Alpine spor otomobili üretecekler - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Şubat 22, 2024
Otomobil

Alpine spor otomobili üretecekler

Alpine spor otomobili üretecekler

Muhtemelen 2015/2016’da satışa sunulacak iki adet, hafif iki kişilik spor otomobil Renault ile Caterham arasındaki bugün açıklanan ilk girişimin ilk ürünleri olacak.

50/50 oranındaki ortak teşebbüse Renault Dieppe’deki Alpine fabrikasını ve 300 kişilik iş gücünü, Caterham ise uzmanlığı ve yatırımını sunacak.


Renault’un İcra Kurulu Başkanı Carlos Ghosn, “Caterham ile kurduğumuz bu yenilikçi ortaklık uzun zamandır içimizde olan bir arzuyu gerçeğe çevirecek: Alpine genlerini taşıyan bir spor otomobil yaratmak” dedi.
 

Ortaklığı duyuran resmi açıklamada, ortaklığın iki şirketin “becerilerini birleştirerek büyük ve küçük hacimlerde modeller üretmelerine, böylece spor araç pazarındaki konumlarını genişletmelerine” izin vereceği belirtiliyor.

Resmi ismi Societe des Automobiles Alpine Caterham (SAAC) olan Alpine Caterham’ın ilk eseri 1960’lardaki hafif Alpine 110’dan ilham alan, alaşım şasili iki kişilik bir otomobil olacak.

Alpine 110 Monte Carlo ve Le Mans 24 Saatlik yarışlarını tamamlayan başarılı bir yarış ve ralli otomobili olmasıyla tanınıyor.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar