Güney Kıbrıs

Anastasiadis’ten ‘Çözüm’ Açıklaması


“KIBRIS CUMHURİYETİ TASFİYE EDİLMEYECEK, DÖNÜŞECEK”
Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, “41 yıl sonra bulunacak çözüm, mutlak adil olamaz. Bir yerde alacak, bir yerde vereceksin. Benim hedefim Annan planını reddeden yüzde 76’nın kabul edeceği çözüm” dedi.
Rum gazeteleri Anastasiadis’in, Güney Kıbrıs-Mısır-Yunanistan üçlü zirvesi için gittiği Atina’da Salı gecesi Yunan ERT televizyonuna verdiği mülakata geniş yer verdiler.
Simerini’nin “Hedefi Yüzde 76 ‘Ohi’” başlığıyla aktardığı habere göre Anastasiadis, “Kıbrıs müzakerelerinde önemli engeller ile ilerleme kaydedildiğine “ dikkat çekti.
Kıbrıs Türk tarafıyla aralarında ciddi mesafe bulunduğunu, bu nedenle daha alınması gereken çok yol olduğunu vurgulayan Anastasiadis, Mart’a kadar çözüm veya Güney’deki genel seçimlerin ertelenmesi değerlendirmelerini aşırı iyimser diye niteledi.
“O KADAR ÇOK DETAY VE ENGEL VAR Kİ….”
Anastasiadis siyasi irade varlığı ve Türkiye’nin de kendisiyle ilgili konularda etkin katkı koymasıyla sorunların çözülme ihtimaline temkinli iyimserlik belitti ve “O kadar çok detay, toprak düzenlemeler, mülkiyet, Türk askerinin çekilmesiyle ilgili engeller var ki” dedi.
Ne Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yla ne ABD’yle, ne Almanya’yla, ne İngiltere veya Fransa’yla takvimlerle ilgili ön anlaşma yaptıklarını söyleyen Anastasiadis Annan planının Rumlar tarafından reddedildiğini hatırlatarak, yeniden gündeme gelmesinin mümkün olmadığını belirtti; şunların altını çizdi:
“Bugün, Annan planını reddeden yüzde 76’nın kabulünü kazanmak, yani Kıbrıslı Rumların, itiraz etsem bile her zaman haklı bulduğum endişelerine cevap vermek peşindeyim. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin tasfiyesi söz değil üniter devletin federal devlete dönüşmesi söz konusudur. Böylece yeniden AB’ye ve BM’ye katılım başvurusunda bulunması gerekmeyecek.”
Anastasiadis her iki toplumun da endişelerine cevap verecek dengeli bir çözüm bulunması gerektiğine de işaret ederek, “41 yıl sonra mutlak adil (çözüm) olamaz” dedi.
Yunanistan’ın enerjideki rolüne de değinirken gelecekte doğal gaz yatakları bulunmasının Avrupa’yla enerji bağlantısını mümkün kılacağını söyleyen Rum Yönetimi Başkanı, Fransız Total, İtalyan ENI ve İngiliz BG gibi büyük şirketlerin, tek yanlı ilan ettikleri Münhasır Ekonomik Bölgedeki yataklara büyük ilgi gösterdiğini anlattı.
Rum Yönetimi Başkanı, Mısır ve İsrail devlet başkanlarıyla iyi ilişkilerinin, bu iki devlet yetkilisi arasındaki anlaşmazlıklarda aracı rolü oynamasına olanak tanıdığını belirtti.
Güney Kıbrıs’ın, Rusya’nın IŞİD’e karşı askeri operasyonlarına katılmasının söz konusu olmadığını da söyleyen Anastasiadis’e Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın Türkiye ziyareti sırasında, Türkiye’nin müzakere başlıklarının açılmasını kabul etmesi dolayısıyla Çipras’la ilişkilerinin çok da iyi olmadığına dair Rum basınına yansıyan haberler de soruldu. Anastasiadis, Çipras’la, Türkiye ziyareti öncesinde Malta’da görüştüklerini ve ortak çizgi belirlediklerini, bu çizginin takip edilmekte olduğunu söyledi.
Alithia röportajı okurlarına “Mart Senaryosu Aşırı İyimser.. 41 Yıl Geçti ve Çözüm Mutlak Adil Olamaz” başlığıyla aktardı.
Gazete haberinin “Lefkoşa Moskova’ya İzahat Verdi” başlığıyla ayırdığı bölümünde ise Güney Kıbrıs’ın Rusya’ya “insani nedenler ve olağanüstü hallerde kolaylıklar sağlamasıyla ilgili anlaşmaya varıldığına işaret etti.
Gazeteye göre Anastasiadis ERT’ye röportajında “Anlaşma Rus vatandaşlarının savaş bölgelerinden tahliyesiyle ilgilidir. Yine, Rus savaş gemileri limanları, savaş uçakları da Andreas Papandreu Hava Üssü’nü ikmal maksatlı kullanacak” ifadesini kullandı.
Gazete Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis’in de bir gün önce aynı konuda, aynı kolaylıkların Fransa örneğinde de uygulandığını, Fransa ve Almanya’ya, UNIFIL’e katılımları dolayısıyla daha önceden ilave kolaylıklar da sağlandığını söylediğini hatırlattı.
Başa dön tuşu