Güney Kıbrıs

Anastasiadis Tek Yanlı GYÖ’ye Hazırlanıyor


Gazeteye göre, ANT 1 edindiği bilgiler, Anastasiadis’in Rum Milli Muhafız Ordusu’nun (RMMO) Beşparmaklar’daki mayın tarlası konusunun da bulunacağı 4 maddelik GYÖ paketine “Kıbrıs futbolunun birleştirilmesi” çabalarına güçlü destek beyanının eşlik edeceği yönünde.
Uluslararası unsurun, KKTC’deki seçimleri büyük bir ilgiyle izlediğine ve ertesi günle ilgili kulisler yapıldığına dikkat çeken gazete, Maraş’ın BM idaresinde açılması ve Ercan Havaalanı’ndan doğrudan uçuşlar için formül bulunması gibi bir GYÖ’ye bakışının ne olacağı konusunda Rum tarafında nabız yoklamasına başlandığını belirtti.
Fileleftheros, “Eski GYÖ’lerin Tozu Alınıyor” başlıklı haberinde, Kıbrıs sorununun potansiyel arabulucularının taktiklerini yarından itibaren belirleyeceklerini yazdı.
Gazete, müzakerelerin hızlandırılmasını öngören önceki usul senaryosu geçerli olacak olmasına karşın, bugün KKTC’deki seçimlerden çıkacak sonuca göre görüşmelere başka konular da ekleneceğini, GYÖ’lerin kaldırıldıkları raftan indirilebileceğini belirtti.
RUM TARAFI MARAŞ’LA İLGİLİ, ÇÖZÜMÜN PARÇASI DEĞİL GYÖ OLARAK ALTERNATİF ÖNERİLER ÜZERİNDE ÇALIŞTI
Rum yönetiminin de GYÖ’lerle ilgili fikirler hazırladığını ve bunlardan bazılarını tek yanlı uygulama ihtimalinin de göz ardı edilmediğini kaydeden gazete, haberini özetle şöyle sürdürdü:
“Edindiğimiz bilgilere göre, Kıbrıs hükümeti, Maraş’la ilgili, kapsamlı çözümün parçası değil GYÖ olarak alternatif öneriler üzerinde çalıştı. Müzakere prosedürü donmuş olmasına karşın teknik komitelerin bütün bu dönem içerisinde çalıştığına vurgu yapılıyor.
Türkiye’de genel seçimlerin yapılacağı 7 Haziran’dan önce böyle konuların açılmasının zor olduğu aşikardır, ancak Türkiye yeşil ışık yaksa bile Maraş konusunun ciddi görüşülmesinin ardından ilerleme kaydedilmesi zor olacak.
GYÖ’lerle ilgili paralel görüşmeler, ‘son fırsat olduğu’ izlenimini vermek çabasıyla süratli ve dikkatli hareket etmekte kararlı görünen BM’nin tercihlerinden biridir. ‘Son fırsat’ söylemi, baskı yapmak maksadıyla geçmişte de kullanılmıştı.
Dikkatler, işgal bölgelerine çevrilmiş olsa da Kıbrıs sorununu iyi bilen ana oyuncular Türkiye’deki seçimleri bekliyor.”
Öte yandan Kathimerini, Rum tarafının müzakerelerdeki İngiltere-ABD tekelini kırmak için BM Güvenlik Konseyi’nde, Rusya ve Fransa’nın ezelden beri kendisine verdiği desteği güvence altına almaya çalıştığını hatırlattı.
Gazete, diplomatik kaynaklara dayanarak, müzakereleri engelleyecek bir mesele kalmadığını saptayan ve bu yüzden önümüzdeki aylarda Kıbrıs sorununda önemli gelişmeler bekleyen Washington’un müzakerelerle ilgili iki konu üzerinde yoğunlaştığına işaret etti, özetle şunları yazdı:
“MARAŞ VE ERCAN GİBİ GYÖ’LER DEVLET EGEMENLİĞİYLE İLGİLİ KONULARI GÜNDEME GETİRİR”
“Bunlardan biri; süratle ilerleme kaydedilmesi ve görüşmelerin, Türkiye’nin doğrudan müdahil olduğu konulara da yayılması için iki toplumun özlü müzakerelere katılmasıdır. Bu çerçevede Kıbrıs sorununun ana konularının Maraş’ın iadesi gibi GYÖ’lere paralel görüşülmesini yaralı bulmuyor.
Türk tarafı, Maraş’ın GYÖ olarak muhtemel iadesine yasadışı Timbu (Ercan) Havaalanı’nın meşrulaştırılmasına bağladığından, müzakere masasındaki ana konulardan biri olan devlet egemenliği meselesi gündeme geliyor.
İkincisi ise, Rum tarafının müzakere masasındaki yapıcı tavrını sürdürmesi üzerinde duruyor.”
AMERİKALILAR GÜNEY’DE BEKLENTİLERİN AŞIRI YÜKSELMESİNİN SÜRECİ ÇÖKÜŞE SÜRÜKLEMESİNDEN ENDİŞELİ
Gazete, Washington’un KKTC’deki cumhurbaşkanlığı seçimlerinden çıkacak sonuç ve müzakere masasına konulacak tezler konusunda Rum tarafında beklentilerin aşırı yükselmesinin, müzakere sürecini başarısızlığa sürüklemesinden endişe duyduğuna dikkat çekti.
Gazete, Amerikalıların, her şeyin değişeceğini beklemenin mantıklı olmadığını vurgulayarak, Rum yönetiminin “ayaklarını yere indirmeye çalıştığını” kaydetti.

Başa dön tuşu