Anlayamadıklarım… - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazartesi, Nisan 22, 2024
Köşe Yazarları

Anlayamadıklarım…

Önce tweeterde yazdım. Arkadaşlarla ciddi ciddi tartıştık olayı. Sonunda bana “çarpılacaksın” dediler. Vallahi çarpılacaksam çarpılayım. Hala daha anlayamadım. Acayip kafama takıldı.
Ne mi yazdım tweeter de? Hemen tekrarlayım: “Yer yüzünde Hz. Muhammed’in doğum gününü Hicri, Kutlu Doğum Haftası’nı ise Miladi Takvim’e göre, biz Türklerden başka kutlayan Müslüman ulus var mı?” diye sordum sanal aleme. Tabii bu sorunun ardından tartışma çıktı ise de sonucu bağlayamadık. İnanın münafıklık değil yaptığım. Tamamen merak. Var mı yok mu? Bu şekilde kutlamanın mantığı ne? Bugüne kadar dini olan her şeyi Hicri Takvim’e göre yapmışken birden bu Frenkleşme (!) nereden çıktı?

Mevlit, doğum zamanı demektir. Peygamberimizin Mevlit gecesi, Rebiul-evvel ayının 11. ve 12. günleri arasındaki gecedir. Doğal olarak peygamberimizin doğum günü ve bütün Müslümanların bayramıdır. Hicri Takvim’e göre Rebiul-evvel ayında kutlanan bu hayırlı gün, bizde ve Türkiye’de son yıllarda 20 Nisanı içeren haftada “Kutlu Doğum Haftası” olarak da kutlanmaya başlanmıştır. Zira bu haftayı ortaya atan zat-ı muhteremler, peygamberin Miladi Takvim’e göre doğum tarihini 20 Nisan 571 olarak tespit etmişlerdir. Ve bu tarihi içine alan haftayı “Kutlu Doğum Haftası” ilan etmişlerdir. Dini bir temeli var mıdır, ya da yasal bir zemini? Bilen yok…
Elbet bu konulara doğru yanıt verecek birileri olacaktır. Gel gör ki bu uygulama devam ederse ileride komik durumlar gelişeceği de aşikardır. Herkes tarafından bilinir ki, Hicri Takvim Miladi Takvim’e göre on bir gün kısadır. Bunun sonucunda öyle bir zaman gelecek ki peygamberimizin doğum gününü diğer Müslümanlarla birlikte son baharda anarken, dönüp birde ilkbaharda yalnız başımıza doğum haftasını kutlayacağız. Bir yıl içinde aynı olayı iki kez yapacağız. Bu da bize özgü gülünç bir şey olacak herhalde. Sanırım yakında tüm dini bayramların Miladi Takvim’deki iz düşümlerini de kutlamaya başlayacağız. Birde milli bayramlar Hicri Takvim’deki yıl dönümlerine göre kutlanmaya başlanırsa tatil yapmaktan iş üretemeyiz her halde…


Yorumsuz

Fazıl Say ve kafa aynı kafa
Hade bu işin tartışmasını din bilimlerine bırakıp, son bir haftada yaşanan diğer “Anlayamadıklarıma” geçelim:
Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say’ı “Ömer Hayyam’a” ait rubaiyi tweeterden yayınladı diye cezalandırıp hapse gönderme kararı dünya üzerinde sadece Türklere mahsus bir olaydır her halde. Hele hele Başbakanları da zamanında Ziya Gökalp’in şiirini okudu diye on ay hapis yatmışlığı varken böyle bir cezalandırmanın yaşanması da Türkiye’den başka bir yerde rastlanmaz zaten. Zira çok enteresan bir ülke bizim Türkiye. Yetiştirdiği değerleri önce eziyor sonra ya sürüyor ya da hapse yolluyor. O kişi öldükten sonra da aklı başına geliyor. Af ilan edip itibarını geri iade ediyorlar. Benzer uygulamayı daha önce Nazım Hikmet’e yapmışlar, sürgünde yaşamasına neden olmuşlar, ölümünden yıllar sonrada tüm haklarını iade etmişlerdi ama ne anlamı var? Baksanıza kafa hala aynı kafa. Değişen bir şey yok.
Ya şu Rumların içine düştükleri ekonomik krizden sonra bizim tarafta söylenenlere yapılanlara ne demeli?
“Türk Lirası’na geçsinler”
“Altında payımız var”
“Hidro karbon kaynakları bize de aittir”

Kim söylüyor bunları? “KKTC ilelebet yaşayacaktır” diyenler söylüyor. Adanın kuzeyinde ayrı devleti savunanlar dönüp sonra Güney’in elindekilere ortak çıkıyor. Oh ne ala! Kuzey’de bağımsız Güney’de ortak devlet sahibiyiz. Dünya da bunu yesin diye bekliyoruz. Bunu yese yese TC ve KKTC’nin garip seçmeni yer. Zaten efendilerin de asıl derdi budur. Bana düşen pay ise bizim seçmenin buna nasıl tahammül ettiğini anlayamamaktır.

Gitti bakanın ceket…
Ve son olarak spor:
Biliyorsunuz geçen hafta “Çetinkaya Süper Lig şampiyonu” oldu. Emeği olan herkesi kutluyorum. Kutluyorum ama anlayamıyorum. Kupa töreni sırasında patlattıkları şampanyanın Maliye Bakanımız Ersin Tatar üzerine köpürten futbolcular, aldıkları şampiyonluk primi ile bakanımızın ceketine verdikleri zararı ancak karşılayabileceklerini biliyorlar mı bilmiyorlar mı?

Objektifimden

Altınova

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar