Otomobil

Alpine spor otomobili üreteceklerMuhtemelen 2015/2016’da satışa sunulacak iki adet, hafif iki kişilik spor otomobil Renault ile Caterham arasındaki bugün açıklanan ilk girişimin ilk ürünleri olacak.
50/50 oranındaki ortak teşebbüse Renault Dieppe’deki Alpine fabrikasını ve 300 kişilik iş gücünü, Caterham ise uzmanlığı ve yatırımını sunacak.Renault’un İcra Kurulu Başkanı Carlos Ghosn, “Caterham ile kurduğumuz bu yenilikçi ortaklık uzun zamandır içimizde olan bir arzuyu gerçeğe çevirecek: Alpine genlerini taşıyan bir spor otomobil yaratmak” dedi.
 

Ortaklığı duyuran resmi açıklamada, ortaklığın iki şirketin “becerilerini birleştirerek büyük ve küçük hacimlerde modeller üretmelerine, böylece spor araç pazarındaki konumlarını genişletmelerine” izin vereceği belirtiliyor.

Resmi ismi Societe des Automobiles Alpine Caterham (SAAC) olan Alpine Caterham’ın ilk eseri 1960’lardaki hafif Alpine 110’dan ilham alan, alaşım şasili iki kişilik bir otomobil olacak.

Alpine 110 Monte Carlo ve Le Mans 24 Saatlik yarışlarını tamamlayan başarılı bir yarış ve ralli otomobili olmasıyla tanınıyor.

Başa dön tuşu