Anastasiadis, Çipras ve Abdullah üçlü zirvede buluştu - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Şubat 25, 2024
Güney Kıbrıs

Anastasiadis, Çipras ve Abdullah üçlü zirvede buluştu

Anastasiadis, Çipras, Abdullah

Rum Tarafı ile Yunanistan; Ada ve bölgedeki dengeleri değiştirmeye yönelik yeni bir adım atıyor.

İsrail ve Mısır ile daha önce üçlü işbirliği ittifakı imzalayan Güney Kıbrıs ile Yunanistan bugün de Ürdün ile üçlü ittifak oluşturuyor.

İttifak için Rum Yönetimi Lideri Anastasiadis, Yunanistan Başbakanı Çipras ile Ürdün Kralı Abdullah üçlü zirvede buluştu. Daha sonra heyetlerinin de katılımıyla görüşmeye geçildi.


Heyetler arası görüşmeler tamamlandıktan sonra Anastasiadis, Çipras ve Abdullah basın açıklaması yapacak ve ardından enerji, denizcilik, eğitim ve sağlık alanlarında anlaşmalara imza atılacak.

Zirve çerçevesinde ayrıca, üç ülke dışişleri bakanlarının yenilenebilir enerji kaynakları ve doğal gaz alanında görüşme yapacağı edildi.

Bugünkü zirveyi “tarihi” olarak nitelendiren Rum Sözcü Nikos Hristodulidis’e göre, zirve çerçevesinde 3 önemli konvansiyonel metne imza atılacak ayrıca 3 ülkenin bütün düzeylerde stratejik işbirliğinin temelleri de atılacak.

Bu arada, Üçlü zirve öncesi ise Rum Lider Anstasiadis, Yunanistan Başbakanı Çipras Anastasiadis ve Ürdün Kralı Abdullah ile ayrı ayrı görüştü.

Kral Abdullah’a Ürdün Başbakanı, Dışişleri, Enerji ve diğer bakanların da eşlik edeceği ziyaret sırasında Rum Yönetimi ile Ürdün arasında 4 tane de ikili anlaşma imzalanacak.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar