Kıbrıs

“Altın çocuklar” Kolej Giriş Sınavı’nda parladı

Bakiye LORD

Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı 5 bölgede bulunan kolejlere girmeye hak kazanan öğrencilerin isimleri belli olup, buna göre; Lefkoşa TMK’ya 130, Mağusa TMK’ya 71, Girne TMK’ya 50, Güzelyurt TMK’ya  50, İskele Bekirpaşa Lisesi’ne 25 ve Haspolat Meslek Lisesi İlahiyat Bölümü’nde de 130 öğrenci  kayıt yapıp eğitim-öğretim  alma hakkına sahip oldu.

Her sınavda olduğu gibi bu sınavda da “altın öğrenciler” ilk sıralarda yerini alıp ailelerinin, öğretmenlerinin ve okullarının gurur kaynağı oldular. 3 aşamalı Kolej Giriş Sınavı sonuçlarına göre KKTC genelinde ilk 5’e giren öğrencilerden Şht. Ertuğrul İlkokulu öğrencisi Baray Binay ve Doğa Koleji öğrencisi Niasan Taleshi 97.75’lik ortalama ile 1’inciliği paylaştı. Levent Koleji öğrencisi Bora Dilek 97.50 ortalama ile 2’nci, Özgürlük İlkokulu öğrencisi Necmiye Talaş 97.25 ortalama ile 3’üncü, 9 Eylül İlkokulu öğrencisi Dilem Eşlik 97.00 ortalama ile 4’üncü, Levent Koleji öğrencisi Özgür Tekin Aksay ve Alasya İlkokulu öğrencisi Melin Önkaya ise 96.75 ortalama ile 5’inciliği paylaşarak ilk sıralarda yer almanın sevincini yaşadı.

 

Baran Binay: KGS KKTC geneli 1’incisi

Şht. Ertuğrul İlkokulu öğrencisi, Baran Binay, sınavlarda başaracağımı ve koleje gireceğimi tahmin ettiğini söyleyerek, “Ancak KKTC birincisi değil de Lefkoşa bölge birinciliği alabileceğimi düşünüyordum. Sonuçlarda KKTC birincisi olduğumu öğrenince çok mutlu oldum. Başarımda bana destek olan başta ailem, okul öğretmenlerim ve 4 İşlem Dershanesi’ndeki öğretmenlerime çok teşekkür ederim. Kulak burun boğaz doktoru olmak en büyük hedefimdir” diye konuştu.

 

 

 

 

 

Dilem Eşlik: Destek olan herkese teşekkürler

9 Eylül İlkokulu öğrencisi Dilem Eşlik, “KKTC genelinde dördüncü olduğum için mutluyum. 9 Eylül İlkokulu’ndaki ve Artı Eğitim Merkezi’ndeki öğretmenlerime bana destek olup güvendikleri için teşekkür ederim. Psikolog olmayı çok isterim. Annem ve babam bana hep güvendi, onların güvenini boşa çıkarmadığım için çok mutluyum onları çok seviyorum” diye konuştu.

 

 

 

Melin Önkaya: Ailem başarımın mimarı

Alaysa İlkokulu öğrencisi Melin Önkaya,  KGS’nin kendisi için çok önemli bir sınav olduğunu, sistemli ve düzenli çalışma ile başaranın geleceğini gördüğünü belirtti. Önkaya şunları söyledi:
“Sosyal aktivitelerden de kopmadan güzel bir eğitim yılı geçirdim. Hatta voleybol takımımız bu yıl şampiyon oldu. Spor için ayırdığım çok vaktim oldu ama her zaman sistemli ders çalışmasını takip ettim. Önümüzdeki hafta tenis takımımız ile  Rusya’ya ülkemizi temsil etmek için gidiyorum. Teniste ülkemizi en iyi şekil etmek istiyorum. Okul öğretmenlerim ve Emir Fırtınaer, öğretmenime sonsuz teşekkürlerimi iletirim. Ablam benim için çok değerli ve hep öyle olacak o da bana sonsuz destek verdi. Ailem de bana güvenerek başarımın en büyük mimarı oldular. Eğitimimi cerrah olarak tamamlamak isterim.”

 

 

Nemciye Talaş: Tıp okumak istiyorum
Özgürlük İlkokulu öğrencisi Nemciye Talaş, “İki kez birincilikten sonra ortalama notum 97.25 ile KKTC genelinde üçüncü olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Tıp alanında eğitim almak isterim. Bu kararıma dişlerime tel takan doktorum Bülent Haydar neden oldu. Çok ilgimi çeken bu mesleği ilerleyen tahsil hayatımda okuyup,  gerçekleştirmek isterim” diyerek mutluluğunu ifade etti.

 

 

 

 

 

Özgür Tekin Aksay: Gururluyum

Levent Koleji öğrencisi Özgür Tekin Aksay, “Sınavda başarılı olduğum için Levent Koleji öğretmenlerime ve Artı Eğitim Merkezi öğretmenlerine çok teşekkür ederim. İlk sınav benim için bir tecrübe oldu. Daha sonra yapılan sınavlara, birinci basamaktaki tecrübesizliklerimi aşarak yüksek notlar aldım. Bugün KKTC 5’incisi olarak gururluyum. Eğitimime Levent Kolej’de devam edeceğim” şeklinde konuştu.

Niasan Taleshi 2 YILDA TÜRKÇEYİ ÖĞRENİP KOLEJ BİRİNCİSİ OLDU…..
Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlenen ve 3 aşamalı olan Kolejlere giriş sınavında 97.75 puanla KKTC  birinciliğini elde eden  DOĞU AKDENİZ DOĞA KOLEJİ öğrencisi NİASAN TALESHİ, 2 yıl önce İran,dan annesi ile Kıbrıs,a okumaya geldiğini belirtti.
Taleshi, Kıbrıs,a geldiğinde Türkçeyi bilmediğini ancak arkadaşlar ve öğretmenleri sayesinde kısa zamanda Türkçeyi öğrendiğini, sözlerine ekledi.
İran, da diş doktorluğu yapan babası Abdolreza Taleshi ile KKTC Doğu Akdeniz Üniversitesi eczacılık fakültesinde okuyan annesine bu birinciliği armağan ettiğini söyledi.
Sınavı kazanmasına rağmen DOĞU AKDENİZ DOĞA KOLEJİ,ne devam edeceğini belirten annesi Samar Sedeghiye DOĞU AKDENİZ DOĞA KOLEJİ,nin eğtiminin çok kaliteli ve yüksek olduğuna vurgu yaparak, çocuğumun istediği mesleği yapabilmesi için onu başka bir okula göndermeyi düşünmediklerini, çocuklarının geleceği için eğtimini DOĞU AKDENİZ DOĞA KOLEJİ,nde devam edeceğini belirtti.
NİASAN TALESHİ, hayalinin Amerika,da okuyup Elektronik Mühendisi olmak olduğunu  söyledi…
NİASAN TALESHİ, kendisine kısa sürede Türkçeyi öğreten sınıf öğretmenine ve okul müdürüne  ve çok sevdiği arkadaşlarına da teşekkür etmeyi ihmal etmedi…

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı