Anastasiadis, "kalkınma tedbiri olarak doğalgaz enerjisi" - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Mart 2, 2024
Güney Kıbrıs

Anastasiadis, “kalkınma tedbiri olarak doğalgaz enerjisi”

Anastasiadis

 

Fileleftheros “Enerji İçin Yol Haritası… Başkan Kalkınma Tedbirleri Paketini Açıkladı, Gündemin Üst Sırasında Doğalgaz… İşsizlikle Mücadele… Zayıf Gruplara Destek… Kalkınma Tedbirleri” başlık ve spotlarıyla manşete çektiği haberinde, Enerji Politikası Yönetimi ile ilgili somut önerilerin yer alacağı bir yol haritası oluşturulacağını,  bu yöndeki çalışmaların da Anastasiadis’in mayıs ayında başlayacak İsrail ziyaretinden önce tamamlanmasının hedeflendiğini yazdı.


Gazete, Anastasiadis’in yol haritasının, enerji politikası ile ilgili bütün meselelerin yönetimini kapsayacağını belirterek, esasen doğalgaz sıvılaştırma kara terminali yapılacağını ilan ettiğine dikkat çekti. Anastasiadis’in yeni bir tedbir paketi daha olacağını ancak bunun önümüzdeki günlerde ilan edileceğini de açıkladığını yazan gazete, dün açıklanan tedbirleri ana başlıklarıyla şöyle sıraladı:

YAKLAŞIK 10 BİN İSTİHDAM YARATILACAK, KREDİ VADELERİ UZATILIP TAKSİT MİKTARLARI AZALTILACAK…

“-İşsizlikle mücadele için yaklaşık 10 bin istihdam yaratılacak. İşverenlere, üniversite mezunları için kolaylıklar ve teşvikler sağlanacak.

-Kredi vadeleri uzatılacak ve taksit miktarları azaltılacak.

-Kamu yardımları rasyonalize edilecek.

-İnşaat ve turizm sektörlerinde kalkınma ve bürokrasiyle mücadele tedbirleri alınacak

-Yeşil kalkınma (ev ve iş yerlerine güneş enerji tesisleri kurulması) tedbirleri alınacak.

-Kumarhaneler kurulacak.”

Gazete, Anastasiadis’in ilk kalkınma paketini ilan ederken yaptığı en önemli açıklamanın, doğalgaz sıvılaştırma terminali kurulması konusunda olduğunu belirterek, özetle şunları yazdı:

“Başkan Anastasiadis esasen, Enerji Yönetimi politikasına ilişkin somut önerilerin yer alacağı bir Yol Haritası oluşturulacağını ve bunun önümüzdeki 15 gün içerisinde tamamlanacağını ilan etti. Söylediği üzere bu öneriler temelinde hükümet, Enerji Politikası ile ilgili bütün konuların yönetimi için kapsamlı bir Yol Haritası çıkartacak. Hemen ardından Ulusal Konsey, Ulusal Enerji Politikası’nı benimsemek üzere toplanacak. Anastasiadis, ‘Bana göre bugün ilan edebileceğim tek şey Kıbrıs’ta doğalgaz sıvılaştırma terminali inşa edilmesi kararıdır’ ifadesini kullandı.

Hükümet paketindeki tedbirlere bakıldığında, gün be gün artan işsizlikle mücadele için Avrupa ödenekleri ile de finanse edilecek çeşitli programlarla yeni istihdamlar yaratılması net hedefi ortaya çıkıyor. Aynı zamanda, ipotekli konut sahiplerinin korunması ve kredi ödemelerinin kolaylaştırılmasıyla sosyal sorunların engellenmesine çalışılıyor. Buna paralel olarak inşaat ve turizm sektörleri aracılığıyla kalkınmaya ağırlık veriliyor.

Anastasiadis, bu tedbirleri yenilerinin takip edeceğini belirterek önümüzdeki günlerde yeni bir tedbir paketi daha açıklanacağını ilan etti. Bu tedbirler kurumsal değişiklikler ve devletin modernleşmesiyle ilgili olacak.  Başkan Anastasiadis bizi zor sınavların beklediğini vurgulayarak ‘Bu yüzden de herkesten anlayış ve sabır istiyorum. Popülist yaklaşımlardan ve ulaşılamaz önerilerden uzak, kapsamlı bir program dâhilinde disipline girmezsek çok daha kötü sonuçlarla karşı karşıya kalacağız’ ifadesini kullandı.”

Gazete Anastasiadis’in açıkladığı tedbirleri madde madde sıraladı.

Bu tedbirlerden bazıları şöyle:

“-Kamu yardımlarının gerçekten ihtiyaç sahiplerine verilmesi için bu yardımların rasyonalize edilmesi, çalışan nüfus için verilecek ödeneklerin işsizlik ödeneğinin altında tutulması.

-Çalışma Dairesi tarafından önerilen evsafına uygun işleri iki defa reddeden kişilere verilmekte olan işsizlik veya sosyal yardım ödeneğinin kesilmesi,

-Siyasi sığınma talebinde bulunanlara veya diğer yabancılara verilen ödeneklerin önemli ölçüde azaltılması, para yerine kuponla gıda ve giyecek verilmesi.

-Yabancıların devletin göstereceği yerlerde iskan edilmesi, kira ödeneğinin doğrudan mal sahibine ödenmesi.

-Kendilerine gösterilen alanlarda ve ilgili sürede çalışmayı reddeden yabancıların ödeneklerinin kesilmesi.

-En az 3 yıl Sosyal Sigorta yatırımı yapmayanlara ve vergilerini düzenli ödemeyenlere bedava sağlık hizmetinin kesilmesi.

-Özel sektörden 6 milyon Euro’luk ilave hizmet alımı yapılması.

-Ulusal Sağlık Sistemi’nin süratle hayata geçirilmesi.

-Kredi vadelerinin uzatılması ve taksit miktarlarının azaltılması.

-Yeniden yapılandırılmasına kadar hiçbir borcun ödenmemiş/takipte addedilmemesi ve borçlu aleyhine hiçbir işlem yapılmaması.

-Kredi faizlerini düşürme yöntemlerinin aranması.

-Borcun yeniden yapılandırılmasını engelleyen hukuki, yargı v.b. engellerin aşılmasını sağlayacak düzenlemelerin haziran sonuna kadar yapılması.

-Mal sahiplerini ev veya iş yerlerinden mahrum edilmekten koruyacak yasanın derhal ileri götürülmesi, banka ile borçluya ilgili konutun banka tarafından kredi değerinde satın alınması ve belirli süreliğine mal sahibine kiralanması konusunda anlaşma yapma hakkı verilmesi.

-Elektrik fiyatlarının yüzde 9,5 oranında düşürülmesi.

-Evlere güneş enerjisi üretim sistemi kurulması maliyetinin yarısının finanse edilmesi.

-800 satlik (yövmiyeli) işçinin yeniden işe alınması.

-Sözleşmeli öğretmenlerin yeniden atanması.

-300 askeri okul mezununun işe alınması.

-İşe alacakları her bir çalışan için şirketlere yüzde 25’e varan gelir vergisi indirimi.

-İşlenebilir devlet, kilise ve Kıbrıs Üniversitesi arazilerinin iş maksatlı olarak gençlere verilmesi ve bu gençlere Tarım Bakanlığı tarafından uygun eğitim verilmesi.

-Besicilere 3 milyon Euro’luk destek verilmesi.

-Kumarhane işletme izni verilmesi.

-Yeni golf sahaları inşası çalışmalarının derhal teşvik edilmesi.

-Şehircilik izni prosedürünün kısaltılması ve başvuru tarihi itibarıyla bir ay içerisinde verilmesi.

-Kıbrıs Cumhuriyeti ile İngiliz Üsleri arasında üs bölge sınırlarına denk gelen toprağın kentsel gelişimi konusunda derhal anlaşma yapılması.”

Simerini “Başkan Tedbirleri Açıkladı Hükümet İşe Başladı… Krize Panzehir… Ekonomistlerin İlan Edilen Tedbirlerle İlgili İlk Değerlendirmeleri… Doğru Yönde” başlıklı manşet haberinde  Anastasiadis’in dün açıkladığı tedbirlerin, Rum ekonomistler tarafından “doğru yönde atılmış adım” olarak değerlendirildiğini yazdı.

Politis haberi manşetten “Hükümetten Ekonomi Çarklarını İşletme Çabası… Ciddi İlanlar… Zayıf Gruplara Büyük Dikkat… Krediler: Kimsenin Evini Kaybetmemesi İçin Plan… İşsizlik: 8 Bin İşsizin İstihdamı İçin Teşvik… Kalkınma: Kumarhane, Golf Sahası… Doğalgaz: Terminal ve Yol Haritası İlanı… Yabancılar: Ödenek, İskan ve Sağlık Hizmetlerinde Değişiklikler.. Tarım: Gençlere Devlet ve Kilise Arazisi” başlık ve spotlarıyla aktardı.

Alithia da manşetten “Yeni Başlangıç… İlk Tedbir Paketi Ümit Verici… Analizciler Dünkü İlanların ve Planlamaların Durumun Göğüslenmesine Kapsamlı Perspektif Oluşturduğu Görüşünde” başlığını kullandı.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar