başkanı Serdar Denktaş, Cemal Bulutoğluları’nı aday olarak gösterirken düzgün ve çalışacak bir aday olarak düşündüğünü belirtti ve halktan özür diledi. Denktaş şu şekilde konuştu:
“Düzgün ve iş yapacak bir aday seçtiğimi düşünmüştüm.  Yanıldım. Bu nedenle halktan özür dilerim. Başarılı bir iş adamıydı. Efsanevi bir kulüp başkanıydı. Bu nedenle iş yapacağını düşünmüştüm”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar