Güney KıbrısKıbrıs

Anastasiadis’in önceliği YavuzBirleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Spehar, dün liderlerle ayrı ayrı görüştü. Anastasiadis, görüşmede hidrokarbon gerginliği nedeniyle Türkiye’yi şikayet etti

Rum lider Nikos Anastasiadis, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar’ı  geçirdiği kaza sonrası iyileşme sürecini geçirdiği Limasol’daki evinde kabul etti.

Görüşmeye Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu ve Rum Başkanlığı Diplomatik Büro Şefi Kiriakos Kuros da katıldı.

Rum haber kaynakları Anastasiadis ile Spehar’ın görüşmede, Türkiye’nin Kıbrıs çevresindeki faaliyetlerini, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in BM Güvenlik Konseyi’ne sunacağı BM Barış Gücü (UNFICYP) raporunu ve cep telefonlarıyla ilgili güven yaratıcı önlemleri ele aldıklarını duyurdu.

Anastasiadis-Spehar görüşmesinin akabinde açıklamalarda bulunan Rum Hükümet sözcüsü Prodromu, Anastasiadis’in Türkiye’nin bölgedeki faaliyetlerini gündeme getirdiğini ve Spehar’a, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile en kısa zamanda görüşmeye hazır olduğunu ilettiğini söyledi.

Prodromu, Anastasiadis ile Spehar’ın cep telefonlarıyla ilgili GYÖ’leri de ele aldığını, telefon bağlantısıyla ilgili bazı kararlar bulunduğunu dile getirdi.

Spehar’ın “Türk tahrikleriyle” ilgili herhangi bir şey söyleyip söylemediğine ilişkin bir soru üzerine Prodromu, Spehar’ın ne söylediğini açıklamayacağını belirterek, Anastasiadis’in gelişmekte olan olaylar sebebiyle ve bu olaylar devam ettikçe, müzakerelerin yeniden başlamasında önleyici unsur olacağına dair açıklamasına işaret etti.

“Anastasiadis,  şüphesiz Kıbrıs’ta çözüm sürecini engelleyen Türkiye’nin bölgemizdeki faaliyetlerini, denizdeki, karasularımızdaki ihlalleri gündeme getirmiştir” diyen Prodromou, müzakerelerin başlamasıyla ilgili olarak da Anastasiadis’in, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yla en kısa zamanda bir araya gelmeye hazır olduğunu ilettiğini kaydetti.

Ateş hattında sorun iddiası

Rum Hükümet Sözcüsü, Güven Yaratıcı Tedbirlerin olumlu bir gelişme olduğunu ancak Türk ordusunun dahil olduğu ateş hattına yakın bir dizi sorun da bulunduğunu, hükümetin tüm bu olayların raporda yer alacağını, sadece kınama değil uygun önlemlerle bu olumsuz gelişmelere bir son verileceğini umduğunu vurguladı.

 AB Konseyinden beklentileri

Türkiye’ye önlemlerle ilgili olarak da Prodromu, 20 Haziran’da Avrupa Konseyi’nin yaptırımlarla ilgili çok önemli bir karar aldığını, şimdi bunun görüşülmekte olduğunu, hala bu süreçte bulunulduğunu yorumlanacak bir şey bulunmadığını söyledi.

2023’e kadar Türkiye’nin bölgede sondaj planları bulunduğuna ilişkin bir başka soruyu yanıtlayan Prodromu, “İlgilenmemiz gereken durum budur. Bu durum Kıbrıs’ta bir çözüm için caydırıcı, engelleyici bir faktördür. Avrupa Konseyi’yle birlikte bizim ilgilendiğimiz tamamen bu durumdur, alınacak kararlardır” şeklinde konuştu.

 


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı