Kıbrıs

Altınfincan tutuklu yargılanacak


Devrim DEMİR
Üç kişinin yaşamını yitirdiği trafik kazasında “Aşırı sürat, tedbirsiz ve dikkatsizlik”,  “Ölüme sebebiyet verme” suçundan tutuklu bulunan Çiğdem Altınfincan dün yeniden mahkemeye çıkarıldı. Lefkoşa Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıç Hale Ahmet Raşit, hakkında getirilen suçlamalar nedeniyle ağır cezada yargılanacak olan zanlı Çiğdem Altınfincan’ın polisin talebi doğrultusunda, yargılanmadan kaçmasını engellemek için 2 ayı geçmeyecek şekilde Merkezi Cezaevi’ne hükümsüz tutuklu olarak kalmasına karar verdi.

Taklalar atarak durabildi
Soruşturmayı yürüten polis subayı Fikri Binatlılı mahkemede ifade verdi. Fikri Binatlılı 20 Ocak tarihinde Lefkoşa-Güzelyurt anayolu Türkeli kavşağı yakınlarında zanlı Çiğdem Altınfincan yönetimindeki LF 707 plakalı aracı ile Lefkoşa’dan Güzelyurt’a aşırı süratli ve dikkatsiz bir şekilde seyrettiği sırada Türkeli kavşağında direksiyon hakimiyetini kaybettiğini anlattı.
Alınfincan’ın direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu refüj içerisine düşen aracın takla atarak karşı şeride geçtiğini söyleyen Fikri Binatlılı, Güzelyurt’tan Lefkoşa’ya doğru seyreden Ayşe Hadımcı Candemir yönetimindeki JU 802 plakalı araca çarpmasına rağmen duramadığını, Lefkoşa’dan Güzelyurt’a doğru seyreden Naci Kanatlı yönetimindeki FZ 284 plakalı aracın tavan kısmına çarparak durabildiğini anlattı.
3 ölüm 3 yaralanma
Polis subayı Fikri Binatlılı, 20 Ocak gecesi Lefkoşa-Güzelyurt anayolu Türkeli kavşağında meydana gelen trafik kazasında JU 802 plakalı araç sürücüsü Ayşe Hadımcı Candemir ve araçta yolcu olarak bulunan İmge Kozok ve Figen Arkın’ın olay yerinde hayatını kaybettiğini hatırlatırken, aynı araçta bulunan ve ağır yaralanan Dilek Yılmaz’ın hayati tehlikesinin devam ettiğini kaydetti.
Aynı kazada FZ 284 plakalı araçta yolcu olarak bulunan Süheyla Kanatlı’nın hastanede tedavisinin devam ettiğini ifade eden Binatlılı araçtaki 8 yaşındaki Fethiye Kanatlı’nın da hafif yaralandığını kaydetti.

Toplumda büyük infial yarattı   
Polis subayı Binatlılı 3 kişinin ölümü ile sonuçlanan trafik kazasının ülkede büyük tepkilere neden olduğunu ve medya aracılığı ile her gün topluma lanse edildiğini söyledi. Kaza yerinde ve yapılan soruşturmada zanlı Çiğdem Altınfincan’ın “Aşırı süratli” olduğunu tespit ettiklerini ifade etti.

“Kaçma olasılığı oldukça yüksek”
Polis subayı Fikri Binatlılı polisin kaza ile ilgili başlatılan soruşturmanın tamamlandığını zanlının özel nedenlerden dolayı kaçma olasılığının oldukça yüksek olduğunu söyledi. Çiğdem Altınfincan’ın KKTC vatandaşı ve bekar biri olduğunu söyleyen Binatlılı ailesi dışında ülkede hiçbir bağı olmadığını göz önünde bulundurularak zanlının davalarında hazır bulunmasını sağlamak için 3 ayı geçmeyecek şekilde Merkezi Cezaevi’ne gönderilmesi talebinde bulundu.  

Dolmacı: Yargının vereceği kararın adil olacağına inanıyorum 
Çiğdem Altınfincan’ın avukatı Süleyman Dolmacı polis subayı Fikri Binatlılı’nın ifadesinin ardından söz hakkı aldı. Dolmacı, meydana gelen ölümlü trafik kazasının ardından müvekkilinin oldukça üzgün olduğunu kendisine anlattığını söyledi. Süleyman Dolmacı, “Yargılanacağı süre içerisinde Çiğdem Altınfincan’ın suçlu olup olmadığını mahkeme karar verecek. Tutukluluk süresine itirazımız yoktur ancak süre 3 ay değil daha kısa olsun. Verilecek olan bu süre içerisinde davalarının hazırlanıp en kısa zamanda mahkemeye sevk edilmesini istiyoruz. Yargının bu davada vereceği kararın adil olacağına inanıyorum” dedi.
Yargıç: Ağır bir suçtur
Huzurunda yapılan polis şahadeti ve avukatın beyanını göz önünde bulunduran Yargıç Hale Ahmet Raşit, Çiğdem Altınfincan’ın ileride Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanacağını belirterek, suçun ağır bir suç olduğunu söyledi.
Yargıç Hale Ahmet Raşit, ileride davalarında hazır bulunmasını sağlamak ve yargılanmadan kaçmasını engellemek için Çiğdem Altınfincan’ın 2 ayı geçmeyecek şekilde Merkezi Cezaevi’ne gönderilmesine emir verdi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı