Alkole ABD ayarı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Şubat 22, 2024
Türkiye

Alkole ABD ayarı

Sigara yasağının kapsamını genişleten düzenlemenin çıkartılması ve uygulanmasında yoğun çaba harcayan AK Parti Ankara Milletvekili Cevdet Erdöl, şimdi de "Alkol kullanımı disipline edilmeli" diyerek, alkol satışının özendirilmesini önlemek için çalışıyor.

Erdöl, Türkiye gibi alkolün kontrolsüz satıldığı, freni patlamış kamyon gibi gittiği başka bir ülke olmadığını belirterek, gazete, televizyonlarda içki reklamı yapılmaması; televizyonlarda çocukların içkiye özendirilmemesi; alkol şişelerinin üzerinde, tütünde yer aldığı gibi uyarıların olması; kara yolları üzerinde alkol satışı yapılmamasını istedi. Erdöl, bu konuda bir yasa teklifi çalışmasının bulunduğunu bildirdi.


Erdöl, yaptığı açıklamada, alkolün, bütün dünyada bulaşıcı olmayan hastalıklar grubu içinde, mücadelesine karar verilen ürünlerden biri olduğuna işaret etti. Dünya Sağlık Örgütü’nün, alkol kullanımını azaltma projesini hedeflediğini anımsatan Erdöl, örgütün, alkolle mücadeleyi gündemine aldığını anımsattı.

Erdöl, alkol kullanımının, çeşitli sağlık, psikolojik, ekonomik, aile içi şiddet, cinayet, intihar gibi pek çok sorunu da beraberinde getirdiğini kaydetti. Alkollü araç kullanımı sonucunda meydana gelen trafik kazalarına da işaret eden Erdöl, acil servislere yapılan başvurulara bakıldığında, trafik kazalarının büyük bölümüne, alkollü sürücülerin neden olduğunu belirtti.

Erdöl, alkolün olumsuz etkisinin dünyaca bilindiğini ve buna yönelik önlem alındığını dile getirdi.

"DEVLET, BU GÖREVİNİ YAPMIYOR"
Önemli bir halk sağlığı sorunuyla karşı karşıya olduklarını, bunun engellenmesi, disipline edilmesi gerektiğini vurgulayan Erdöl, Türkiye’de isteyenin, istediği yerde alkol alabildiğini kaydetti.

ERDÖL, SÖZLERİNİ ŞÖYLE SÜRDÜRDÜ
”Ne kadar alkol reklamı yok deniliyorsa da reklam mümkün. Gazetelerin iç sayfalarına, son sayfalarına bakın, tam sayfa reklam var. İstisnasız hangi caddeye bakarsanız bakın alkol reklamı var. Modern dünyada bu yok. Bilmem ne bakkalı, manavının panoları alkol firmaları tarafından karşılıksız yapılıyor. Alkol reklamı yapılıyor, alkol reklamından satışlar özendiriliyor, artırılıyor. Anayasa, devletin, gençleri alkolden koruyacağı talimatı veriyor. Devlet bu görevini şu anda yapmıyor.

Çocuğumu okula gönderiyorum, 40 tane alkol tabelası görüyor. Sonra çocuğa alkolik oldu diyorsun. Bunu engelleyemezseniz, niye olmasın ki? Milli Takım, sahaya alkol reklamıyla çıkıyor. Bunu, Sağlık Komisyonu Başkanı olduğum dönemde TAPDK, Gençlik ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanlığı’na, Futbol Federasyonu’na mektupla, bunun suç olduğunu yazdım. Meclis Takımı’nda oynuyordum, bize alkol reklamı yapan forma getirmişler. ’Ben bunları giymem’ dedim. Böyle bir şey olabilir mi? Mektuptan sonra kaldırıldı. Alkol üreten bir firmanın isim ve logosuyla Milli Takım maçlara çıkıyor. Bu utanılacak bir davranıştır.”

"ALKOL KULLANIMI DİSİPLİNE EDİLMELİ"
Bunların yasakçılık olarak görülmemesi gerektiğini ifade eden Erdöl, bu düzenlemelerin, gençleri ve geleceklerini korumakla ilgili olduğunu kaydetti.

”Alkol reklamı yasak. Olmalı mı; olmalı” diyen Erdöl, şunları kaydetti:

”Devlet neden uyuşturucuyu serbest bırakmıyor, bağımlılık yapıyor. Neden sigara reklamı yaptırmıyoruz, neden uçucu maddelerin okullarda kullanımını yasakladık. Çocuklarımız ulaşmasın, alışmasın diye. Ülkemizin, gençliğimizin, geleceğimizin hesabını yapmak zorundayız. Avrupa, Ukrayna, Rusya, o kadar yoğun bir alkol belasıyla başları dertte ki, kolay kolay kurtulamıyorlar. Onlara göre biz daha iyi pozisyondayız. İsrail parlamentosundan yeni bir yasa çıktı, açık alanlarda içki içilmesini yasakladılar. İsveç, Norveç, Finlandiya, ABD’ye bakın, istediğiniz yerde, istediğiniz saatte alkol alamazsınız. ABD’de 21 yaşın altında alkol satışı yok. Bizde 18 yaş, onu bile uygulayabilsek.

Türkiye gibi alkolün kontrolsüz satıldığı, freni patlamış kamyon gibi gittiği başka bir ülke yok. İsteyen, istediği yerde, istediği zaman alkol alabiliyor, satabiliyor. Böyle bir ülke yok. Modern ülkeler böyle değil artık. Alkol tamamen kaldırılsın mı, onu demiyoruz. Alkol kullanımı disipline edilmeli. Muhtemel ki Sayın Başbakanımız bu konuda çalışma yaptırıyor.”

"ALKOL TABELASIYLA KARŞILAŞMAMALIYIM"
Cevdet Erdöl, bu konuya ilişkin kendisinin de bir çalışması bulunduğunu ifade ederek, yasa teklifi hakkında bilgi verdi. Erdöl, teklifin bu yasama yılında yasalaşmasını da arzu ettiğini söyledi. Erdöl, sadece alkol değil, uyuşturucuyla da ilgili tekliflerinin olması gerektiğini kaydetti.

Mevcut kuralların uygulanmasını, gazete, televizyonlarda reklamın, sponsorluğunun olmaması gerektiğini, televizyonlarda çocukların içkiye özendirilmemesini isteyen Erdöl, alkol şişelerinin üzerinde, tütünde yer aldığı gibi uyarıların olmasını, hamilelere zararlı olduğunun yazılmasını görmek istediklerini kaydetti.

Trafikte de bu uyarıların olması talebinde bulunan Erdöl, kara yolları üzerinde alkol satışının yapılmaması gerektiğini kaydetti. Erdöl, belli promil üzerinde alkollü araç kullananlara ciddi cezalar getirilmesi, hapis cezaların ertelenmemesini önererek, ”Halkımızın da arzusu budur. İnsanlara içme demiyorsunuz, içmenin bir adabı, usulu var. Okullara 100 metre mesafeye kadar alkol satışı yasak. Bu 200 metreydi, 2003’te, bizim dönemimizde maalesef 100 metreye indirildi. Hoşuma gitmeyen bir şeydi. Önce mevcut kanunları uygulayalım. Mevcut kanunlarda, sponsorluk, reklam yasağı var mı, bunu ciddi şekilde uygulayalım. Reklam yasağı sokaklarda da olmalı. Cadde boyunca, her caddede yüz tane alkol tabelasıyla karşılaşmamalıyım. Çocuğum da karşılaşmamalı. Gençliğimizi korumak amacındaysak, alkol içecek olanların belli alanları olmalı, oralarda içmeli ama bir okula, 100 metre mesafede bunu yapamamalı. Uygulamayı yapmayanların da hesabını sormamız lazım” dedi.

"TORPİL İNSANLARIN GİTTİĞİ YERLERDE"
Erdöl, okullarda uyuşturucu ve alkol kullanım oranının arttığını vurgulayarak, her bağımlılık yapıcı maddenin aynı oranda tehlikeli olduğunu ifade etti. Erdöl, bunların içinde en tehlikelisinin en çabuk, kolay ulaşılanı olduğuna işaret ederek, ”Bir çocuk uyuşturucuyu çok kolay bulamıyor ama okulun yanındaki büfeden sigara ve içkiyi alıyor. Alkolsüz bira safsatasını ortadan kaldırmak gerekiyor. Bir ürüne alkol ne kadar katılıyorsa, bunun üzerinde yazılmalı. Vatandaş bilmeli, tercihini ona göre yapmalı” dedi.

Tütünle ilgili denetimde sıkıntıların bulunduğunu ifade eden Erdöl, buna yönelik ek düzenlemeler yapılabileceğini kaydetti. Erdöl, özellikle torpilli insanların gittiği yerlerde, yasanın ihlal edildiğini belirterek, kapalı alan tanımının netleşmesi gerektiğini vurguladı.

Nargilenin de tütün ürünü sayılması gerektiğini ifade eden Erdöl, bunun 18 yaştan küçüklere de satılmaması gerektiğini kaydetti. Erdöl, hazırlayacağı kanun teklifinde de bunun yer alabileceğini söyledi.

Erdöl, Türkiye’nin tütün kontrolünde, yine de lider ülke konumunda olduğunu sözlerine ekledi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar