Anastasiadis Downer’i Şikayet Etti - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Ocak 28, 2023
Güney Kıbrıs

Anastasiadis Downer’i Şikayet Etti

Anastasiadis Downer’i Şikayet Etti

 

Fileleftheros ve diğer gazeteler, Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’in Downer’in ve adadaki BM yetkililerinin son 24 saat içerisindeki tutumundan rahatsız olduğunu, bu rahatsızlığın başlıca sebebinin ise Downer ve ekibinin 29 Mayıs tarihli liderler yemeğine “çok önemli siyasi bir buluşma” niteliği kazandırma çabası olarak gösterildiğini yazdılar.


Gazete, “Downer’e Çıkışı Gösterdi – Anastasiadis Mektubunda Avustralyalıyı Sabotajcı Diye Genel Sekretere Şikayet Etti” başlıkları altında verdiği haberinde, Downer ve ekibinin son 24 saat içerisinde gerçekleştirdikleri girişimlerin “bardağı taşıran son damla olduğunu”, Anastasiadis’in Ban’a mektup göndererek Downer’e güvenmediği mesajını açıkça vermesine yol açtığını belirtti.

Anastasiadis’in Ban’a mektup göndermesindeki en büyük etkenin, Downer ve ekibinin 29 Mayıs tarihinde yapılacak ve sosyal içerikli olacağı konusunda Downer’le uzlaşıya varmış olmalarına karşın, bunun akis yönünde hareket edilmesi olduğunu yazdı.

Downer’in taraflara, doğrudan müzakerelerde uzlaşıya varılan ve görüş ayrılıkları bulunan noktaların listelendiği belgeyi verdiğini, ardından da 29 Mayıs tarihindeki yemeğin hemen ertesi günü, 30 Mayıs’ta, BM Güvenlik Konseyi üyeleriyle telekonferans aracılığıyla bilgilendirme randevusu ayarladığını yazan gazete, Downer ve ekibinin bu girişimlerinin Anastasiadis hükümeti tarafından, liderler yemeğine siyasi bir nitelik katmak ve müzakerelerin başlayacağı imajını yaratma çabası olarak değerlendirildiğini ifade etti.

Habere göre Anastasiadis Ban’a gönderdiği mektupta “Downer’in ekibinin, yetkisi olmayan kişilere gerçek olmayan bilgiler sızdırdıklarını, bunun, güvenilirliğinin sarsılmasına ve müzakerelerin başlayacağı gibi yanlış bir imajın yaratılmasına sebebiyet verdiğini” belirtti.

Anastasiadis’in mektubunu tam metin olarak da yayımlayan gazeteye göre mektupta, Ban ve ekibini  bu tavırları göz önüne alındığında “söz konusu görüşmenin (liderler yemeği) ilk başta uzlaşılan çerçevede gerçekleştirileceğine dair, özel danışmanız aracılığıyla değil bizzat sizden taahhüt almamamız durumunda, yukarıda değinilen görüşmeye ilişkin tutumumuzu,yeniden gözden geçirmek zorunda kalacağız” ifadesi kullanıldı.

Downer’in, son günlerdeki tutumuyla söz konusu etkinliği (yemeği) algılayış biçiminden duyduğu büyük hayal kırıklığını dile getiren Anastasiadis, “eylemler ve sözlerle, sosyal bir nitelik taşıyan bu etkinliğin yüksek siyasi öneme sahip bir görüşmeye dönüştürülmesi yönünde kasıtlı olarak dayanıksız beklentiler yaratıldığı” iddiasında bulundu.

Anastasiadis mektubunda, eski Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ile Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu arasındaki müzakerelerin, Güney Kıbrıs’ın AB dönem başkanlığını üstlenecek olmasını gerekçe gösteren Kıbrıs Türk tarafının ısrarları sonucunda kesildiğini de iddia etti.

Güney Kıbrıs’ın içerisinde bulunduğu ekonomik sorunlarla ilgilenmesi gerektiğine vurgu yapan ve bu durumun Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis tarafından da New York’ta kendisine iletildiğini Ban’a hatırlatan Anastasiadis, bu sebepten ötürü müzakerelerin Ekim ayından önce başlamasının mümkün olmadığını vurguladı.

Şu ana kadarki planlara göre Downer’in 27 Mayıs’ta adaya gelmesinin beklendiğini vurgulayan gazete, Rum Hükümet Sözcüsü Hristos Stilianidis’in de dün yaptığı açıklamada, 29 Mayıs’ta yapılması planlanan liderler yemeğinin “sosyal içerikli olacağına” vurgu yaptığını belirtti.

DOWNER’İN TARAFLARA BELGE SUNMASI RUM SİYASİLERİ KIZDIRDI

Öte yandan gazete, Downer’in Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum tarafına, 2008-2012 döneminde gerçekleştirilen müzakerelerde kayıt altına alınan uzlaşı ve anlaşmazlık noktalarını içeren belge sunmasına Rum siyasilerden tepki geldiğini, siyasi parti yetkililerinin çoğunluğunun, Anastasiadis’e Downer’in görevden alınmasını istemesi çağrısı yaptıklarını yazdı.

DİSİ Başkanı Averof Neofitu, BM’nin müzakerelerin başlamasına hazırlandığının günbegün netleştiğini ve söz konusu belgenin hazırlanarak taraflara sunulmasının da bunun bir kanıtı olduğunu belirterek sürprizlerle karşı karşıya kalınmaması için gerekli tüm önlemlerin alınması vurgusu yaptı.

Neofitu, Downer’in tutumu konusunda ise, gerekli delillerin toplanması sonrasında Downer aleyhine girişim başlatılması gerektiğini belirtti.

Gazete, AKEL’in ise açıklamasında, Downer’in tutumuna değinmekten kaçınarak, Anastasiadis’in söz konusu belge hakkında Ulusal Konseyi bilgilendirmemesini eleştirdiğini yazdı.

AKEL’den yapılan açıklamada, Downer’in söz konusu belgeyi neden önce Kıbrıs Türk tarafına verdiği ve Anastasiadis’in de neden belge hakkında Ulusal Konsey’e bilgi vermediği sorularının cevaplanması gerektiği ifade edildi.

DİKO Başkanı Marios Karoyan ise, söz konusu belgeyle Kıbrıs sorununa çözüm arama sürecinde oldu bittiler yaratılmaya çalışıldığını belirterek Anastasiadis’e seçim öncesi taahhütlerini hatırlattı.

DİKO Milletvekili Nikolas Papadopulos ise Anastasiadis’e, söz konusu belgedeki nasıl reddetmeyi ve nasıl bir yeni müzakere zemini talep etmeyi düşündüğünü halka açıklama çağrısında bulundu.

Rum Meclisi ve KS EDEK Başkanı Yannakis Omiru ise açıklamasında Anastasadis’in Downer’r gönderdiği mektuba değindi ve Anastasadis’in bu eylemini desteklediğini açıkladı.

Downer’in eylemlerini de eleştiren Omiru, görevden alınması için girişim başlatması yönünde Anastasiadis’e çağrıda bulundu.

EURO.KO’dan yapılan açıklamada, Downer görevinden uzaklaştırılmadığı sürece Kıbrıs sorununun çözülemeyeceği iddiasında bulunuldu ve partinin Downer’in görevden alınmasında ısrarcı olacağı vurgulandı.

Rum Ekologlar ve Çevreciler Hareketi ise, Kıbrıs sorununda yeni bir sürecin başlayabilmesinin koşulu olarak Downer’in görevden alınması şartının getirilmesini talep etti.

Rum “Vatandaşlar İttifakı” Partisi başkanı Yorgos Lillikas ise, Anastasiadis’in uzlaşı belgesini “istemesi ve almasının yanlış olduğu” değerlendirmesinde bulunarak Anastasiadis’in “uzlaşı noktalarının kendisini bağlamadığını yeniden açıklaması gerektiğini” söyledi.

Gazete, söz konusu belgenin, eski Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’a da verildiğini ve belgenin içeriğinin, ilgili olduğu dönemde müzakereci olan Hristofyas tarafından onaylanmasının gerektiğini de yazdı.

KATSURİDİS: “TÜRKİYE KIBRIS BELGESİ HAZIRLADI”

Öte yandan, AKEL Parlamento Sözcüsü Nikos Katsuridis, Türkiye’nin Kıbrıs sorununa ilişkin belge hazırladığı ve bu belgeyi Kıbrıs Türk tarafı aracılığıyla BM’ye sunduğu yönünde bilgiler olduğunu iddia etti.

Katsuridis, söz konusu uzlaşı belgesinin verilişiyle Anastasiadis-Eroğlu yemeğinin birbirleriyle ilişkili olduğunu belirterek sonbahardan önce Kıbrıs sorununda bir girişim başlatılacağından emin olduğunu ifade etti.

Politis gazetesi konuya ilişkin haberlerini: “Downer Karşısında Güçlerimizi Birleştiriyoruz – Anastasiadis BM Genel Sekreterine İhbar Etti – Belge 30 Nisan’da Verildi – Başkanlığın Çekmecesinde Kaldı” başlıkları altında verdi.

Anastasiadis’in Ban’a göndermiş olduğu mektuba değinen gazete, Downer’in taraflara sunduğu uzlaşı belgesi konusunda ise, belgenin sunuluş tarihine ilişkin karmaşa bulunduğunu yazdı.

Gazete, gerek BM gerekse Kıbrıs Türk kaynakların, söz konusu belgenin her iki tarafa da 30 Nisan tarihinde verildiğini belirttiklerini ancak Rum hükümetinin, belgeyi Perşembe günü aldığında ısrarcı olduğunu vurguladı.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar