Kıbrıs

Angolemli; Hızsızlık yolsuzluk yapılıyor


ANGOLEMLİ

TDP Gazimağusa Milletvekili Hüseyin Angolemli de konuşmasında, Kooperatif Merkez Bankası Kayyum Yönetimi’ne değindi. Angolemli, hükümetin salonda olmamasını eleştirerek, hükümetin denetim günleri Meclis’te olması gerektiğini kaydetti.

Angolemli, ülkede kooperatifçiliğin önemine vurgu yaparak, Kooperatif Merkez Bankasında kayyumla ilgili yaşanan sıkıntıları dile getirdi.

Kürsüden konuşurken hükümetin olmadığını ancak halkın dinlediğini ifade eden Angolemli, CTP-ÖRP döneminde sıkıntı yaşanan gübre şirketi konusunda çıkan mahkeme kararından bazı maddeleri okudu ve hükümetin bu konuya açıklık getirmesi gerektiğini kaydetti.

Angolemli, basının cesur olması, olayların üzerine gitmesi gerektiğini; “Kooperatif Merkez Bankası Yönetimindeki istifaların baskılarla olduğunu, hayali hellim ihracatı olayının üzerine gidilmesi gerektiğini, davanın geri çekildiğini, Koop-Süt’ün zarar ettirildiğini” ifade etti.

Gübre konusundaki davanın geri çekilemeyeceğini, çünkü bu konuda bir suç olduğunu savunan Angolemli, şirket direktörlerinin de parayı geri ödemesi gerektiğini kaydetti.

YORGANCIOĞLU

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu da, Süt Kooperatifinin banka ile devletten ayrılması gerektiğini, diğer kooperatiflerin bankadan ayrılması için de çalışmaların sürdüğünü ifade etti.

Davaların geri çekilip çekilmemesi gerekliliğinin konuşulabileceğini, ancak Yönetim Kurulundan istifaların hükümetin telkiniyle olmadığını belirten Yorgancıoğlu, bu sektördeki çalışmaların yeninden şekillendirilmesi, düzenlenmesi gerektiğini, ancak esas olanın sendika ile yönetim arasındaki uyumsuzluğun giderilmesi olduğunu kaydetti.

Yorgancıoğlu, dava açılıp açılmaması veya geri çekilip çekilmemesi konusunda çeşitli görüşler olduğunu, prensip olarak tartışma konusu olmaması için davaların geri çekilmemesini düşündüklerini söyledi.

Angolemli de yeniden söz alarak, Başbakanın bu konuda kesin konuşmadığını, burada “hızsızlık yolsuzluk” olduğunu, olayın siyasi karar olmadığını ifade ederek, bu davanın geri çekilmeyeceğini söyledi.

Konuşmaların ardından yazılı sorulara geçildi ve milletvekillerinin yazılı sorularına verilen cevaplar okundu.

Genel Kurul, gündemde olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti “2013 Yılında Polis Örgütünde Yapılan Terfiler İle İlgili Meclis Araştırma Komitesi”nin konu hakkındaki raporu okunmadan çalışmalarını tamamladı.Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı