Allah rızası için - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Şubat 25, 2024
Kıbrıs

Allah rızası için

Allah rızası için

 TEDAVİ İÇİN PARA YOK… Küçük yaşta yüksek ateş nedeniyle geçirdikleri havale sonucu beyinlerinde hasar oluşan gencecik 2 kız, anne-babanın gözü önünde eriyip gidiyor. Ertutan ailesinin maddi yetersizliği yüzünden tedavi olamayan 27 yaşındaki Nevin ve 17 yaşındaki Göknur Ertutan her geçen gün daha da kötüye gidiyor

 YARDIM İSTEDİ… Baba Hamza Ertutan, “daha çok para kazanırım, kızlarımı tedavi ederim” düşüncesi ile ailesini de yanına alarak 2000 yılında KKTC’ye geldi. İşler istediği gibi gitmedi. Ailesinin masrafını bile karşılayamayan baba, kızlarının ölmek üzere olduğunu belirterek yardım istedi


BİR YARDIM ELİ… Baba Hamza Ertutan: Ben geçinmek için yardım istemiyorum. KKTC devlet büyüklerine ve Türkiye Cumhuriyeti’nin KKTC’deki temsilcilerine sesleniyorum. Kızlarımı tedavi ettirmem için yardımcı olun. Gün geçtikçe kızlarımın hastalığının daha kötü olmasına seyirci kalmak beni mahvediyor. Allah rızası için yardım edin

Nadire KRAŞLIOĞLU
Kızları Nevin ve Göknur’un küçük yaşta yüksek ateş nedeniyle geçirdikleri havale sonucu beyinlerinde hasar oluştuğunu söyleyen baba Hamza Ertutan, “kızlarım her geçen gün gözlerimin önünde daha da kötüye gidiyor. Maddi imkansızlık nedeniyle elimden hiçbir şey gelmiyor. İş adamlarımızdan yardım istiyorum. Ne olur kızlarımı kurtarmam için bana yardımcı olun” diyerek kaderine isyan etti.

Maddi imkansızlık elini kolunu bağladı
Güzelyurt’a bağlı Güneşköy bölgesinde yaşayan ve aslen Kahramanmaraşlı olan Hamza Ertutan 2000 yılında hasta kızlarını tedavi ettirmek amacıyla çalışmak için KKTC’ye geldi.
Güzelyurt bölgesinde tamir ve tadilat işleriyle uğraşan Ertutan zaman zaman bölgede bahçecilikle uğraşan kişilere yardım ederek ailesinin ve en önemlisi 2 tane engelli kızının ihtiyaçlarını karşılıyor. Kızları 27 yaşındaki Nevin ve 17 yaşındaki Göknur’u tedavi ettirmek istediğini söyleyen Hamza Ertutan, ancak maddi imkansızlıklar nedeniyle her geçen gün kızlarının daha kötüye gidişine seyirci kaldığını gözyaşlarına boğularak anlattı.

Ertutan: Teşhis bile konulamadı
İlk çocuğu Nevin’in henüz 8 yaşındayken yüksek ateşe yakalandığını anlatan 4 çocuk babası Hamza Ertutan, kızı Nevin’in hastalığı döneminde bir gün aniden bayıldığını ve yaklaşık 19 yıldır kızının bir daha sağlığına kavuşamadığını ifade etti.
17 yaşındaki kızı Göknur’un ise doğduğu zamandan beri sürekli havale geçirdiğini belirten Ertutan, doktorların 2 kızının da havaleler sonucu beyinlerinde kalıcı hasar oluştuğunu ancak hastalıklarının ne olduğuna dair kesin bir teşhis konulmadığını iddia etti.

Her geçen gün daha da kötüleşiyorlar
Küçük yaşta yüksek ateş nedeniyle geçirilen havaleler sonucu zihinsel engelli olan Nevin ve Göknur, tedavi edilmedikleri için zaman içerisinde fiziksel ve zihinsel engelli 2 genç kız haline geldiler. 17 yaşındaki kızı Göknur’un doğuştan engelli olduğunu ancak geçirdiği havaleler nedeniyle zaman içerisinde gözlerini de kaybettiğini belirten acılı baba Hamza Ertutan, kızı Nevin’in ilk başlarda kendi ihtiyaçlarını karşılayıp konuştuğunu, ancak son 4 aydır yatalak olduğunu ve yemek yemediği için midesinden beslenmeye bağladığını anlattı.

“Hiçbir ihtiyaçlarına yetemiyorum”
Kızlarının hastalığı nedeniyle düzenli bir iş sahibi olamadığını belirten Hamza Ertutan, düzenli iş sahibi olamamasının sebebini eşinin kızlarına yalnız baktığını kendisine ihtiyacı olması halinde günlerce işleyememesine bağladı. Çalıştığı dönemlerde eve en fazla asgari ücretin girdiğini belirten baba Ertutan, “ev kirası mı ödeyeyim?, mutfak masrafı mı ödeyeyim?, yoksa midesinden beslenen kızım Nevin’in özel mamalarına ve çocuklarımın hastanede bulunmayan ilaçlarına mı vereyim?” diyerek isyan etti.
Maddi imkansızlık nedeniyle çocuklarının ihtiyaçlarına ve ev ihtiyaçlarına yetemediğini belirten Hamza Ertutan, “Ben geçinmek için yardım istemiyorum. KKTC devlet büyüklerine ve Türkiye Cumhuriyeti’nin KKTC’deki temsilcilerine sesleniyorum. Geçinebilecek parayı kazanabiliyorum, bana kızlarımı tedavi ettirmem için yardımcı olun. Gün geçtikçe kızlarımın hastalığının daha kötü olmasına seyirci kalmak beni mahvediyor. Oların iyileşmesi için Allah rızası için yardım edin” şeklinde çağrıda bulundu.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar