EkonomiOtomobil

Almanya, Çin’e otomotiv ihracatında ABD’yi solladı


Çin Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre, Almanya, Trump yönetiminin getirdiği yaptırımların ardından ABD’yi geçerek, Çin’in bir numaralı otomotiv ihracatçısı oldu.

Çin Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre, Trump yönetiminin getirdiği yaptırımların ardından, Almanya, Çin’e otomotiv ihracatında ABD’yi geçerek ilk sıraya yerleşti.

ABD ile Çin arasındaki ticaret geriliminin, ABD otomotiv sektörünün Çin pazarındaki payının düşmesinde başlıca etken olduğu belirtildi.

‘TİCARET GERİLİMİ İKİ ÜLKE İÇİN DE ZARARLI’

Pekin’deki basın konferansında konuşan Ticaret Bakanı Yardımcısı Vang Şuven, “ABD Çin’in bir numaralı binek araç ihracatçısıydı ancak şimdi Almanya liderliği aldı. Çin pazarında, ABD’den araç ithalatı düşerken, Japon ve Alman araçlarının ithalatı artıyor” diye konuştu.

Beyaz Saray tarafından getirilen yaptırımların sadece Çin değil ABD açısından da olumsuz sonuçları olduğuna işaret eden Şuven, “ABD’nin ticaret açığı sadece Çin ile ticaretinde büyümüyor, bütün uluslararası ticarette büyüyor. Bu nedenle ticaret savaşının Çin’in çıkarlarına da ABD’nin çıkarlarına da uymadığını düşünüyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı