Alman polisi iki Rus muhalifin zehirlendiği iddiasıyla soruşturma başlattı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Haziran 4, 2023
DünyaSürmanşet

Alman polisi iki Rus muhalifin zehirlendiği iddiasıyla soruşturma başlattı

Rus muhalifler zehirlendi

Alman polisi, Berlin’de bir etkinliğe katılan iki Rus vatandaşının zehirlendiği iddiasıyla ilgili soruşturma başlattı.

Almanya merkezli Welt am Sonntag gazetesinin haberinde, Vladimir Putin muhalifi eski Rus oligark Mihail Hodorkovski tarafından 29-30 Nisan’da Berlin’de düzenlenen konferansa katılan bir Rus gazeteci ve bir Rus aktivist, etkinlik sonrasında zehirlenme belirtileri gösterdi.


Alman polisinden Welt ve AFP’ye yapılan açıklamada konuyla ilgili soruşturma açıldığını belirtilirken, olayda Rusya’nın dahli olup olmadığına ilişkin bir bilgi paylaşılmadı.

Kurbanlardan biri olduğunu söyleyen Açık Rusya Vakfı’nın başkanı Natalia Arno, “Avrupa’ya yaptığım son seyahatte zehirlendiğime ilişkin şüpheler var. Muhtemelen sinir gazıyla. Bir (ya da birden fazla) Batılı istihbarat servisi konuyu araştırıyor” dedi.

Arno, kaldığı otel odasında değişik bir koku aldıktan sonra garip semptomlar hissettiğini ifade etti.

Zehirleme olayının arkasında Rusya’nın olduğunu öne süren Arno, “Düşmanın uzun kolları var. Rusya’nın dışında bizi tehlikeye düşürme fırsatları var. Bu yüzden her zaman uyanık olmalıyız ama korkmamalıyız” diye konuştu.

Rus haber portalı Agentstvo ise zehirlendiği iddia edilen ikinci kişinin Rusya’yı terk eden bir gazeteci olduğunu yazdı. Benzer semptomlar hisseden gazetecinin Berlin’deki bir hastanede tedavi olduğu belirtildi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar