Anastasiadis ve Türk solunun öncelikleri - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Aralık 8, 2022
Köşe Yazarları

Anastasiadis ve Türk solunun öncelikleri

Hayatın her alanında, öncelikleri belirlemeden adım atmaya çalışmak, bizleri başarısızlığa ve umutsuzluğa götürür.
  Büyük siyasi güçlerin yer aldığı dış politikada, hedef belirlemek, hedeflere varmak için, izlenecek yolu berraklaştırmak tayin edicidir.
Kıbrıslıların, ister Rum, isterse Türk olsun, en önemli sorunu, içinde bulundukları somut durumu tahlil edememe ve hedef belirlemedeki subjektivizmdir.
Anastasiadis’ten başlayalım.
Kıbrıs Rumlarının içinde bulundukları ekonomik bunalım, öyle görünüyor ki, daha uzun yıllar etkisini devam ettirecektir.
AB ülkeleri, Kıbrıs’a verecekleri kredilerin RUS kara parasının aklanmasına yol açacağını düşünerek, kolay kolay Kıbrıs’a para verecek muslukları açmıyorlar.
Kıbrıs Cumhuriyeti, önceliğini, ülke ülke gezip para bulmaya ayırırken, acaba doğru adım atıyor mu?
AB ülkelerini hareketlendirmenin başka yolu yok mu?
Kıbrıs Cumhuriyeti, bölünmüş AB toprağını birleştirmek için, RİSK ALICI bir dış politikaya yönelse, çözüm yolunda cesur adımlar atmaya hazır olduğunu gösterse, Amerika ve AB ülkelerinin Kıbrıs’a yaklaşımı daha olumlu olmaz mı?
AB üyesi olan Kıbrıs Cumhuriyeti, Türkiye’nin AB yolunda, engel değil, yol açıcı pozisyona girerse, daha etkili olamaz mı?
Türkiye’nin yükselen ekonomik potansiyelinden de faydalanacak politik adımları Anastasiadis öncelikli olarak atamaz mı? Muhalefetteyken, Türkiye’ye gidip, Erdoğan ile görüşebilen Anastasiadis, Kıbrıs Cumhurbaşkanı olarak, Erdoğan’la görüşme talep etse, ne kaybeder.
ÖNCELİKLERİ belirlemek, hedefe varmak için tayin edicidir.
Kıbrıs Türk soluna bakalım:
Türk solunun, sendika ve partilerinin, önceliği nedir? Kıbrıs sorununun çözümü mü, ekonomik mücadele mi?
Eğer, Kıbrıs sorunun çözümü, diğer tüm sorunların çözümü yolunda, GORDİYON DÜĞÜMÜ etkisi gösterecekse, öncelik bu olmalı.
Kıbrıs sorunu çözülmeden, ada üzerindeki Türkiye’nin müdahaleleri bitmez. Parayı verenin DÜDÜĞÜ çalması kadar normal bir davranış olamaz.
Kıbrıs sorununun çözümü, Türkiye’nin bölgesel ve dünyasal çıkarları öyle gerektirdiği için, Türkiye hükümeti, bu sorunun çözümünde adım atmak istemektedir.
AK Parti dışındaki başka bir Türkiye partisinin çözüm perspektifi yokken, Kıbrıs’ta AK Parti’yi baş düşman olarak seçmek, neye yarar?
Ak Parti’nin Kıbrıs’ta çözüm isteyip istemediğini sınayıcı politikaları ön plana getirmek, çözüm sürecini yeniden alevlendirmek Kıbrıs Türk solunun öncelikli görevi olmadan, iç sorunlarımızın hiç biri çözülemez.
Anastasiadis de, Kıbrıs Türk solcuları da, öncelikli siyasetleri konusunda yeniden düşünmelidir.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar