Güney Kıbrıs

Anastasiadis, Akıncı’ya yeşil ışık yaktı!


Politis ve diğer gazeteler, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in dün bir radyo programında yaptığı açıklamalarda KKTC’deki Cumhurbaşkanlığı seçimleri, Kıbrıs sorunu ve doğal gaz konularına ilişkin soruları yanıtladığını yazdı.

Habere göre, Anastasiadis, KKTC’deki gelişmelere ilişkin sorulara yanıt vermekten kaçınırken, Akıncı’nın seçilmesi durumunda kapalı bölge Maraş’ın açılması odaklı Güven Yaratıcı Önlemleri görüşme önerisini kabul etmeye hazır olduğunu belirtti.

Kıbrıs sorununun çözümünün kendisi için “hayat vizyonu” olduğunu iddia eden Anastasiadis, Kıbrıs sorununun çözümü durumunda Türkiye üzerinden doğal gaz boru hattının geçmesinin mümkün olabileceğini ancak bunun yatırımı yapacak unsurlara bağlı olduğunu vurguladı.

GÜNEY KIBRIS-İSRAİL-YUNANİSTAN İŞBİRLİĞİ GİRİŞİMİ

Simerini gazetesi ise, Anastasiadis’in dün bir televizyon programında yaptığı açıklamada, Güney Kıbrıs-Yunanistan-Mısır işbirliğinin ardından Güney Kıbrıs-Yunanistan-İsrail işbirliğinin gelişmesi için girişim yapılacağını duyurduğunu yazdı.

Habere göre, Anastasiadis, Mısır’la mevcut işbirliğini daha da ilerletmek istediklerini ve aynı şeyi İsrail’le de yapmayı planladıklarını belirterek, İsrail’de yeni hükümetin belirlenmesinin ardından diyaloğun geliştirilmesinin, hatta Güney Kıbrıs-Yunanistan-İsrail işbirliğinin gerçekleşmesi için İsrail’e ziyaretin söz konusu olduğunu ifade etti.

Enerji kaynaklarının “halkın tümüne ait olduğunu ve adada ikamet eden herkesin buna ortak olacağını” iddia eden Anastasiadis, “yaptıkları şeyin Kıbrıs Cumhuriyeti’ne en iyi şekilde hizmet etmek olduğunu” savundu.
Başa dön tuşu