Kıbrıs

Anavatanla tarihten gelen kardeşlik bağlarımız var


Kıbrıs Türk Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği’nin organize ettiği Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’na üye Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Heyeti ve Türkiye Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği yönetiminin katıldığı, “ KKTC -TC ilişkilerinde basının rolü ve değişen Turizm algısı” konulu panel Lefkoşa Merit Otel’de gerçekleştirildi.

Panelin açılış konuşmasını yapan Kıbrıs Türk Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği Başkanı Nazmi Pınar, derneklerinin Akdeniz Gazeteciler Federasyonu’na resmi üyeliğinin gerçekleştiğini duyurdu.

Pınar konuşmasında, Kıbrıs Türkü’nün Türkiye’nin sevinç ve acılarını birlikte yaşadığını ifade ederek Türkiye’deki terör olaylarını da lanetledi.

Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Mevlüt Yeni, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkan Vekili Feridun Fazıl Özsoy da panelde birer konuşma yaptı.

Panele katılan Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu da KKTC’nin Türkiye’deki tanıtım etkinliklerine değinerek “KKTC’yi her açıdan oradaki kardeşlerimize anlatıyoruz, anlatmalıyız” dedi.

Ataoğlu, “Türkiye ile aynı dili, dini para birimini kullanmamıza rağmen Türkiye’de her kesimden insan bunu pek bilmiyor. Kardeşlerimize nasıl bir Ada olduğumuzu anlatmamız gerek. Basına da önemli işler düşüyor.” dedi.

Turizmin gelişmesi açısından umutlu olduğunu ifade eden Bakan Ataoğlu, Kasım ve Aralık ayında otellerde doluluk oranının yüzde 70 oranında olduğunu yatak sayısının ise açılacak oteller düşünüldüğünde 30 bin civarında olacağını da söyledi.

Panelde konuşan Başbakan Hüseyin Özgürgün de Kıbrıs Türk Halkı’nın Anavatan Türkiye ile ilişkisinin hiçbir millete nasip olmayacak tarihten gelen kardeşlik bağlarına dayanmakta olduğunu vurguladı.

Özgürgün, “Bu ilişki Kıbrıs Türkü için güven ve gurur kaynağıdır, bu ilişki kardeşlik ilişkisidir. KKTC ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki ilişkileri anlayabilmek için Kıbrıs adasının yakın tarihi ve Kıbrıs sorununun gerçek tarihi sürecini iyi bilmek gerekmektedir. Çünkü iki ülke arasındaki ilişkiler KKTC’nin ilanından çok önceye bu coğrafyada Türk varlığının ortaya çıkmasına dayanmaktadır.” dedi.

Panelde konuşan Başbakan Hüseyin Özgürgün de Kıbrıs Türk Halkının Anavatan Türkiye ile ilişkisinin hiçbir millete nasip olmayacak tarihten gelen kardeşlik bağlarına dayanmakta olduğunu vurguladı.

Özgürgün, “Bu ilişki Kıbrıs Türkü için güven ve gurur kaynağıdır, bu ilişki kardeşlik ilişkisidir. KKTC ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki ilişkileri anlayabilmek için Kıbrıs adasının yakın tarihi ve Kıbrıs sorununun gerçek tarihi sürecini iyi bilmek gerekmektedir. Çünkü iki ülke arasındaki ilişkiler KKTC’nin ilanından çok önceye bu coğrafyada Türk varlığının ortaya çıkmasına dayanmaktadır.” dedi.

Kıbrıs tarihiyle ilgili bilgiler de veren Başbakan Özgürgün, Kıbrıs Türklerinin 1963-74 yıllarının zorluklarını Anavatan Türkiye ve Anadolu halkının verdiği destek sayesinde atlattığını, 1974 mutlu barış harekatıyla da Kıbrıs Türk Halkının barış, güven ve istikrar ortamına kavuştuğunu aktardı.

Başbakan Özgürgün, Türkiye’nin Kıbrıs sorununun her aşamasında da Kıbrıs Türkünün maddi, manevi yanında olduğunu, Kıbrıs sorununun çözüm bağlamında da KKTC ve TC dış politikalarının her zaman yakın iş birliği ve uyum içerisinde yürütüldüğünü bundan sonra da bu anlayışla devam edeceğini vurguladı.

KKTC ile Türkiye ilişkilerinden zaman zaman rahatsızlık duyanlar olduğuna da dikkat çeken Başbakan, “KKTC ile Anavatanın arasını açmaya kimsenin gücü yetmeyecektir.” dedi.

“Dış mihrakların dürtüleriyle azınlık da olsalar, zaman zaman bu birlikteliğimizden rahatsızlık duyanların cılız seslerinin istismar edildiğini gözlemlemekteyiz. Sağlam temelli ilişkilerimizi bozmaya ve aramızı açmaya, küçük olayları fırsata çevirmeye çalışanlar olduğunu da çok iyi biliyoruz. Hiç kimsenin şüphesi olmasın ki dün olduğu gibi bugün de, yarın da KKTC ile Anavatan Türkiye Cumhuriyetinin arasını açmaya kimsenin gücü yetmeyecektir. Kıbrıs konusunda Anavatanı ile yıllardır birlikte yürüyen Kıbrıs Türkleri, çok önemli bir virajda yine ayni güçlü bağlarla yoluna devam etmektedir. İşte tam da bu noktada siz değerli basın mensuplarına çok değerli görevler düşmektedir.” dedi.

“KKTC’nin Türkiye kamuoyuna doğru bir şekilde aktarılması, sağduyu ve sorumlulukla yapılan ilkeli yayıncılığın gereğidir.” diyen Özgürgün, “KKTC Türkiye ilişkilerini olumsuz etkileyecek girişimlerin doğru yayınlarla başarısızlığa uğratılması hedefi ile bizlere destek vereceğinize yürekten inanıyorum. Kıbrıs Türk Halkının Türk Milletinin bir ferdi olmaktan her zaman onur ve gurur duyduğunu bilmeniz, bilinmesine yardımcı olmanız en büyük dileğimdir.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından KKTC -TC ilişkşlerinde basının rolü ve değişen Turizm algısı” konulu panele geçildi. BRTK

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı