Güney Kıbrıs

Anastasiadis’ten itiraf gibi açıklamalar

 

Haftalık Kathimerini, Anastasiadis tarafından kaleme alınan makaleyi “Başkan Nikos Anastasiadis’in Makalesi… 2015’te Kalkınmaya Dönüşü İnşa Edeceğiz” başlığıyla okurlarına aktardı.

İflasın eşiğine gelinen günlerde aldıkları kararlar ve yaptıkları icraatlarla ülkeyi iflastan kurtardıklarını ve Rum ekonomisinin yeniden kalkınması temellerini attıklarını anlatan Anastasiadis “2013 istikrar ve sarsıntıların emilimi yılıydı. 2014’te temelleri atacak ve 2015’te ekonomik krizden kesin çıkış ve kalkınmaya geri dönüş yapacağız” öngörüsüne yer verdi.

“KIBRIS’I DOĞRU AKDENİZ’İN ENERJİ REZERVLERİ KAVŞAĞI HALİNE GETİRME HEDEFİ AYNI HARARETLE DEVAM EDECEK”

Makalesinde, Doğu Akdeniz’de hidrokarbon bulunmasının Rum ekonomisine dinamik teşvik ve bölgedeki durumun istikrar kazanmasında katalizör olabileceğine işaret eden Anastasiadis, şu ifadelere de yer verdi:

“12’nci parseldeki araştırma sondajlarının sonuçları istediğimiz süratte ilerleme olanağı veriyor. Sismolojik araştırma göstergeleri de çok ümit vericidir ve kaybettiğimiz zemini bulacağımız konusunda ümit vaat ediyor.  Kıbrıs’ı Doğu Akdeniz’in enerji rezervleri kavşağı haline getirme hedefi aynı hararetle devam edecek.

“BU ÜLKEYE YAPILABİLECEK EN BÜYÜK YATIRIM MİLLİ SORUNUMUZUN ÇÖZÜMÜDÜR”

Elbette bu ülkeye yapılabilecek en büyük yatırım milli sorunumuzun çözülmesidir. Ülkenin yeniden birleşmesi, tek başına, ekonominin hacmini artıracaktır. Bugün ekonomik açıdan ölü olan devasa mallar değerlerine kavuşacak. Geleneksel olarak Arap ülkeleriyle mükemmel ilişkileri olan ve son dönemde aynı şekilde İsrail’le de iyi ilişkiler kuran Kıbrıs, Kıbrıs sorunu çözülürse bütün bölge açısından ticarette, hizmet sektöründe ve turizmde referans noktası olabilir. Bu, gelecek yılla ilgili vizyonumuzdur.”

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı