AP Yeşiller Grubu: "Güney Kıbrıs Ekonomisi Ancak Türkiye’le Yakın İlişkilerle Düzelebilir" - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Şubat 25, 2024
Güney Kıbrıs

AP Yeşiller Grubu: “Güney Kıbrıs Ekonomisi Ancak Türkiye’le Yakın İlişkilerle Düzelebilir”

AP Yeşiller Grubu: "Güney Kıbrıs Ekonomisi Ancak Türkiye’le Yakın İlişkilerle Düzelebilir"

Avrupa Parlamentosu Yeşiller Grubu Eş Başkanı, Kıbrıs Rum kesimine kredi sağlayıcıları, Kıbrıs sorununa çözüm bulunmasında ısrarlı olamamalarından dolayı eleştirdi.

Associated Press’in haberine göre, Avrupa Parlamentosunda en çok milletvekiline sahip dördüncü grup olan Yeşiller’in Eş Başkanı Daniel Cohn-Bendit, Güney Kıbrıs’ta sağlıklı bir ekonominin ancak bölgenin en büyük ve dinamik ekonomisine sahip Türkiye ile yakın ilişkiler kurulmasıyla sağlanabileceğini vurguladı.


Haberde, Güney Kıbrıs’taki ekonomik sıkıntının yıllarca süreceği, ekonomisinin gelecek iki yıl içerisinde yüzde 13 küçülmesinin beklendiği, buna karşın Uluslararası Para Fonu verilerine göre Türkiye’nin ekonomisinin ise bu yıl yüzde 3.4, gelecek yıl ise yüzde 3.7 büyümesinin beklendiği kaydedildi.

Bendit, “Türk yatırımcılar (Güney) Kıbrıs’a ancak bir çözüm durumunda yatırım yapar… Birlikte iş yapma modeli (adada) yeniden birleşme ile oluşmalı. Avrupa Birliği içerisinde bir birleşme…” diye konuştu.

Haberde ayrıca Avrupa Birliği imkanlarından sadece Kıbrıslı Rumların faydalandığı ve 2004’te adadaki iki halka sunulan çözüm planının Kıbrıslı Rumlar tarafından reddedildiği de vurgulandı.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar