Kıbrıs

“Anastasiadis, Davos’ta 4 sayfalık belge sundu”


Güney Kıbrıs Başkanı Nikos Anastasiadis’in geçtiğimiz gün Davos’ta Kıbrıslı Türk Lider Mustafa Akıncı ve BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ile gerçekleştirdiği görüşmede, müzakerelere ilişkin 4 sayfalık belge sunarak, müzakerelerdeki büyük resmi ortaya koymaya çalıştığı bildirildi.
Fileleftheros haberi “4 Sayfalık Belge Sundu… Başkan Genel Sekreter’e Yakınlaşmalar, Anlaşmazlıklar ve Beklemede Olanlar Hakkında Bilgi Verdi… Boşlukları ve Belirsizlikleri Olmayan Anlaşma” başlığıyla manşete çekti.
Gazetede, Anastasiadis’in, “müzakerelerdeki bugünkü gerçekleri oluşturan bütün verilere” yer verdiği, hangi noktalarda yakınlaşma, hangi noktalarda anlaşmazlıklar bulunduğunu ve bugüne kadar görüşülmeyen başlıkların hangileri olduğunu belirttiği belgesinde, “müzakerelerde daha kat edilmesi gereken çok yol olduğu” görüntüsü verdiği iddia edildi.
Habere göre, belgesinde, 2004’teki gibi “hakemlik” kabul edemeyeceğini vurgulayan Anastasiadis o zamanlar kendisi Annan planını kabul ederken Kıbrıs Rum halkının ezici çoğunluğunun ‘hayır’ dediğini hatırlattı ve “bir anlaşmada ‘yapıcı belirsizlikler’, boşluklar ve ihmaller olmamalı” vurgusu yaptı.
Haberi “Başkan Genel Sekretere ‘Müzakerelerin Gerçeklerini’ Anlattı” başlığıyla iç sayfasında detaylandıran gazete, özetle şunları yazdı:

“Başkan, ortak görüşmeye geç kaldı çünkü öncesinde, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’la yaptığı görüşme planlanandan uzun dürdü. Bu nedenle, Başkan ve Hükümet Sözcüsü salona girdiğinde, çalışma yemeğine katılanlar yemeklerini çoktan bitirmişti

Anastasiadis, dört sayfalık belgesinde anlattıklarını aktarmak için süre isteyip, metni okudu. Anastasiadis, bugüne kadar kaydedilen yakınlaşmalardan söz ederek bazı noktalarında halihazırda ilerleme kaydedildiğini belirti. Mülkiyet gibi çeşitli meselelere atıfta bulunarak var olan anlaşmazlıklara değindi. Toprak ve garantiler gibi bugüne kadar görüşülmeyen başlıklara atıfta bulundu. Bunun paralelinde, 2004’te olanları kabul edemeyeceğini söyleyen Anastaiadis o zamanlar kendisinin Annan planını kabul ettiğini ancak çoğunluğun ‘hayır’ dediğini belirterek bir anlaşmada ‘yapıcı belirsizlikler’ olmaması gerektiğini söyledi. Dahası Ban’a ve Akıncı’ya, anlaşmanın ilk günden itibaren uygulamadan sonuç alınması ve ekonomik sürdürülebilirlik olması gerektiğini söyledi”
Toprak konusu…
Çeşitli meselelere değinen Akıncı’nın ise “Toprak” başlığının en son görüşüleceğini söylemesi üzerine Anastasiadis’in “bu olmayacak” dediğini iddia eden gazete, genel sekreterin gerek Anastasiadis gerekse Mustafa Akıncı’dan, çözüm çabalarını Kıbrıs’ta sürdürmelerini istediğini yazdı.
Hristodulidis’in açıklaması
Ban’ın görüşme sonrasında yaptığı açıklamanın satırbaşlarını da aktaran gazete, “Müzakerelerin Net Görüntüsü… Hristodulidis: Görüşmenin Faydası Pratikte Görüldü” başlıklı haberinde ise Kıbrıslı Rum Sözcü Nikos Hristodulidis’in, ortak görüşme sonrasında yaptığı açıklamaya yer verdi.
Habere göre, Hristodulidis, “Genel Sekreter, müzakerelerle ilgi net bir görüntü edindi. Yapılan görüşme ve diyaloğun sonuçları, Genel Sekreter ile iki toplum lideri arasında görüşme yapılması gereğini tamamen haklı çıkardı” dedi.
Sözcü, Anastasiadis’in, iki lider arasında olası bir anlaşma durumunda, boşluk ve belirsizlikler olmaması ve ilk günden, çözümün gerek uygulanması gerek sürdürebilirliğiyle ilgili cevaplar alınması gerektiğine de işaret ettiğini belirtti.
Hristodulidis, gazetecilerin BM Genel Sekreteri’nin görüşme sırasında herhangi bir fikir ortaya koyup koymadığı sorusuna karşılık “somut fikirler ortaya konulmadı. Bu, baş aktörlerinin iki lider olduğu Kıbrıs aidiyetli bir prosedürdür. Tekrar ediyorum, BM Genel Sekreter müzakerelerle ilgili net bir görüntü edindi” dedi.
(TAK)Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı