Antalya felaketi yaşıyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Eylül 24, 2023
ÇevreSürmanşetTürkiye

Antalya felaketi yaşıyor

antalya yangın can kaybı

Türkiye Antalya’nın Manavgat ilçesinde dün öğle saatlerinde başlayan yangın devam ediyor. Can kaybı 3’e yükseldi. 122 kişi yangından etkilenirken 58 kişinin de tedavisi sürüyor.

Antalya’da dün öğle saatlerinden beri devam eden yangınlara ekiplerin müdahalesi sürüyor. Manavgat ilçesinde yangın büyük oranda kontrol altına alındı. Gece saatlerinde de Akseki ilçesinde yangın başladı.

3 can kaybı


Yangında Kepezbeleni Mahallesi’nde yalnız yaşayan 82 yaşındaki bir kişi hayatını kaybetti. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Değirmenli Mahallesi Delioğlanlı mevkisinde de Osman Gardaş ve Şehri Gardaş’ın hayatını kaybettiğini duyurdu.

10 kişi mahsur kaldı

Rüzgarın etkisiyle yangın Manavgat ilçesindeki Oymapınar Barajına kadar ilerledi.
Alevlerden kaçan 10 kişi barajdaki tekneye binerek uzaklaştığı sırada yakıtları bitince mahsur kaldı. AFAD ekipleri mahsur kalanları kurtardı.

18 mahalle boşaltıldı

Akseki ve Manavgat ilçelerinde 18 mahalle tedbiren boşaltıldı. Alevlere teslim olan onlarca ev kullanılamaz hale geldi. Ekiplerin yangına havadan ve karadan müdahalesi devam ediyor.

AFAD’dan yapılan açıklamada da 122 kişinin yangından etkilendiği, 58 kişinin de tedavisi sürdüğü belirtildi.

Ekipler seferber oldu

Çalışmalara 1 uçak, 1 İHA, 19 helikopter, 192 arazöz, 30 iş makinesi, 960 personel ve 30 su ikmal aracı katılıyor. Çok sayıda ev, işyeri , ahır, tarım arazisi sera ve araçlar zarar gördü.

Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü 24 personel 12 ekiple hasar tespit çalışmalarına başladı. Çevre illerden de ekip takviyesi yapıldı.

Yangında 1 arazöz devrildi, ağır yaralı olan şoförün tedavisi sürüyor. Tedbir amaçlı 1300 kişi kapasiteli KYK yurtları barınma için ayrıldı. Kızılay 1 sahra mutfak, 5 ikram aracı, 20 bin 400 kişi kapasiteli beslenme ünitesi ve 25 personelle bölgede çalışma yapıyor.

Sağlık Bakanlığı 19 ambulans 6 umke ve 1 mobil komuta aracını bölgeye sevk etmişti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar