Dünya

Amphan Kasırgası geliyor
Bengal Körfezi’nde oluşan Amphan Kasırgası, Hindistan ve Bangladeş’in kıyı kesimlerinde şiddetli yağışlara yol açtı. Kasırganın akşam saatlerinde iki ülkeyi vurması ve yarına kadar etkisini yitirmesi bekleniyor. Kasırga saatte 170 kilometre ile kıyıya yaklaşıyor. Şimdiye kadar 300 binden fazla insan tahliye edildi.

Sahil yakınındaki serin sulara ulaşan kasırga, kısmen yavaşlasa da hızı saatte 160 ile 170 kilometreyi buldu.

Kasırganın deniz suyunu 25 kilometre içeriye taşıması ve sellere yol açması bekleniyor.

Tahliye çalışmaları sürüyor

 

Hindistanlı yetkililer, ülkenin doğusunda yer alan eyaletleri Batı Bengal’de 200 binden, Odişa’da da 100 binden fazla kişinin tahliye edildiğini söyledi.

Yerel medyadaki fotoğraf ve videolarda, yeni tip corona virüsten (Covid-19) korunmak için yüz maskesi takan halkın, barınaklara doğru ilerlediği görülüyor. Videolarda, yetkililerin köylere giderek hoparlörlerle “halka güvenli alanlara gitmeleri” çağrısı yaptığı duyuluyor.

Bangladeşli yetkililer, 2,2 milyon kişinin fırtınadan korunması için tahliye çalışmalarının sürdüğünü açıkladı.

Bangladeş Afet Yönetiminden Sorumlu Devlet Bakanı Enamur Rahman, kasırga nedeniyle yerel saatle 06.00’da alarm seviyesinin en üst düzeye çıkarıldığını bildirdi.

Bangladeş’in Sathira bölgesi yerel hükümeti Baş Yöneticisi S.M. Mustafa Kemal, tahliye edilenlere kuru gıda, bebek maması ve ilaçların yanı sıra Kovid-19’dan korunmaları için maske ve ekipmanların dağıtıldığını belirtti.

Kasırganın, Hindistan ve Bangladeş sınırına akşam ulaşması ve karaya çıkmasının ardından yarına kadar etkisini kaybetmesi bekleniyor.

Rahman, dün yaptığı açıklamada, 5 milyondan fazla insanı barındıracak 12 bin geçici barınak kurduklarını kaydetmişti.

Tropikal fırtınalar yılın bu zamanında sıkça görülüyor

 

Amphan Kasırgası’nın “Bengal Körfezi’nde kaydedilen en güçlü fırtına” olduğu ve hızının saatte 270 kilometreye ulaştığı ifade edilmişti.

Bangladeş ile Hindistan’ı Kasım 2019’da vuran Bulbul Kasırgası’nın neden olduğu afet ve kazalarda ise 26 kişi hayatını kaybetmişti.

Bengal Körfezi’nde tropikal fırtınalar yılın bu zamanında sıkça görülürken, Odişa’yı 1999’da vuran ve hızı saatte 260 kilometreye ulaşan kasırga, yaklaşık 10 bin kişinin ölümüne neden olmuştu.

 Başa dön tuşu