DünyaTürkiye

AP’de kritik Türkiye oturumu


Avrupa Parlamentosu’nun (AP), Strasbourg’da bu hafta yapılacak genel kurul toplantısı, Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyeliği konusunda büyük önem taşıyor. Toplantıda, Türkiye ile sürdürülen üyelik müzakerelerinin geçici olarak dondurulması kararının çıkması bekleniyor. Ancak kararın bağlayıcılığı yok. AP Türkiye Raportörü Kati Piri, AP’deki parlamenterlerin büyük bölümünün müzakerelerin askıya alınmasından yana olduğunu açıkladı. Piri, Türkiye’deki olağanüstü hal (OHAL) kapsamında HDP milletvekillerinin gözaltına alınması üzerine, AB üyelik müzakerelerinin derhal askıya alınması çağrısında bulunmuştu.

AVRUPA Parlamentosu (AP), Türkiye ile ilişkilerin geleceği açısından kritik öneme sahip bir oturuma ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Avrupa Birliği ile üyelik müzakerelerinin başladığı 2005’teki bir oturumunda Türkiye için ‘evet’ pankartlarının açıldığı AP’de bugün yapılacak oturumda müzakere sürecinin durdurulup durdurulmayacağı masaya yatırılacak. AP içindeki genel eğilim müzakerelerin durdurulmasının önerileceğine işaret ediyor.

 PERŞEMBE OYLANACAK: Konu, Türkiye’nin üyeliği konusunda genelde olumlu görüşe sahip olan ancak son gelişmeler ışığında bir tepki verilmesini kaçınılmaz gören AP’deki ikinci büyük grup Sosyalistler ve Demokratlar’ın (S&D) inisiyatifiyle gündeme getirildi. Oturumda ve perşembe günü oylanacak kararda AB liderlerine ‘müzakereleri geçici olarak dondurma’ çağrısı yapılması öngörülüyor. AP’nin yaklaşımı ‘çağrı’ boyutunda kalacak. Bunun nedeni ise AP’nin müzakereleri durdurma konusunda yetkiye sahip olmaması ve alınacak kararın bağlayıcılığının olmaması. Buna rağmen karar, hem Türkiye ile AP ilişkilerinde yaratacağı sorunlar hem de AB liderlerinin bu kararı görmezden gelemeyecek olması açısından riskli.

 OLUMSUZ ETKİLEYEBİLİR: AB ülkelerinde, Avusturya hariç, müzakerelerin devamından yana bir hava hakim. AP’den müzakerelerin dondurulması çağrısı çıkması halinde bu havanın da olumsuz etkilenme potansiyeli var. Oturuma AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’nin de katılması bekleniyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı