Anastasiadis Ban’dan yanıt bekliyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Ocak 27, 2023
Güney Kıbrıs

Anastasiadis Ban’dan yanıt bekliyor

Anastasiadis Ban’dan yanıt bekliyor

Politis “Mektup Yerine Belki Telefon… Downer’ın Reddi Kıbrıs Sorununu ve Müzakereleri 2015’e Atar” başlıklı haberinde Rum hükümet kaynaklarının, Genel Sekreter’in Anastasiadis’e, yazılı olarak, 30 Mayıs tarihli (29 Mayıs olan tarih revize edildi) liderler yemeğinin Kıbrıs sorununun görüşülmeyeceği, tamamen sosyal bir yemek olacağı teyidinde bulunmasını çok zor gördüklerini yazdı.
Habere göre aynı kaynaklar Ban’ın Anastasiadis’e cevabının ve teyidinin; Anastasiadis’in Genel Sekreter’in şahsen teyit etmesi talebini karşılamak için BM Genel Sekreteri’nin ofisinden gelecek bir telefonla olacağına inanıyorlar.

“DOWNER’IN REDDİ KIBRIS SORUNUNU VE MÜZAKERELERİ 2015’E ATAR”


Gazetenin atıfta bulunduğu diplomatik kaynaklar “er veya geç, meselenin kapanmış görülmesini, Anastasiadis’in yemeğe katılmasını, Downer’ın Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanlığı görevinde kalmasını” en olası senaryo görüyor.

Gazete, kaynaklarının, bu zıtlaşmanın hat safhaya varması ve Anastasiadis’in Downer’ın gitmesini resmen gündeme getirmesi durumunda Kıbrıs sorununun 2015’in ikinci yarısına kayacağını söylediklerine işaret etti, şunları ekledi:

“Çünkü yeni bir özel danışmanın, sorunun başlıklarını ve iki tarafın pozisyonlarını bilmeden Kıbrıs sorununun en üst görevini üstlenmesi mümkün değildir.

Başka kaynaklar gazetemize, Anastasiadis’in Aleksander Downer’ın uzaklaştırılmasını hedeflemediğini, niyetinin, Kıbrıs sorununda baş keman olarak kaldığına vurgu yapmak isteyen Avustralyalı diplomatın dizginlerini çekmek olduğunu söylediler.

Aynı kaynaklar Anastasiadis ile Downer arasındaki kimyanın mükemmel olduğuna, çatışmalarının elektrik şokundan kaynaklandığını belirttiler. Hükümet kaynakları Nikos Anastasiadis’in bardağını taşıran damlanın, BM’nin, liderler yemeğinde Kıbrıs Rum tarafının müzakerecisinin de olup olmayacağını öğrenmekteki ısrarıydı. Bunu da, Dışişleri Bakanlığı’ndan yetkisi olmayan bir kişiden öğrenmek istedi.”

Gazete bu arada Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’in bugün itibarıyla Brüksel’de olacağını ve AB Zirve toplantısı çerçevesinde Rompuy, Schulz ve Barroso ile yüz yüze görüşeceğini haber verdi. Anastasiadis’in gündeminde ekonomi (AB’den daha fazla ödenek elde etme) neredeyse tek konu olmasına karşın Kıbrıs meselesinin de ele alınmasının muhtemel olduğuna işaret etti.

Gazete TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Başbakan İrsen Küçük ile Kıbrıs sorununu ve özellikle, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin müzakerelerin geleceği konusunda kendisine söylediklerini görüşmek üzere bir haftaya kadar KKTC’ye geleceğini ancak erken seçimler nedeniyle Davutoğlu’nun ziyaretinin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğinin artık müphem olduğunu yazdı.

AKEL, HRİSTOFYAS’IN POLİTİKASI İZLENSİN İSTİYOR

Fileleftheros’a göre AKEL Anastasiadis hükümetinden, Kıbrıs sorunu inisiyatiflerinde Dimitris Hristofyas’ın izlediği politikada hareket etmesini istedi ve Rum tarafının çözüm ilkelerinde ve uzlaşılmış çerçevede ısrar ederek hareket inisiyatiflerini ele alması gerektiği görüşünü belirtti. AKEL, Türk tarafına aldığı yükümlülüklerden kurtulma ve diyaloğu sıfırdan başlatma fırsatı verilmemesini de istedi.

“YEMEK İPTAL EDİLSİN, DOWNER KOVULSUN”

Fileleftheros “Yemek İptal Edilsin, Downer Kovulsun” başlıklı haberinde Girne kökenlilerin örgütlü olduğu “Özgür Girne” örgütünün Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’ten, Aleksander Downer’ı uzaklaştırmasını talep ettiğini bildirdi.

Anastasiadis’ten “Ankara, Londra, Downer tiyatrolarından uzak durmasını ve Downer’ın yetkisi dışında ve kabul edilemez biçimde Kıbrıs Cumhuriyeti’ni aşındırma dişlisine girmemesini” istedi.

KKTC’DEKİ SİYASİ DURUM

Politis “Müzakereci Bilinmiyor… Eroğlu’nun Erken Seçimle İntikamı, Tayyip’ten Telefon” başlıklı haberinde Cumhuriyet Meclisi’nin Perşembe günü erken seçimi (Mayıs 2014 yerine 28 Temmuz 2013) onaylama ihtimali nedeniyle KKTC’nin uzun bir siyasi istikrarsızlığa giriyor göründüğünü yazdı.

Gazete, Küçük hükümetine güvensizlik oyu verilmesiyle; Cumhuriyetçi Türk Partisi’ni (CTP) seçimlerin favorisi haline getirdiği ancak seçimleri kazansa bile bunun, tek başına iktidar olabileceği anlamına gelmediği, kendisine bir hükümet ortağı araması gerekeceği şeklinde bir sahne oluştuğunu savundu.

Aynı zamanda KKTC Cumhurbaşkanlığı’nda, dolayısıyla da Kıbrıs Türk müzakereci konusunda da belirsizlik olduğunu da öne süren gazete şu ifadelere yer verdi:

“Halen UBP başkanlığı konusunda İrsen Küçük ile ve elbette Ankara ile malum çatışması nedeniyle partisinden darbe alan Eroğlu, Kıbrıs sorununda uzlaşması gerekecek bir CTP hükümeti ile birlikte var olması gerekirse daha da sıkıntıya girecek. Söylendiği gibi 2015’teki seçimlerde yeniden aday (Cumhurbaşkanlığı’na) olursa bu sıkıntı daha da büyüyecek.”

Gazete BM’nin bir süredir, müzakereci olarak karşısında kim olduğunu bilmediğini, bu durumun erken seçimlerden sonra da devam edecek gibi göründüğünü haberine ekledi.

Fileleftheros KKTC’deki siyasi durumla ilgili haberini “Birinci Tur Küçük’ün Zaferiyle… İşgal Bölgelerinde Erken ‘Seçim’ ve Sahne Yıkılması…  Ankara Eroğlu’nu İstemiyor, Perde Gerisinde Talat da Var” başlık ve spotlarıyla aktardı.

Alithia ve Haravgi haberlerini “İşgal Bölgelerinde Erken Seçim” başlığıyla okurlarına aktardı.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar